JAK SE PÍŠE HISTORIE NÁRODA

Český rozhlas je nedílnou součástí naší kultury a málokdo si uvědomuje, že je v něm nasáno i kus československé historie. Právě letos ho čeká velkolepá oslava u příležitosti devadesátých šestých narozenin.
U počátků rozhlasové žurnalistiky stáli první rozhlasoví průkopníci, kteří prováděli pokusy o rozhlasový přenos. Rozhlas sehrál důležitou roli při psaní národní historie, svolával Čechy při květnovém povstání na konci druhé světové války, stejné boje o Československý rozhlas proběhly i při invazi vojsk Varšavské smlouvy. Co o jeho existenci říci? Je to profesionální veřejnoprávní instituce s perfektním technickým zázemím, moderně vybavenými studii a řadou redakčních pracovníků po celé republice. Všechna rozhlasová pracoviště jsou vybavena moderní digitální technikou a rozhlasová studia mají ve své výbavě nejmodernější počítačový systém. Nebylo tomu tak hned od počátku, a z dnešního pohledu moderní techniky můžeme jen žasnout, jak veliké odhodlání a malé technické zázemí měli průkopníci rozhlasu při své práci k dispozici. Pokud nahlédneme do začátků rozhlasového vysílání, zjistíme, že byly velice strastiplné. Zpočátku měl program celého rozhlasového vysílání na starost pouze jeden jediný člověk. Necelý rok po vzniku rozhlasu začal působit v Radiojournalu první hlasatel Adolf Dobrovolný, sám připravoval večerní zpravodajství a stál u vzniku první rozhlasové reportáže. Ta vznikla s pomocí techniky, jež nám dnes může připadat až úsměvná. V roce 1924 se na pražské Letné událo mezinárodní boxerské utkání. V této době ještě neexistovaly žádné přenosové vozy, linky, technici ani reportéři. Aby se přesto podařilo zprostředkovat posluchačům zápas, oslovil rozhlas bývalého zápasníka, který utkání sledoval na místě a z Letné do telefonu líčil průběh zápasu. Na druhém konci aparátu seděl hlasatel, který slova opakoval pro posluchače do mikrofonu. Podařilo se tak tehdy neuvěřitelné a vznikla první rozhlasová reportáž v dějinách české rozhlasové žurnalistiky. Myslím si, že tento příběh je důkazem toho, že pracovat můžeme i s primitivní nebo nulovou technikou. Důležitý je nápad a nadšení pro věc.
Anna Sobotková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad