Předány Jihočeské Thálie za rok 2018

Marina Hofmanová (Hužvárová) duben 2019 Kultura česky

Jihočeské divadlo předalo tradiční Jihočeské Thálie za nejlepší výkony umělců v inscenacích s premiérou v loňském roce. Na slavnostním večeru 29. dubna 2019 byly předány také Ceny Stanislavy Součkové a Karla Rodena umělcům za operní, činoherní a baletní jevištní výkony. Herci Malého divadla převzali ceny Arnoštky a Matěje Kopeckých a stranou nezůstalo ani ocenění divácké.


Jihočeskou Thálii za rok 2018 získali v oboru balet Petronela Bogdan a Magnum Phillipy (oba umělci za výkony v představení Tramvaj do stanice Touha), za činohru Beáta Kaňoková a Pavel Oubram (oba v představení Téměř dokonalá láska), v operním oboru Eliška Weissová a Titusz Tóbisz (oba v představení Její pastorkyňa) a v inscenacích souboru Malého divadla to byli loutkoherci Lucie Valenová (za role v inscenacích Ztracený svět a O Palečkovi) a František Hnilička (inscenace Ztracený svět).

 

Diváckou cenu za nejoblíbenější inscenaci roku 2018 dostala opera Prodaná nevěsta v režii Marka Mokoše. Roli Mařenky ztvárnila Jana Šrejma Kačírková, která se stala divácky nejoblíbenější umělkyní. A tato opera si podržela i divácké prvenství nejoblíbenějšího umělce-muže, kterým se stal Amir Khan v roli Jeníka.

 

Předána byla také cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví. Převzal ji Petr Červinka, který s českobudějovickým rozhlasem spolupracuje již několik let.

 

Galavečerem “splněných snů a tajných přání” byl nejen završen již XXII. ročník Jihočeských Thálií, ale zároveň zahájen druhý ročník divadelního festivalu SONDA/To nejlepší z Vašeho divadla.

 

 

Letošní významná výročí divadla v Českých Budějovicích:


200 let

Za připomenutí jistě stojí i letošní dvousté výročí budovy Jihočeského divadla, která je součástí nejstarší části Českých Budějovic. V druhé polovině 18. století tu bývalo skladiště piva a právě v jeho prostorách vznikla i provizorní scéna, kde se však hrálo pouze německy, a to do roku 1817. Divadelní budova, jak ji známe dnes, byla otevřena v prosinci roku 1819.

100 let

Jihočeského národní divadlo si letos připomíná sté výročí - svou činnost zahájilo 6. září 1919 Smetanovým Daliborem.

60 let

K devítkovým výročím JND patří rovněž připojení samostatného operního a baletního souboru v roce 1959.

 

Pro úplnost dlužno dodat, že současné Jihočeské divadlo sestává ze čtyř samostatných uměleckých souborů: činohry, opery, baletu a již 15 let také loutkohry - Malého divadla.

 

Marina Hofmanová

 

Na snímku držitel Jihočeské Thálie 2018 Magnum Phillipy, foto Petr Zikmund, zdroj Jihočeské divadlo

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012