JAK SE PÍŠE HISTORIE NÁRODA

Český rozhlas je nedílnou součástí naší kultury a málokdo si uvědomuje, že je v něm nasáno i kus československé historie. Právě letos ho čeká velkolepá oslava u příležitosti devadesátých šestých narozenin.
U počátků rozhlasové žurnalistiky stáli první rozhlasoví průkopníci, kteří prováděli pokusy o rozhlasový přenos. Rozhlas sehrál důležitou roli při psaní národní historie, svolával Čechy při květnovém povstání na konci druhé světové války, stejné boje o Československý rozhlas proběhly i při invazi vojsk Varšavské smlouvy. Co o jeho existenci říci? Je to profesionální veřejnoprávní instituce s perfektním technickým zázemím, moderně vybavenými studii a řadou redakčních pracovníků po celé republice. Všechna rozhlasová pracoviště jsou vybavena moderní digitální technikou a rozhlasová studia mají ve své výbavě nejmodernější počítačový systém. Nebylo tomu tak hned od počátku, a z dnešního pohledu moderní techniky můžeme jen žasnout, jak veliké odhodlání a malé technické zázemí měli průkopníci rozhlasu při své práci k dispozici. Pokud nahlédneme do začátků rozhlasového vysílání, zjistíme, že byly velice strastiplné. Zpočátku měl program celého rozhlasového vysílání na starost pouze jeden jediný člověk. Necelý rok po vzniku rozhlasu začal působit v Radiojournalu první hlasatel Adolf Dobrovolný, sám připravoval večerní zpravodajství a stál u vzniku první rozhlasové reportáže. Ta vznikla s pomocí techniky, jež nám dnes může připadat až úsměvná. V roce 1924 se na pražské Letné událo mezinárodní boxerské utkání. V této době ještě neexistovaly žádné přenosové vozy, linky, technici ani reportéři. Aby se přesto podařilo zprostředkovat posluchačům zápas, oslovil rozhlas bývalého zápasníka, který utkání sledoval na místě a z Letné do telefonu líčil průběh zápasu. Na druhém konci aparátu seděl hlasatel, který slova opakoval pro posluchače do mikrofonu. Podařilo se tak tehdy neuvěřitelné a vznikla první rozhlasová reportáž v dějinách české rozhlasové žurnalistiky. Myslím si, že tento příběh je důkazem toho, že pracovat můžeme i s primitivní nebo nulovou technikou. Důležitý je nápad a nadšení pro věc.
Anna Sobotková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad