STALO SE V ŘÍJNU 2019... A STOJÍ ZA POZORNOST

Venda Šebrlová listopad 2019 Aktuality česky

 

Existuje jen jedna událost, kterou by lidé prožívali stejně - úmrtí prezidenta. I když... Karel Gott měl zcela určitě víc fanoušků, než současná hlava státu. Skoro čtrnáct dní jsme sledovali smutek rodiny i jeho obdivovatelů, nebylo dne, aby se někdo nevyjadřoval ke kvalitě jeho zpěvu i chování v různých dobách. Pohřben bude blízko své vily na Malvazinkách.

 

U příležitosti 101. výročí vzniku naší republiky dostalo na pražském hradě vyznamenání 42 osobností. S jejich životopisy a hodnocením významu pro náš stát se zabývaly nejen sdělovací prostředky, ale i lidé v tramvajích. Někteří vyznamenaní totiž byli prokazatelnými spolupracovníky StB. Na oslavě chyběla Dagmar Havlová.

 

Poslanci ve Sněmovně schválili návrh zákona, podle kterého bude 21. srpen označen v kalendáři jako Významný den a připomene oběti invaze a následné okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy. Komunisté byli proti (podpořil jej pouze Jiří Dolejš!). Místopředseda KSČM Stanislav Grospič už před hlasováním řekl, že žádná okupace nebyla a lidé byli obětmi dopravních nehod! Grospič je drzý hajzl - já osobně jsem měla zkušenost z Václavského náměstí, kde jsem rozdávala 23. srpna Lidovou demokracii. Málem jsem se „srazila“ před tiskárnou s tankem!

 

Rekonstruovaný rodný domek Jana Palacha ve Všetatech se proměnil v památník. Národní muzeum navíc v nově přistavěné budově vystavuje autentické předměty, které měl Jan Palach s sebou na Václavském náměstí v den, kdy se zapálil.

 

V březnu 2021 (po deseti letech) dojde ke sčítání lidu. Vyplňovat budeme jen dva listy dotazů (minule to byly tři)  - list osobní a list domácnosti. Už nebudeme zaškrtávat, zda máme počítač, televizi nebo telefon (protože to všechno najdeme v mobilu) ani vyznávané náboženství. Naopak důležité jsou otázky na způsob vytápění bytu, připojení na plyn a vodu nebo dojíždění do práce.

 

Prezident Zeman se chystá 16. listopadu navštívit Slovensko, v Bratislavě spolu s prezidentkou Čaputovou otevřou Český dům. Není známo, zda před cestou Zeman podstoupí zázračný rekondiční pobyt v nemocnici.

 

Praha vypověděla sesterskou smlouvu s Pekingem. Čína odmítla z dohody vyškrtnout klauzuli o uznání jedné Číny.

 

Letitý spor o danění náhrad za majetek, ukradený církvi za vlády komunistů, ukončil Ústavní soud. Jedná se o 380 milionů korun ročně. Komunisti ječí a my ostatní si myslíme, že ukradené věci se mají vracet - bez odměny pro zloděje.

 

Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o tom, že rodiče budou platit léčení svého neočkovaného dítěte. Léčba tetanu totiž stojí skoro ¾ milionu korun, zatím co kombinovaná vakcína (tetanus, záškrt a dávivý kašel) stojí 700 korun, monovakcína 200 korun. Proti povinnému očkování se staví už i někteří majitelé psů!

 

V Česku přibývá lidí s alzheimerem - demencí je postiženo přes 160 000 lidí (každý pátý nad 80 let a každý druhý nad 90 let věku). Není dostatek sociálních zařízení ani personálu, chybějí i terénní služby, takže o polovinu nemocných se starají rodiny.

 

Opět jsme přetáčeli hodinky a hodiny: střídal se letní a zimní čas. A opět se diskutovalo o smyslu téhož...

 

Řád maltézských rytířů zahájil opravu tzv. Lennonovy zdi na Kampě. Má zamezit nelegálnímu sprejování a stát se venkovní galerií.

 

Muzeum hlavního města Prahy zahájilo impozantní výstavu špičkového fotoreportéra Jovana Dezorta (84), která zachycuje šedesát let proměny Prahy a její osudy. Unikátní expozice bude otevřena do 26. dubna příštího roku.

 

Velebohatý podnikatel Petr Kellner koupil největší a nejvlivnější televizi Nova.

 

Už 110 let se diskutuje o umístění Muchovy Epopeje. Teď se znovu postěhuje do Moravského Krumlova, kde už byla od 50. let. Na tamním zámku bude dílo vystaveno nejméně pět let - to už má být (snad) jasno, kde se bude v Praze stavět slibovaná budova pro tato rozměrná plátna.

 

Další památkou na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO by mohl být od příštího roku Karlovarský kraj (v rámci Slavných lázní Evropy). Jedná se nejen o lázně v Karlových  Varech, ale také o Mariánské a Františkovy lázně.

 

Hana Hegerová 88 se jmenovaly dva koncerty, kterými čeští a slovenští zpěváci projevili úctu naší obdivované šansoniérce. Proč 88? Ona totiž uznává jako kulatiny jen narozeniny 55.,66.,77...

 

Zemřela herečka Vlasta Chramostová (92), která prožila vzestupy a pády naší země na vlastní kůži. Po podpisu Charty 77 jí komunistický režim zničil osobní život i kariéru.

Sochař, malíř, grafik a tvůrce oslňujících drátěných plastik Karel Malich zemřel ve věku 95 let.

 

Státní podnik Česká pošta, která pravidelně končí v miliardových ztrátách, bude propouštět. Skoro sedm tisíc zaměstnanců nahradí automatický systém podobný terminálům v některých samoobsluhách.

 

Po sedmi letech soudů, odvolávání a dalšího vyšetřování konečně nastoupil do vězení bývalý ministr zdravotnictví a bývalý středočeský hejtman David Rath. Dostal sedm let za korupci a  desetimilionovou pokutu. „Nechápu, na základě jakých důkazů jsem byl odsouzen“ řekl Rath, kterého zadržela policie se sedmi miliony korun v krabici od vína. Poslední den svobody, 7. října, vypekl zvědavce i novináře: nenastoupil do věznice v Ruzyni, ale v Teplicích, které mají pověst lehké a relativně vlídné věznice. Ale ani tam se nesmí vozit víno! Koncem měsíce nastoupila do vězení i proslavená dvojice šejdířů Petr a Kateřina Kottovi, kteří manipulovali se zakázkami a přijali úplatky 17 milionů korun (sedm z nich dostal právě Rath). Kottovi mají zajištěnou vězeňskou péči na šest let a každý zaplatí pokutu 15 milionů korun.

 

Podvodník, iniciátor pokusů o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami získal díky svým českým právníkům znovu české občanství. Kdo? Radovan Krejčíř, odsouzený v Jihoafrické republice na 35 let, tak může zažádat o přemístění domů. V JR mu nevyhovuje těsná cela ani strava.  U nás byl před svým útěkem odsouzen na 15 let za podvody a daňové úniky. Upřímně doufám, že naše úřady nebudou jednat rychle...

 

Anatomické ústavy po celé zemi shánějí dobrovolné dárce, kteří po své smrti věnují tělo nemocnicím. Pro studijní i vědecké účely už sice byly vyvinuty virtuální podoby pitvy, ale to nikdy nemůže dostatečně nahradit praktickou zkušenost. V registrech osmi českých anatomických ústavů je sice několik tisíc dárců, ale mnoho těl se nakonec na pitevní stoly kvůli protestům rodiny nedostane.

 

První hodiny října poznamenal velmi silný vítr. Padaly stromy, létaly střechy, nejezdily ani vlaky a nelétala letadla.

 

A dobrá zpráva na konec? Jen 7% tázaných Čechů odmítlo tzv. přechylování, tj. příponu -ová k příjmení žen. U jmen cizího původu (Lázsló, Jagues, Emmons...) by většina respondentů souhlasila s možností výběru. Zajímavé je, že koncovku -ová více požadují muži než ženy a je fakt, že Alžběta Novák vypadá divně. Ale určitě bychom si zvykli, jako jinde ve světě, kde se orientují podle křestních jmen a nebo dokonce až tváří v tvář tomu neznámému člověku. Proto jsem ráda, že nezavrhujeme tradice. Stejně tak jako u křestních jmen: nejčastější jména českých novorozeňat jsou Jakub a Eliška. Ta „střelená“ byla např. Lorelaj, Sisi a Madonna Mia - kluci dostali do vínku jména Lionel, Loki, Atrey či Heliodor.

 

Přeji vám listopad bez rýmy a nezblázněte se kvůli reklamám! Do Vánoc je ještě daleko!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012