Stalo se v březnu 2019... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová duben 2019 Aktuality česky

 

Bezpochyby tím nejdůležitějším byla návštěva Andreje Babiše v USA. Na fotkách vypadali oba pánové spokojeně a když si potřásali rukama, Trump ani nezkoušel hrát si na dominanta. Samozřejmě, že Američané vědí, že vzpomínáme 30. výročí pádu komunistických režimů a 20 let od našeho vstupu do NATO. Mluvilo se mj. o kybernetické a energetické bezpečnosti, vzájemném obchodu (cla na česká auta) a zbrojním průmyslu. Američané měli na třídenním pobytu Babiše velmi silné zastoupení politiků a Monika Babišová prošla bez ztráty květinky.

 

Miloš Zeman se zúčastnil v milostivé náladě sjezdu ČSSD. Mj. prohlásil: „Host má přinést dárek, proto jsem se rozhodl, že v blížících se volbách do Evropského parlamentu budu volit ČSSD.“  - A  taky oslavil rok svého druhého panování, stovkám svým příznivců na Hradě uspořádal večírek.

 

Dvě stovky lidí se sešly před čínským velvyslanectvím, aby připomněly 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci. Po Praze vlály, nejen na oficiálních budovách, tibetské vlajky.

 

Václav Klaus ml. pobouřil většinu poslanecké sněmovny výrokem, že sněmovna je jako židovský výbor, který rozhoduje, kterým transportem kdo pojede – a jinak že dělá, co jí poručí EU. Předseda ODS Petr Fiala mu doporučil, aby vystoupil z Klubu ODS.------------------------------

 

Zmatek kolem kontaminovaného polského masa nepolevil, ministr zemědělství M. Toman to vysvětloval i v Bruselu.

 

Výzkum prokázal, že učitelé kromě znalostí a dovedností hodnotí také pilnost, svědomitost a trpělivost se učit. A co si budeme povídat, kluci na tom jsou hůř. Takže na víceletých gymnáziích studuje 54% dívek a ve čtyřletých dokonce 63%.

 

Nově nastudovaná Kytice v Národním divadle okouzlila milovníky tradičního i moderního herectví.  Je nejen herecký, ale i výtvarný dar. Obsazení: např. František Němec, Jana Preissová, Anna Fialová, Taťjana Medvecká, Iva Janžurová, Jan Bidlas...

 

Osudy Smetanovy opery Prodaná nevěsta v zahraničí mapuje do 2. listopadu Národní muzeum v expozici pražského Muzea Bedřicha Smetany. Jsou tam vystaveny nejen fotografie, ale také plakáty, cedule a další předměty.

 

Dokonce i v komunistickém dějepise byli jmenováni jako jediní „přátelé“ českého národa:  císařovna a královna Marie Terezie (vládla 1740-1780) a její syn Josef II. Ovšem, když se nyní začalo mluvit o tom, že císařovna by měla mít v Praze pomník, vznikla petice proti tomu. Zdá se, že některým lidem vadí, že za těchto vládců byla zavedena povinná školní docházka a zrušeno poddanství. Ostraváci by řekli, že jsou to „votroci“.

 

Začíná se rýsovat soupis osobností, které se v roce 2023 potkají v boji o prezidentský post. Jsou mezi nimi např. Pavel Fischer, Jiří Drahoš, Petr Pithart i Vladimír Dlouhý. Soud zpřísnil tresty Janě Nečasové (Nagyové) a třem dalším odsouzeným za zneužití Vojenského zpravodajství (mj. sledování bývalé manželky premiéra Nečase Radky). Nečasová dostala tři roky podmíněně na deset let a je souzena ještě za další dva přečiny.

 

Zemřela herečka a dabérka Aťka Janoušková (88). Měla hodně přátel nejen mezi herci, znala jsem ji z mnoha pořadů kulturních pořadů Vráti Ebra v Salmovské a krásně se s ní povídalo i po představení. Dokonce si pamatuji, jak drandila s autíčkem, které měla speciálně upravené na svých 120 cm. „Hrála jsem víc zvířátek než lidí a mým osudem se stala včelka Mája. Dalo by se říct, že mě jako herečku spolkla – a to nebyl žádný problém!“ řekla mi. Paní Aťko, mějte se v nebi krásně!

Těšila se na comeback, ale zemřela pár dní před ohlášeným koncertem. Věra Bílá (64) byla hostem v mnoha prestižních sálech světa, bohužel její životní styl ji zabil.

 

Do Česka se vracejí nakažlivé nemoci, po Evropě je celkem zaznamenáno 80 tisíc případů spalniček.

 

V pavilonu hematologické kliniky na pražských Vinohradech postřelil muž (74) své dva spolupacienty. Do pokoje vběhly dvě zdravotní sestry a sanitářka, útočníka odzbrojily, zavolaly policii a doktory. Jeden po zásahu do hlavy zemřel. Prudce a bezvýsledně se diskutovalo o tom, jak podobným incidentům zabránit – vinohradskou nemocnicí projde denně několik tisíc pacientů.

 

V kritickém stavu je v Česku 1 646 mostů! Nejhůře jsou na tom Střední Čechy a Jižní Morava.

 

Vodáci opět mohou pít alkohol! Poslanci (kromě ČSSD a KDU-ČSL) schválili půl promile alkoholu, ještě loni byl kvůli bezpečnosti naprostý zákaz jet s alkoholem v krvi českými a moravskými řekami. A navíc: půl promile platí jen pro „vůdce malého plavidla“, ostatní mohou být jak dělo. V současnosti mohou alkoholici dostat až 100 tisícovou pokutu.

Špatně se mi hledala, ale přece jen posílám dobrou zprávu na konec: MUDr. Julius Špičák, náš přední gastroenterolog, vzkazuje: káva nezvyšuje krevní tlak a nezpůsobuje žaludeční vředy, jak se po generace traduje! Naopak bychom měli tlumit nadšení z asijské kuchyně. Není náhodou, že např. v Číně se rakovina žaludku a jícnu vyskytuje mnohem častěji, než u nás.

 

Takže: naši drazí čtenáři, snad bude duben klidnější a my budeme v pohodě pít svoje kafíčko a pak další a pak další... Můj (nejmenovaný!) kardiolog jich udělá devět denně!

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012