Josef Švejk a sirotci paní Šojdrové

Paní Michaela Šojdrová,původem česká europoslankyně,zřejmě více než poněkud pozapomněla na to, že by měla na půdě evropského parlamentu a také jinde hájit zájmy občanů své vlasti, kteří ji tam vyslali.A pokud se chce, vyzdobena okatě křížkem o někoho starat, že by měla svou pozornost obrátit hlavně k problémům lidí ve své vlastní zemi. To ovšem není tak atraktivní a zejména možná i budoucí evropské prebendy přinášející, jako velmi dojemná a hlavně zarputilá starost o syrské ,,sirotky". V tom její nepochopitelná a tvrdošíjná posedlost nezná mezí. Svých padesát sirotků prostě doveze do České republiky za každou cenu- přes odpor preméra i prezidenta republiky a dokonce i parlamentu, který odhlasoval, že nic takového si nepřeje. A nepřeje si to ani většina občanů, kteří jí spíše doporučují, aby se soustředila, pokud už chce někomu pomáhat, na pomoc dětem přímo v Sýrii-pokud tam o ni budou stát. Umanutost myšlenkou převážet Syřany do ČR mi při té příležitosti připomíná vyprávění dobrého vojáka Švejka o vytrvalosti jednoho pána, který byl mnohokrát vyhozen z hospody- jednou ze dveří a vrátil se oknem, pak sklepem, střechou, komínem.A nemohli a nemohli se ho za žádnou cenu zbavit. Ve městě kde žiji, jsem si udělal malý průzkum- náhodně vybraným lidem jsem nabídl k přijetí do rodiny sám sebe jakožto, „slušného staršího českého sirotka". S kladným přijetím jsem se setkal jen u jediné mladé slečny, která mi ovšem s lítostí sdělila, že neumí vařit, takže jsem jakožto mlsný sirotek odmítl. Syrští sirotci, které jsem nabídl místo toho do rodin, byli odmítnuti mnohem razantněji všemi dotázanými. Nejmírnější byly doporučení paní Šojdrové, aby se i se svými sirotky odebrala do Sýrie a tam se jim věnovala. Další doporučení byla už razantnější- od vyšetření u docenta Chocholouška po stálou léčbu tamtéž. Nebo uzavření té umanuté dámy i s jejími svěřenci do uzavřeného objektu rovněž v takovém zařízení. A ještě další, které bych tu nerad opakoval. Jak je vidět, český národ ani v dobách pro něj poněkud podivných neztrácí ani zdaleka svůj ,,selský rozum " a vtip. A vrací se i k tomu výše zmíněnému Josefu Švejkovi, protože podobné situace se už mnohokrát v historii odehrály a podobní jedinci jako paní Šojdrová by se u Haška určitě našli. Takoví, kteří si nedají říci a ,,je to marné,je to marné,je to marné...". A jejich umanutost nezná mezí. Asi je třeba, aby jim už ty meze někdo rázně ukázal.
Vladimír Kříž
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad