České a slovenské brusle na kanadském rybníku aneb naše genderově vyvážená účast na Mistrovství světa v rybníkovém hokeji

Marina Hofmanová (Hužvárová) únor 2019 2019 Aktuality česky

Na jezeře Roulston v kanadském městečku Plaster Rock vypuknou 14. února klání o mistrovský titul World Pond Hockey Championship. Loni si vítězství vystřílely Staré pušky a jistě si tento tým chlapů ze Žďáru nad Sázavou dělá zálusk na stejně dobrou mušku i letos.

Ovšem pozor, do bojů o pokoření kanadského rybníka vyráží také jediná evropská sestava v ženské kategorii, a to pětice děvčat s krásným týmovým názvem Prague Ice Ladies.

 

Foto: Na pražském koupališti Džbán vyfotil Prague Ice Ladies před odletem do Kanady Matuš Kočiš.


Když se rybníkového mistrovství světa v Plaster Rocku, který leží asi 150 km východně od Quebecku, v roce 2017 zúčastnila i skupina hokejistů z Česka a Slovenska, rozhodli se středoevropští hráči, že uspořádají podobnou akci i doma. Mimoto slíbili, že obsadí letošní ročník hned devíti týmy. A to se jim také povedlo, protože na startovní listině najdete pět mužstev z různých českých měst a již zmíněný tým dívčí z metropole, tři mužstva pak pocházejí ze slovenské Bratislavy.

Jmenovitě to jsou Czech Lions z Chomutova, HC Filip Hockey Ostrava, Namest nad Oslavoe Captains – že se jedná o Námět nad Oslavou snad ani není třeba dodávat, v Oseku nad Bečvou se zformovala První Lajna, Staré pušky střílejí ve výše uvedeném Ždáru nad Sázavou a konečně název Prague Ice Ladies dívky jasně umisťuje do Prahy, byť všechny hrají za Berounské lvice. Slovenská mužstva nesou názvy Bratislava Blizzard, Frosty Shots Zoznam SK a Knights of Nature.

 

Pravidla rybníkového hokeje i pravidla šampionátu se od klasického hokeje liší. Hraje se ve čtyřech hráčích bez brankáře, ovšem jeden hráč střeží branku, která má sice 1,83 m na délku, ale pouhých 0,3 metru na výšku. Na zápas nedohlíží rozhodčí, ale tzv. supervizor, který počítá góly, ale také fauly, protože za ty se nechodí na trestnou lavici, ale připisuje se technický gól soupeři. Takže přesný přehled o stavu utkání má vlastně jen supervizor, hráči se dozvědí výsledek až na konci zápasu.

 

Akce je divácky velmi atraktivní. Přihlášeno je na 120 týmů, z nichž každý hraje minimálně pět zápasů. Diváci mají možnost vidět na jezeře Roulston v akci současně 40 týmů na 20 herních plochách.

Pořadatelé na svém webu uvádějí, že se celkem účastní 12 kanadských teritorií, 35 amerických států a dále 15 zemí různě ze světa.

 

Tak hodně štěstí evropské reprezentaci z Česka a Slovenska. A hodně úspěchu našim děvčatům.

 

HaM

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012