MALÁ ÚVAHA O CÍRKVI

Eva Střížovská duben 2019 Slovo redakce česky

Pár zpráv z poslední doby: Ve Vatikánu zasedli vrcholní představitelé církví, aby hovořili o tématu, který byl donedávna tabu. O zneužívání dětí a mladistvých kněžími. Papež František nazval toto jednání satanským. Náš kardinál Dominik Duka se vyjádřil ve smyslu, že jde o hysterii. Církevní soudce Jan Rozek založil iniciativu na pomoc postiženým. Na to byl ihned odvolán z funkce brněnským biskupem Vojtěchem Cirklem. Zdá se, že vyslovení dávno známého, ale nepublikovaného jevu je trnem v oku odpovědných.

Bylo by jim i „osinou v zadku“, kdyby se začaly provalovat na veřejnost další skutečnosti, např. z tajených dokumentů ve Vatikánu?  Kdo ví a dovolí si mluvit o tajném finančním kontu ve Vatikánu a co a koho platí? A vůbec o tom, co je v podstatě Vatikán a jeho služebníci. Tak to bychom všichni kulili oči. První vlaštovka sáhnutí si do tohoto vosího hnízda se děje nyní v australském Melbourne. Byl tam odsouzen vatikánský bývalý šéf financí George Pell. Ten se mimochodem ke znásilňování chlapečků vyjádřil slovy svého právníka: Byla to jen obyčejná penetrace. Je vám z toho blivno? Mně také.

Teď pár mých vlastních zkušeností. Byla jsem jako dítě, jako mnozí, ať chci či nechci, pokřtěna na římskou katoličku. A v první třídě jsem chodila na náboženství. V druhé už ho bolševik zrušil. Asi jsem chodila do nějakého nepovinného náboženského kroužku či co, protože asi v deseti jsem byla biřmována. Mám z toho hezkou fotku, jak stojím v bílých šatičkách spolu s ostatními dívkami a s velikánskou zdobenou svíčkou na hřbitově před podolským kostelíkem. Držím ji tam jako voják flintu na rameni.

S maminkou a tatínkem jsme chodívaly my dvě dcery v neděli na mši, kde se zpívalo. Moje maminka byla úžasná zpěvačka. Zase z toho mám fotku, jak kráčíme celá rodinka a my, holky v bílých podkolenkách.

Pak dlouho nic. A když jsem se vdala za Václava, chodívali jsme tam také někdy zpívat. Moje babička, která byla skutečně velice moudrá a hodná žena mi vyprávěla, jak do kostela přestala chodit, když jí bylo 14, protože se jí kněz ve zpovědnici dotazoval na „divné“ věci. Z kostela utekla a už nikdy tam nevkročila. Můj kostel je les, říkala.

Když bylo mému synkovi asi šest let, ptal se: Maminko, existuje bůh? Já jsem odpověděla:Víš, někdo v boha věří, někdo nevěří, a nikdo ho nikdy neviděl. Druhý den mi chlapec řekl: Tak maminko, já v boha věřím. Viděl jsem ho. Koukal na mne z mraku.

A pak chtěl chodit do kostela. A tak jsme tam v neděli chodili. A pak chtěl být pokřtěn. Tak jsem se po mši šla zeptat faráře, co proto máme udělat. Docela mne odbyl. A protože chlapec byl u toho, jak přísně se mnou ten chlap mluvil, po cestě domů vyhrkl: Maminko: když někdo věří v boha, musí nutně chodit do kostela?

Po roce 1989 prasklo, že ten náš prosecký farář byl u StB. Nicméně můj syn s kamarádem Ondrou chodil až do dospělosti vždy o vánocích na půlnoční. Do té doby než si opatřil věrného psa a toho do kostela nepustili…

Je mi moc líto jak komunisté umlátili faráře Toufara a jak nevinné kněze vyháněli z farností. Ale když se podívám na dějiny církve od nepaměti, není to nic hezkého. Křižácké výpravy, misie, kdy vraždili po celém světě domorodce, kteří nechtěli přistoupit na JEJICH víru, upalování čarodějnic i lidí, kteří hlásali jinou víru, atd., atd. Hlásali dobro a konali zlo. A konají zjevně dál, jen se o tom nemluví.

Zahloubala jsem se trochu do Starého a Nového zákona. Starý zákon je jako ďáblovo učení plné krve a vražd i když sem tam se objeví světélko. Nový zákon je podstatně jiný. Může být i inspirující a pomáhající, i když uvědomme si, že to, co tam všechno je, nemusí být pravda pravdoucí. Byl mnohokrát přepisován, překládán, doplňován a ujímán podle toho, jak se to v té které době mnoha set let komu hodilo. Zajímavé věci se lze dočíst např. na 2000 let papežství, historie plná církevních zločinů…

Nespokojila jsem se jen s těmito oficiálními zdroji, ale jak je známo, existuje díky netu plno zdrojů jiných, samozřejmě dobrých i špatných. Našla jsem zprávy o Vatikánu jako o vředu katolického náboženství, vedeného samotným satanem, o vraždění neviňátek jako oběti temným silám, které se krmí lidským zoufalstvím a bolestí. Dost názorů o tom, že by měla být celá katolická církev odstraněná z celého civilizovaného světa. A což takoví islamisté, kteří mj. kamenují ženy? Ti by měli mít přístup do Evropské unie, jak se dočtete dnes a denně.

Mohu si to o takových zprávách myslet, že jsou to hoaxy, konspirace apod. A co vy?

Zajímám se v poslední době o lidské a hlavně dětské oběti tzv. bohům. To se traduje již od dob dávnověkých, vyobrazeno na nesčetných archeologických i viditelných artefaktech a záznamech. I Bible je toho plná. Kdo jsou ti bohové, co chtějí krev dětí? Napište, jestli víte….

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012