TÁNÍ HRANY

Eliška Rožátová--Dana Vachtová--Jiřina Žertová
Museum skla Portheimka připravilo novou výstavou Tání hrany, kterou vzdává hold třem významných sklářských umělkyním, které svou tvorbou zásadně přispěly do vývoje českého ateliérového sklářství druhé poloviny 20. století.
Výstava Tání hrany je poctou trojici význačných umělkyň, které svou tvorbou zasáhly do vývoje českého ateliérového sklářství druhé poloviny 20. století. Eliška Rožátová (*1940), Dana Vachtová (*1937) a Jiřina Žertová (*1932) zároveň představují tři naprosto odlišné tvůrčí přístupy v práci se sklem jako sochařským materiálem. Šíře jejich tvorby zabírá nejenom autorskou plastiku, ale i produktový design a mnohé realizace v architektuře.
Těší mě, že v Portheimce můžeme prezentovat díla uznávaných autorek, které svojí tvorbou zasáhly a výrazně ovlivňují obor uměleckého skla. Výstavní činností v Museu skla tak navazujeme na aktivity paní Medy Mládkové, která se ve druhé polovině 20. století významně věnovala i propagaci práce českých sklářů ve světě, řekl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.
Expozice prezentuje autorky v několika tvůrčích rovinách časově ohraničených od sedmdesátých do devadesátých let 20. století, kdy střídavě využívaly možností tavené skleněné plastiky, hutních objektů foukaných do formy či kombinaci skla s dalšími technikami a materiály, především malbou a kovem.
„Je mi ctí, že se Museu skla Portheimka podařilo propojit významné osobnosti českého sklářského průmyslu, jako jsou Eliška Rožátová, Dana Vachtová a Jiřina Žertová. Každá z těchto umělkyň vkládá do své sklářské tvorby osobitý rukopis a věřím, že si návštěvníci výstavy odnesou další nezapomenutelný zážitek,“ uvedl místostarosta Městské části Praha 5 Lukáš Herold.
Výběr prací je podmíněn jak významem děl v rámci individuální tvorby, tak i vzájemnými konceptuálními spojnicemi, kdy se jejich tvorba zejména během osmdesátých let myšlenkově i materiálově přiblížila.
„Všechny tři ‚dámy skla‘ jsou obdivuhodné pozitivním vztahem nejen k materiálu tvorby, sklu, kterému stále dokážou poručit přijmout neotřelé myšlenky a záměry s rozeznatelným rukopisem, ale i otevřeným vztahem k lidem, k životu, nadány respektem k práci těch druhých. Velmi si jich vážím,“ doplnila ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze Helena Koenigsmarková.
Autorky Elišku Rožátovou, Danu Vachtovou a Jiřinu Žertovou pojí nejen celoživotní přátelství a účast na mnoha výstavách a sympoziích u nás i v zahraničí, ale rovněž studium Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v legendárním ateliéru profesora Josefa Kaplického.
Tání hrany / Eliška Rožátová Dana Vachtová Jiřina Žertová – do 23. 2. 2020 (út-ne 10–18)www.museumportheimka.cz
DOPROVODNÝ PROGRAM:
21.11. od 17.00 hodin
Kurátorská komentovaná prohlídka výstavy s Jánem Gajduškem a Terezou Havlovicovou
27.11. od 16.30 hodin
Komentovaná prohlídka stálé expozice Sklo jako umění a krátkodobé výstavy Tání hrany
12.12. od 17.00 hodin
Kurátorská komentovaná prohlídka výstavy s Jánem Gajduškem a Terezou Havlovicovou
18.12. od 16.30 hodin
Komentovaná prohlídka stálé expozice Sklo jako umění a krátkodobé výstavy Tání hrany
osa
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad