Kulatá připomínka masakru skautů v lesích Jizerských hor

Je léto, čas prázdnin a čas táborů, ten krásný čas, z něhož zůstává romantická vzpomínka na bezstarostné mládí snad každému z nás. Pro skauty však ona bezstarostnost tak úplně neplatí, vždyť byli trnem v oku každému totalitnímu režimu. Skaut byl rušen a znovuobnovován – a skauti mnohdy vězněni, někteří zaplatili dokonce cenou nejvyšší. Tak tomu bylo i v případě skautského tábora v Jizerských horách v létě roku 1949.
70 let letos uplynulo od ranních ozvěn střelby v lesích pod Vlašským hřebenem. A 70 bylo i příslušníků SNB, kteří tehdy brzy zrána 25. července přepadli tábořiště sedmi železnobrodských skautů, kteří se onoho roku 1949 nechtěli smířit s komunistickým režimem, a tak plánovali útěk z republiky.
Dva skauti zůstali na místě mrtví, dalších pět jich bylo posléze odsouzeno za velezradu s následným pobytem za mřížemi a v pracovních táborech, ovšem trestu neunikli ani lidé, kteří těmto chlapcům pomáhali, lesní dělníci a jiní skauti.
Na události z července 1949 a na to, co následovalo dál, vzpomínal pro pořad Paměť národa jeden z přeživších členů zmiňované skupiny, Radomil Raja.
Co se odehrálo onoho časného rána v lesích pod Vlašským hřebenem, jakým způsobem byl tábor zmasakrován a jaký byl další osud těchto (a podobně i jiných) skautů, nebo jak režim naložil s mrtvými těly?
To vše se dozvíte v článku Masakr skautů v Jizerských horách na webových stánkách Paměti národa v tomto odkazu.
HaM
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad