Slovo na červen

Eva Střížovská červen 2019 Slovo redakce česky

Andrej Babiš

„Existují lidé, kterým chybí jakýsi spoj v mozku a tím pádem jim chybí svědomí, empatie, soucit, ale i strach. Mozek těch to lidé je mozek predátorů. Oni podávají robotické výkony…“

To jsou slova známého psychiatra.

Demonstrace, která byla několikátá v pořadí, ale největší od roku 1989. Na Václavském náměstí v Praze se sešlo na 120 tisíc lidí, kteří protestovali proti zvolení justiční Marii Benešové a za demisi premiéra Andreje Babiše. K tomuto faktu se vyjádřil astrolog Antonín Baudyš, že tlak na AB je silný a on pod ním padne. Ale bude se snažit o post prezidenta.

K tomu pár faktů: Slovenská republika již po několikáté, a teď definitivně uzavřela spor s AB a potvrdila, že on skutečně byl agentem StB. Toto stejně potvrdila i EU. Ta také nepřijala jeho odmítání uznat, že dotace, vyplacené neoprávněné EU nemusí vracet. Dotace v řádu milionů však byly Agrofertu vyplaceny zde, v ČR. Čili je zaplatili občané, kteří si kupují jeho.výrobky.

AB se také veřejně vyjádřil k tomu, že zde kupujeme jinou kvalitu potravin, než se pod stejnou značnou prodává v jiných státech. AB se proti tomu ohradil. Ale vyjádření .mnoha kupujících nasvědčuje tomu, že právě výrobky Agrofertu jsou takovou druhou kvalitou. Stížnosti jsou na chléb, který brzy plesniví, na uzeniny s malým podílem masa apod.

Co se týká Agrofertu a popírání AB, že je stále jeho hlavním šéfem, i když ho údajně předal do svěřeneckých fondů, a případ neujasněného pobírání dotací na jeho Čapí hnízdo také EU odmítla a poslala do ČR audit, který vypracovali její právníci. AB ho odmítl také.

Všechno je proti němu komplot a spiknutí. Česká republika je rozdělená, to se ví.  Část občanů si toto opravdu myslí. On je přece tak šikovný, nepřišel do politiky krást, peněz už má dost, on může být spasitel všeho nad tím vším špatným, co se nám nelíbí.  A teď – zlevnil lidem autobusy, přidal důchodcům, kdo z minulých vládních bossů tohle udělal?  A že byl StB? No….to jich přece tehdy bylo…

Druhá část občanů říká, že estébáka za premiéra nechtějí, že lže a krade, že koupil Kostelecké uzeniny (a jejich bývalý šéf, co je nechtěl prodat teď živoří kdesi v boudě v lese), že koupil Penam a mnoho dalších podniků, že je to lhář a zloděj a že mu jde jen a jen o další moc a prachy.

A jak to vidím já? Neznám všechna fakta, jako je neznají i jiní lidé. Vidím jen žluté lány řepky a nelíbí se mi to. Nekupuji jeho uzeniny, nechutnají mi. Nelíbí se mi jeho řeči v parlamentu, když odpovídá na interpelace. Každá druhá věta je popřením té předchozí, čili lže a to já nemám ráda. Nelíbilo se mi ani, když Slonková a Kubík navštívili jeho syna ve Švýcarsku,.kdy řekl, že byl unesen na Krym a donucen k tomu a k tomu. Nato se jeho otec AB vyjádřil v tisku, že obě jeho děti –dcera i syn, kteří jsou součástí vedení Agrofertu či Čapího hnízda, to je už fuk, jsou psychicky nemocní. Nelíbilo se mi ani mlčení tisku o návštěvě AB, kdy se vrátil od svého syna ve Švýcarsku. Do té chvíle prý syn volal po tom, že chce být vyslechnut policií, ale pak ticho.po pěšině. AB se nyní tváří, jakože žádné děti nemá. Přiznám se, že to se mi také nelíbí. Ale moje mínění není rozhodující.

Nakonec si dovolím připojit kousek článku pana Davida Oesterreichera, který vyšel v našem spřáteleném časopise Nová přítomnost:

Už jsem  o Památníku bratří Čapků nedávno psala. Tak jenom připomínám:

Krásná blondýnečka přijde za mocným politikem, svým tchánem, a říká: „Já se nudím! Začnu dělat hlouposti! Nechám se fotit polonahá na barvu!“ Papaláš se zamyslí: (dám jí „něco tak málo významného, že si toho ani nevšimnu“) a řekne: „udělám tě ředitelkou Památníku ňákýho Čapka, co ses o něm učila, tam se můžeš fotit s Dášou Havlovou a dalšíma oblečená. Něco si načti, ať máš dobrou hlavu.“ Blondýna tomu rozuměla: Udělej si novou hlavu! a vyrazila ke kadeřníkovi, co si vzal hejtmanku.

Zní to jako blbý vtip, ale skoro nachlup je to jako za Jermanové ve Středočeském kraji, ale nejen tam.

Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše dostala jako trafiku od tchána a jeho ČSSD. Vyrazili dlouholetou a kompetentní dámu, která památník vedla po léta, jako by se pro ni nenašlo místo, jako by člověk se zkušenostmi vzděláním a noblesou byl bez ceny vedle kokety z reklamy na průhledné kalhotky a kšeftů, které čumí z lívancovitých ksichtů radních středočeského kraje.

Nicméně, přijďte do Strže, kde je Čapkův  památník, je tam krásně a ona tam už asi nebude….

Přeji vám krásné léto. Nejlépe bez Burešů a hloupých blondýn.

Eva Střížovská

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012