přijďte do galerie miro

9 2003 Kultura česky
obálka čísla

Dnes máte možnost navštívit s námi v pořadí již druhou zajímavou a známou pražskou prodejní galerii (minule to byla galerie Cesta ke světlu), která svojí činností oživuje kulturní dění v Praze. Výtvarné umění nemapují pouze státní instituce, jimž patří dík za ochraňování kulturního dědictví a jeho zpřístupnění všem zájemcům. Vedle nich působí i subjekty soukromé, s možností rychle reagovat na současný vývoj ve výtvarném umění, představovat jej veřejnosti, ale i nabídnout tato díla ke koupi těm, kdo "na to mají" a chtějí jednak doplnit své sbírky, jednak tímto způsobem podpořit podnikání ve výtvarném umění. Vždyť co jiného je dnes provozování soukromé výtvarné galerie?

V podmínkách navozených zákony, které v ČR umělcům ani lidem z oborů zabývajících se uměním, příliš nepřejí, je to tvrdý byznys. Vyprávět by vám o tom mohl pan Miro Smolák, ředitel a majitel pražské galerie MIRO.

Jméno MIRO nenese ovšem pouze galerie v bývalém kostele sv. Rocha na Strahovském nádvoří. Ta je sice hlavním stanem a místem, kde se odehrává mnoho významných společenských událostí, ale není jedinou galerií svého jména. Další najdeme na Slovensku v Bratislavě, pak ve Snině, rodném místě bratrů Smoláků (na některých projektech se podílí i Andrej Smolák) a pojedete-li do Berlína, najdete i tam instituci s názvem Dům umění MIRO.

Všechna tato místa jsou zároveň domovem pro muže sršícího energií se slovenským jménem, ale i s českými a německými geny. Člověka, který plynně přechází v rozhovorech z češtiny do ruštiny a vzápětí do angličtiny, mezitím vyřizuje slovenský telefonát a během naší dohodnuté schůzky s omluvou řeší několik dalších drobností, jako jsou poslední pokyny týkající se přípravy přijetí u prezidenta Klause a pod.... Bez přehánění, galerista Miro Smolák je na roztrhání, ale věřím, že i on si musí najít chvíli na utřídění myšlenek, plánů a na příjemné posezení mezi "svými" obrazy. Sám je akademickým malířem, takže to může udělat doslova. Více času ale dnes věnuje obrazům autorů, které pokládá za "taháky" pro vyznavače moderního umění a na něž si u nás vedle státních galerií v podstatě nikdo netroufne. Díky své vytrvalosti a obchodnímu talentu dokázal do Prahy přivézt díla Salvadora Dalího, Marka Chagalla i Pabla Picassa, přičemž se jménem prvního budeme mít pravděpodobně v budoucnu ještě více do činění. Miro Smolák se svými pařížskými partnery hodlá v Praze postavit dům Salva nového století využívá i nové možnosti digitální techniky. Výsledkem jsou expresivní skupinové figurální kompozice nebo portréty hudebníků, zachycující jejich duševní stavy prožívané při špičkovém výkonu, podobné extázi, ale také krajiny či díla s motivy zvířat. Vernisáž této výstavy (a přítomnost umělce) pochopitelně přilákala stovky diváků.

Galerie MIRO však nežije pouze vernisážemi. Pan Miro Smolák je jednou z osobností, které dokážou elegantně spojit umění, obchod a charitu a dokazuje to četnými aktivitami, které zasahují jak do sportu (známý běh napříč Petřínem s názvem Miroton), ve spolupráci s uznávanou operní pěvkyní Gabrielou Beňačkovou uskutečnil již dva ročníky Festivalu mladých umělců (podpora začínajících operních talentů), a již čtyři roky průběžně vydává veleúspěšné obrazové poukázky. Ty jsou součástí katalogu, který obsahuje vždy 32 zmenšených reprodukcí děl známých malířů a výtvarníků (současných i již nežijících). Z nich si majitel poukázky, kterou koupí za pouhých 490,- Kč, může kteroukoli vybrat a dostane ji pak ve velkém formátu na kvalitním papíře. Stačí ji zarámovat nebo opatřit paspartou a váš domov můžete doplnit o umělecké dílo.

Poukázky jsou i vhodným dárkem. Každého z nyní již 30 000 majitelů (tolik již bylo poukázek prodáno) může hřát pocit, že přispěl částkou 10,- Kč na humanitární účely, konkrétně dětským domovům.

(Pozn. red.: tyto poukázky jsou pro zájemce k dispozici i v redakci Českého dialogu.)

Při vaší návštěvě Prahy proto nezapomeňte zajít do galerie MIRO. Najdete ji v areálu Strahovského kláštera nedaleko nejkrásnější vyhlídky na Prahu. Spojením zážitků z pohledu na naši stověžatou matičku a vnímáním krásných obrazů pohladíte svoji duši.

-mf-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012