SLOVO REDAKCE

Eva Střížovská leden 2019 Slovo redakce česky

NOVOROČNÍ

Jsem starší člověk, nechci hodnotit zájmy mladších. Spíš se občas nad nimi jen zamýšlím. A ať chci či nechci, zase mne to vede k té loňské úvaze (viz leden 2018 aktuality) o myších a lidech. Jak se myši v příjemném uměle vytvořeném prostředí měly báječně, jak se nejprve radovaly, začaly se houfně množit, ale když neměly co dělat, začaly panikařit, atd., jestli chcete, najděte si to v našem archivu, (kde ovšem můžete najít i mnoho jiných zajímavých věcí.).

Žít a užít si…To je časté heslo dneška. Když se jenom malinko vrátím k silvestru – titulky v novinách UTRŽENÉ PRSTY, DĚTI PŘIOTRÁVENÉ ALKOHOLEM, BITÍ, KOPANCE, ČTYŘI AZYLANTI NAPADALI …MILION STÁL ÚKLID VÁCLAVSKÉHO NÁMĚSTÍ…

Občas se kouknu v tv na pořad Nebezpečné vztahy. Je to sem tam zajímavá sociologická ukázka žití či soužití lidí. Mladá těhotná dívka, která žila ve „trojce“ s další dívkou a jedním hochem, říká s úsměvem, že dítě sice porodí, ale nemá o ně zájem, že si chce „užívat“. Děcka se pak ujme ta druhá ve „trojce“, která miluje toho hocha, ale on jí nikoliv. Slovo „užívat si“ je dnes skutečně „na pořadu dne“.

Včera řekl psychiatr a kněz Václav Kašpar, že kdyby se lidi řídili desaterem, je to všechno úplně jednoduché. Ale že si to přeměnili, například místo PÝCHA se dnes říká ZDRAVÉ SEBEVĚDOMÍ a přitom by jim trochu pokory neškodila…atd.

Nedávno mne jeden můj mladý příbuzný, který obdivuje Bureše šokoval. Na moji námitku, že ho sice osobně neznám, že ho nebudu ani bránit, ani mu nadávat, ale jisté je, že lže. – Ale prosímtě, lže přece každý. Pokusila jsem se mu oponovat, že KAŽDÝ NELŽE.  A tak přeji všem dobrým lidem do nového roku, ať nelžou, jak nebo jak se vtipně zpívá v písničce Zuzany Navarové, že chtěl v nebi na housle hrát, ale teď musí v pekle bubnovat.   Ach, to tam bude bubeníků!

Eva Střížovská

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012