Stalo se v únoru 2019... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová březen 2019 Aktuality česky

Stalo se v únoru 2019... a stojí za pozornost

 

Bývalý generální tajemník NATO George Robertson přijal pozvání na březnové oslavy 20. výročí našeho vstupu do NATO. Na oslavu přijede i (ještě nedávno) první dáma v čele americké diplomacie Madeleine Albrightová.

 

Premiér Andrej Babiš oznámil, že se 7. března potká v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. To velmi rozladilo prezidenta Zemana, který na podobné pozvání čeká marně už od roku 2017.

 

S úctou jsme vzpomínali na studenta Jana Zajíce, který se před padesáti lety upálil na protest proti sovětské okupaci a apatii české společnosti. Na jeho počest zapálila umělecká skupina Ztohoven  dvě ohňové mísy na bývalém Stalinově pomníku na Letné.

 

Na Hradě se 1. února konal charitativní ples. Byli tam ministři i poslanci a zahajoval prezident s manželkou. Vykroužil pár piruet valčíku a pobrukoval si... Ples moderovala paní kancléřová Alex Mynářová a Libor Bouček. Důstojné místo však nezabránilo přeměně plesu ve vesnickou tancovačku, protože v tombole bylo možné vyhrát i divočáka a sud piva. Ovšem taky večeři s prezidentem...

 

Loni stát vyplatil na starobních důchodech 360 miliard korun. Protože mladších lidí ubývá, navrhuje premiér Babiš, aby byl víc oceněn ten, kdo vychová víc dětí a každý by si také měl spořit sám pro sebe.

 

Premiér Babiš byl v Izraeli a jednal s Benjaminem Netanjahuem. Do této země dodáváme škodovky a tatrovky, chceme tam prodávat i tramvaje. K nám přijdou izraelské radary.

 

V Císařské konírně na Pražském hradě je vystavena zlatá mince v nominální hodnotě 100 milionů korun. Váží 130 kg a Česká národní banka ji nechala vyrobit jako symbol 100. výročí vzniku československé koruny.

 

Kardinál Dominik Duka oznámil, že římskokatolická církev čeká na rozhodnutí Senátu o zdanění církevních restitucí. Senát daně zamítl nejen hlasy opozičních politiků, ale i některých členů ČSSD. Teď už bude záležet na Sněmovně, kam se návrh vrací. Katolíci budou postupovat společně s ostatními církvemi a federací židovských obcí. Duka chce jednat s premiérem a příslušnými ministry.

 

Sta let se dožil doyen českých cestovatelů ing. Miroslav Zikmund. Vzpomínala jsem na něj v ČD v den jeho narozenin.

 

Těžko hledat někoho, kdo by neznal postavičky Myšpulína, Fifinku, Pinďu a Bobíka. Veselé obrázkové čtení pro děti, zvané Čtyřlístek, slaví padesátiny. Děkujeme za ně Jaroslavu Němečkovi, který oslavil 75. narozeniny!

 

Otáčivé hlediště v krumlovské barokní zahradě se nebude bourat! Rozhodl tak ministr kultury A.  Staněk. Hlediště vadí  UNESCO, které proto nechtělo zahradu prohlásit za kulturní památku. Takže patová situace...

 

Se vší parádou také oslavil 50. narozeniny majitel TV Barrandov a mnoha firem Jaromír Soukup. Mezi mnoha hosty byl i prezident Miloš Zeman, který je v jeho televizi jako doma, a věnoval oslavenci hodinky zn. Prim.

 

Právník Leonid Kushnarenko je původem Ukrajinec, před 20 lety přišel do Čech a před 10 lety konvertoval k islámu. Teď se stal novým předsedou organizace pražských muslimů. Do pěti let chce mít v Česku nejen modlitebny, ale i muslimské školky, školy a taky politickou stranu. Mrzí jej, že nevnímáme muslimy pozitivněji...

 

Českým celníkům se podařilo loni v prosinci zadržet na letišti V. Havla ve dvou letadlech z Číny tři tuny chemikálií na výrobu pervitinu. Teprve teď to bylo zveřejněno s informací, že látka měla putovat přes laboratoře v Nizozemsku dál do Mexika a Hondurasu. (Jojo, obchod s Čínou díky hradní politice vzkvétá!)

 

Vládní strany ANO a ČSSD se dohodly, že školní obědy v ZŠ nebudou pro všechny zadarmo. Místo toho budou dosavadní dotační programy pro potřebné žáky zvýšeny o 100 milionů Kč ročně.

 

Obrovský jekot mezi legálními a nelegálními taxikáři vzbudila novela zákona o silniční dopravě. Taxíky nebudou muset mít taxametry a střešní světla, řidiči nebudou muset dělat zkoušky z místopisu (když všichni mají GPS) a taxíky budou mít jednotné nálepky. Problémy s uspřesňováním kdo, co a za kolik vyřešila vláda. Jen v Praze jezdí na 5 tisíc taxikářů.

 

U brněnského soudu vypovídala tenistka Petra Kvitová o svém napadení v roce 2016. S útočníkem Radimem Žondrou se však nesetkala, vypovídala na mikrofon z vedlejší místnosti. Žondra se vloudil do jejího bytu v Prostějově pod záminkou revize teplé vody. Přiložil jí nůž na krk a když se bránila, nůž jí přeřízl šlachy na dominantní levé ruce a došlo i k narušení nervů. Žondra samozřejmě tvrdí, že Kvitová lže.

 

Česko a Vietnam si budou vyměňovat odsouzené osoby. Jednání trvalo několik let.

 

Největším překvapením loňského vyhodnocení bodového systému bylo: v Praze jsou řidiči nejslušnější (jen 5% ztratilo bod), nejhorší jsou v Ústeckém kraji (8% potrestaných).

 

Ročně u nás zemře na rakovinu 5,5 tisíce lidí. Také proto, že přijdou k lékaři pozdě nebo léčba nezabere. Státní ústav pro kontrolu léčiv nyní rozhodl, že pojišťovny budou hradit lidem s nádorem plic s metastázami imunoonkologickou léčbu. Ta je účinná a lépe tolerovaná než dosavadní chemoterapie. - Obrovskou hrozbou jsou také duševní choroby: za posledních 15 let vzrostl počet takto nemocných lidí o 80%!! Do července má vzniknout 15 Center duševního zdraví, která budou poskytovat odbornou péči pacientům v jejich domácím prostředí.

 

Praha rozhodla, že v době vyhlášení smogové situace bude veřejná doprava po městě zdarma. Dohromady by se jednalo o necelý týden. Jeden den bude znamenat ztrátu cca 5 milionů korun.

 

Vláda řeší problém s nedostatkem lékařů. Chybí jich skoro 3 tisíce a mnoho sloužících lékařů už je v důchodovém věku. Přijat na studium je každý 10. uchazeč, teď jich má dostat šanci o 15% více.

 

Praha nabídla Moravskému Krumlovu zapůjčit na pět let slavnou Muchovu Slovanskou Epopej. Pro  dvacet pláten se Praha snaží najít důstojnou budovu, což je podmínkou vlastnictví. Padesát let byla plátna vystavena v krumlovském zámku, v roce 2011 byla převezena do Prahy. Taky cestovala po světě a zatím se jednalo a jednalo a jednalo... Marně a marně a marně... Nebude pro ni místo ani ve Veletržním paláci, který se bude v příští 6 letech rekonstruovat.

 

Rakovině podlehl režisér Václav Vorlíček (88), podepsaný pod ikonickými filmy Tři oříšky pro Popelku, Jak utopit dr. Mráčka, Arabela, Rumburak, Dívka na koštěti... Před dvěma lety dostal cenu prezidenta karlovarského festivalu za přínos české kinematografii. A víte co řekl? „Jak tak sleduju, co všechno jsem natočil, říkám si, že jsem se po celý život výborně bavil – a ještě mi za to platili!“

Do filmařského nebe odešel vynikající kameraman Stanislav Milota (85), který byl jedním z tvůrců výjimečného filmu Spalovač mrtvol.

Zemřel herec a špičkový dabér Petr Oliva (76), který hrál v mnoha televizních filmech a seriálech.

Odešel signatář Charty 77, disident a filosof Miroslav Kusý (87) ze Slovenska.

Rakovina zabila herce Jiřího Pomeje (54), která mu nejdříve zničila hlasivky, operace v roce 2017 však nepomohla.

Brněnské divadlo Husa na provázku přišlo o hvězdného herce Jiřího Pechu (74), který spolu s Bolkem Polívkou, Miroslavem Donutilem a Dagmar Bláhovou dokázal prosadit toto divadlo i v evropském kontextu. Hrál v mnoha filmech a televizních pohádkách, kde hrál hodné i zlé dědečky.

 

Pražský magistrát chce omezit topení tuhými palivy. Vyhláška by se mohla vztahovat i na krby a krbová kamna, kde se spaluje dřevo.

 

Dlouhá mateřská dovolená ve většině případů zničí ženám profesní kariéru. Zaměstnavatelé je zcela odstřihnou od firmy, zruší jejich e-mail a na jejich místo berou většinou čerstvé absolventy škol.

 

Karlovy Vary už nejsou pro Rusy atraktivní a tak prodávají desítky často honosných domů. Např. před lety koupil ruský podnikatel sídlo za 60 milionů, rekonstruoval jej a teď za ně žádá 200 milionů !! Prezident Putin chce, aby se Rusové ze zahraničí vraceli a investovali doma.

 

Dobrá zpráva na konec: bylo těžké hledat na přívalech sněhu a náledí něco pěkného. Tisíce lidí neměly elektřinu, nejezdily vlaky, auta bourala a letadla neměla kde přistát... A přece -  v polovině února Pražáci jezdili na lyžích v parcích, na okrajích města kolem domečků i mezi paneláky. Dokonce i na Hradčanech bylo tolik sněhu, že se na běžkách toulali před zavřenými branami u pomníku TGM. To trvalo jen pár dní a na komínech se v hnízdech začali objevovat čápi. Je jaro, i když dřív, než obvykle... a Matějská pouť přivítala první nadšené děti.

 

Přeji nám všem, abychom už definitivně uklidili zimní bundy! Já už jsem to udělala 2x a zase je pokorně vrátila zpátky na věšák. Takže teď už opravdu!!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012