17. listopad 2019

-ES- listopad 2019 Aktuality česky

 

Byl to hezký den. Začal jako před třiceti lety na Albertově, pokračoval jako před třiceti lety pochodem studentů na Vyšehrad a odtud  po nábřeží a naplávce  směrem do centra. A na Národní třídě místo mlátiček je vítala hudba a video promítané na všechny domy v ulici. Barvy bílá, červená, modrá a dokumenty o totalitě.  Na památných místech plno svíček a květin. Nádhera a pohoda. Na Václavském náměstí koncert a nakonec také promítání tzv. geomapping na budovu Národního muzea.

Andrej Babiš se odhodlal 17. listopadu brzy ráno položit květiny na Národní třídě, ačkoli dlouho nechtěl prozradit, zda tak učiní. Narazil zde na dvacítku odpůrců. Ale měl sebou policajty a bodyguardy, kteří je vytlačili stranou, aby mohl se svou svitou (Alenou Schillerovou a dalšími kývači) položit ty květiny a vydržet pískot odpůrců. Pískání postihlo později i Jana Hamáčka a Klause mladšího..

Novinář Jolyon Naegele o tom řekl:

K 30. výročí pochodu pražských studentů od Albertova na Vyšehrad a odtud na Národní třídu se vzpomínalo v neděli pochodem studentů po stejné trase. Ovšem na Národní třídě místo masakru se projektovalo geomapping a dokumentární film o totalitě, na Václavském náměstí se konal koncert a v Činoherním klubu vzpomínková akce k založení Občanského fóra. Nádhera! Premiér Babiš nasadil v den 30. výročí sametové revoluce smířlivý tón, jenže jsou to jen mimikry. Ve skutečnosti ho stresuje, že jeho osoba vyvolává nejsilnější demonstrace od pádu komunismu. Nerozumí tomu a prohlašuje, že jeho kritici žijí ve lži. Vždyť prý pracuje pro jejich lepší život. Kde je tedy chyba?

„Ty lidé žijí ve lžích,“ reagoval Babiš doslova na oponenty na Národní třídě a znovu opakoval mantru, že třikrát vyhrál soud kvůli spolupráci se Státní bezpečností. „Ale samozřejmě, když někdo tisíckrát opakuje lež, tak lidé mají pocit, že je to pravda. To je ta poslední lež, kterou oni opakují. Všechno ostatní jsou pseudoaféry, které již splaskly.“

Zároveň zdůraznil, že se nenechá odradit od toho, že pracuje pro lepší život našich lidí a dělá to s maximálním nasazením. Tato slova později podtrhl vystoupením v Národním muzeu, které předem avizoval jako překvapení.

Premiér však pouze překvapil i na jeho poměry mimořádnou podbízivostí v duchu husákovského „naše země vzkvétá“ s podtextem, „já jsem to zařídil“. Zjevně na doporučení marketérů poprvé přiznal, že není pyšný na to, že byl členem komunistické strany. „Nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel,“ sypal si popel na hlavu.

chucpe. Navíc dnes neexistuje ani pravomocné rozhodnutí, že nebyl vědomým agentem StB, a dosud nemá čisté lustrační osvědčení.

ES

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012