ČTYŘI VLADAŘI

John Julius Norwich nazval svou knihu ČTYŘI VLADAŘI Jinřich VIII., František I., Karel V., Sulejman Nádherý a posedlosti, které stvořily moderní Evropu.
Vždy obdivuji autory píšící o historii, že se musí pročíst mnoha archvivy, shromažďovat množství dat, faktů i domněnek a to vše okořenit vlastním talentem a napsat to tak, aby se to dalo číst. A to se panu Norwichovi vcelku zdařilo. Když jsem se prokousala s nelibostí mne vlastní s prvními letopočty a desítkami sestřenic, bratranců, manželských i nemanželských dětí panovníků, s chutí jsem sledovala děj. Roky 1500 až 1550 nebylo nic moc jinačího než léta, která předcházela i léta která nadcházela až do dneška. Nesmyslné války, bušení se do hrudi jakoby vítězů, snaha předvést co nejvíce své zbujnělé ego, omámit bohatstvím, předstírat přátelství a přitom kout pikle proti královským kolegům. Za vším je touha po moci a hamounství. Tisíce mrtvol na bojištích, bída a hlad podaných, to je atmosféra posedlosti, která dle autora stvořila moderní Evropu.
O jednotlivých čtyřech panovnících zřejmě čtenář již něco četl a ví Např., že narozené dcery oproti synům byly jen zbožím na prodej prostřednictvím sňatku s žádoucím (pro diplomatické záměry otce) králem. Že mnoho dětí umíralo a bylo někdy těžké obdařit panovníka synem, který dorostl věku vhodného pro svatbu či alespoň zásnuby.
Nejvíc je asi známo o Jindřichovi VIII. a jeho šesti manželkách, z nichž dvě skončily setnutím hlavy. Kromě ukrutnosti ke svým manželkám byl znám i tím, že byl neposlušen papeže, byl vyobcován z katolické církve a založil v podstatě anglikánské náboženství.
Francouzský František I. byl vpravdě renesančním milovníkem umění a literatury, obdivovatel vědy, architektury a vší nádhery.
Karel V. byl po většinu svého života nejmocnějším mužem civilizovaného světa. Byl hluboce věřící a v chování spíše skromný. Zbylým evropským spoluvládcům se v hýření nemohl rovnat. Byl synem Filipa sličného Rakouského a Johanny Šílené z Aragonu a Kastilie. Měl prý typicky vystouplou habsburskou bradu a protažený spodní ret. Kromě náboženství ho zajímala politika. Ve srovnání s Jindřichem a Františkem byl o něco méně inteligentní a kultivovaný, ale o to pilnější. Miloval hudbu, hrál na několik nástrojů a krásně zpíval. Zdědil větší državy než jakýkoliv jiný panovník Evropy. Na prvním místě burgunské Nizození po babičce Marii Burgunské, u které strávil dětství. Později byl zvolen císařem Svaté říše římské.
Poslední z naší čtveřice Sulejman Nádherný byl z ní nejbohatší. Byl vnukem Mehmeda, který byl úspěšným bojovníkem a rozšířil osmanskou říši.na velkou část východní Evropy. Sulejman žil v nádheře zlata a hedvábí, obklopen svými strážci a nespočetnými ženami svého harému.
František a Jindřich se o něho příliš nezajímali, nehrozilo jim od něho (mysleli si) žádné nebezpečí. Starostivější byl v tomto směru Karel, neboť Sulejmanův zájem o dobytí Evropy se ukazoval občas velmi reálným.
Toto je ve velmi zkrácené zkratce a velmi zhruba řečeno na úvod. Dále by mohly následovat mnohé podrobnosti jako jsou bitvy, manželky, děti živé i zemřelé, handrkování o válečné reparace hmotné i týkající se dobytých území apod. Knihu vám vřele doporučuji k četbě. Já si ji teď na dovolené ráda přečtu ještě jednou.
VYDALO NAKLADATELSTVÍ VYŠEHRAD
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad