RETRO ZIMA

leden 2019 Kultura česky

RETRO ZIMA

v Tančícím domě

 

Výstava Retro zima za socíku nejen že osvěžuje atmosféru vánoc a konce roku, ale vyvolává mnohé vzpomínky na zimy 70. a 80. let minulého století v tehdejším Československu.

 

Galerie Tančící dům v Praze navázala touto výstavou na úspěšnou přehlídku Retro 70. a 80. let. Současná expozice zaplňuje tři patra Galerie Tančícího domu v Praze. V tisíci a třístech vystavených předmětech představuje originály ze soukromých sbírek nebo zapůjčené z Barrandovských ateliérů a z České televize. Mezi mnohými vystavenými poklady vévodí jedinečné kostýmy Jiřiny Bohdalové z legendárního pořadu Televarieté.

„Mnoho z nás má 70. a 80. léta stále v živé paměti, ale výstava je určená pro všechny generace. Někdo si přijde zavzpomínat, někdo naopak nahlédnout do nepříliš vzdálené minulosti,“ vysvětluje ředitel galerie Robert Vůjtek.

 

Prosklené přízemí Galerie Tančící dům plně září na několik měsíců: změněno ve sváteční retro výlohu obchodního domu Kotva s dobovými vánočními ozdobami, oblečením a originálními předměty. Uvnitř nechybí bohatě zdobený stromeček. Ani věhlasné auto žigulík, ze kterého doslova padají dárky. Především však replika retro bytu s kuchyní, s přípravou na svátky v plném proudu a kde tak nechybí spotřebiče úspěšných značek elektroniky jako je

Eta či Tesla, bez kterých se žádná domácnost neobešla. Je zde i jedinečná soukromá sbírka hraček ze 70. a 80. let z muzea v Rychnově nad Kněžnou, která vzniká již téměř 50 let a některé exponáty nebyly zatím nikdy vystaveny.

 

V dětském patře je interaktivní herna pro děti, kde jsou vystavené originály různých dětských ilustrátorů a autorů slavných Večerníčků. Malí návštěvníci si na místě mohou vyrobit nyní masopustní masky. Nechybí ani dětský koutek s tradiční stavebnicí firmy Seva, se kterou si kdysi všichni hráli. V průběhu výstavy je připraveno velké množství soutěží pro všechny věkové skupiny návštěvníků.

Poslední patro je sondou do každodenního života v Československu období 70. a 80. let a je věnováno elektronice a různým předmětům každodenní potřeby. Vystaveny jsou výrobky předních národních podniků jako byly Madeta, Kofola, Eta, Fatra, JAWA, Tesla a jiné. Na výstavě lze vidět, jak vypadaly původní produkty a obaly potravin, zároveň je zde vystaveno dobové oblečení, které se dalo koupit v sektoru nebo bylo ušito na zakázku či

doma podle časopisu Burda.

 

Výstava, autorek J. Sommerové a N. Klempířové, v Galerii Tančící dům je otevřena do 3. března 2019 každý den 9.00 - 20.00 hodin

 

osa

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012