Stalo se – děje se, lidé se brání jedům v přírodě.

Už se zdálo, že navzdory všem ekologickým malérům, všemu žvanění o ochraně životního prostředí a podobným proklamacím o nezbytnosti chránit půdu a vodu, si ještě pěkně „posolíme“ Česko jedem. Potravní řetězec by nám se státním svolením doplnilo ministerstvo zemědělství o „potravní doplněk“ Stutox II.
Po této baště by prvoplánově měli mřít přemnožení hraboši, ale je zcela nasnadě, že by to následně „slízli“ i jejich přirození nepřátelé, tedy všichni, kdo si na hraboších v přírodě pochutnávají (je mezi nimi například spousta chráněných druhů ptáků).
A světe div se, naštvaná společnost se mění ve společnost občanskou!
Když Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který je podřízen Ministerstvu zemědělství ČR, povolil plošně sypat do polí jed, vzbouřili se ekologové, zoologové i prostí lidé. Své rozhořčení dali najevo natolik důrazně, až to příslušné státní úředníky zarazilo. Zatím se tedy plošné trávení hrabošů volně sypanými otrávenými granulemi neděje. Faktem ovšem je, že se hraboši v polích skutečně nebývale přemnožili a působí obrovské škody. A tak se povede debata na nejvyšší úrovni, tentokrát se jí už ale zúčastní i zástupci ministerstva životního prostředí, zemědělských nevládních organizací a také například ornitologů.
Vůči povolení k aplikaci jedu do volné přírody se vyjádřila v prohlášení mj. Česká společnost pro ekologii, která zdůrazňuje, že rozhodnutí povolit plošné hubení hrabošů jedem Stutox II na bázi fosfidu zinečnatého je v přímém rozporu se stanoviskem Ministerstva životního prostředí a nebylo konzultováno s odborníky v ekologických vědách, ani s lidmi činnými v ochraně životního prostředí.
Celé prohlášení, které zveřejnila na svém webu Přírodovědecká fakulta UK, si můžete přečíst zde.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad