Kolik řečí znáš...

9 2003 Aktuality česky
obálka čísla

Snad nikdo nepochybuje o tom, že znalost cizích jazyků je pro mladé lidi v ČR výhodná, ale v době otevírání se Evropě a světu přímo nezbytná. Zatímco země anglicky mluvící s tím nemají problém, domluví se téměř všude, např. malé Holandsko a Belgie učí děti ve školách hned několik jazyků a to od začátku školní docházky.

Když jsem se svým patnáctiletým vnukem byla před časem na Domažlických slavnostech, kde se setkal s třináctiletou belgickou dívkou, došlo k trapasu. Dívce se chlapec moc líbil, citově prožívala házení s míčem, skotačení a jízdu na lodičce po Babylonu. Ale jen do chvíle, kdy můj vnuk unavený mluvou rukama, neb uměl jen pár vět německy, dal přednost "intelektuálnímu" rozhovoru s dívkou českou. Malá Belgičanka byla moc zklamaná a na rozloučenou mu poradila, ať se učí cizí jazyky.

Ona sama se mohla domluvit hned ve třech...

Stejně tak dcery mé kamarádky z Amsterdamu se už v deseti letech domluvily dvěma jazyky, dnes, ve třinácti mluví čtyřmi.

A děti v ČR? Bohužel i po čtrnácti letech tu zůstal zlozvyk z minulé doby, kdy se děti na běžných školách začínají teprve v deseti učit první cizí jazyk...

Co si o tom myslíte?

-st-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012