Publikace OSMAŠEDESÁTÝ OČIMA TŘÍ GENERACÍ

Na reformním dění onoho rušného, činorodého období plného nadějí, později nepřesně nazývaného Pražské jaro, se před půlstoletím aktivně podíleli žurnalisté, kteří se dnes sdružují v příznačně nazvaném Klubu novinářů Pražského jara při Syndikátu novinářů ČR.
Protože jim dlouhodobě vadilo, že se v médiích stále připomínají pouze události krátce před a po neblahém 21. srpnu bez kontextu s někdejším občanským (nikoliv jen stranickým) usilováním o demokratizaci společnosti, rozhodli se tuto mezeru zaplnit.
Výsledkem jejich dvouletého úsilí je historicko-vědní publikace Osmašedesátý očima tří generací, v níž čtenáři naleznou některé z tehdejších myšlenek, názorů, dobové atmosféry a různorodého dění. K pestrosti této nové kolektivní monografie přispívá výběr autorů, kdy pamětníky zaznamenávaných událostí doplňuje vhled mladých badatelů. To vše by však nebylo možné bez precizní a bezesporu vědecky pojaté práce hlavní editorky Jarmily Lakosilové. Publikaci, která je primárně určena pro potřeby Syndikátu novinářů ČR, kde je též k dispozici, doplňují ukázky dobových fotografií a karikatur, nechybí ani rejstřík.
Způsob, jakým se měla publikace zrodit, konzultovala Jarmila Lakosilová v samém počátku s profesorem Robertem Kvačkem, zkušeným popularizátorem historických témat. Odpověděl takto: Rok 68 potřebuje připomínat, je zapomínán přirozeně, jak slábne paměť a odcházejí aktéři, a také uměle, aby „nepřekážel“. Je rovněž terčem jednostranností, které se ho snaží dehonestovat.
Na vzniku uvedené monografie se mimo autorů jednotlivých kapitol podílela ediční rada v čele se syndikem Adamem Černým. Ten ve své předmluvě mj. zdůrazňuje: Návraty k osmašedesátému, k nimž chce přispět tato kolektivní monografie, nemohou pominout důležité rysy, které i po půlstoletí přesahují dobový kontext. Jedním z nich je sice potlačovaná, ale nepotlačitelná touha společnosti po svobodě i ochota rozpoznat a napravovat vlastní chyby a omyly, což v případě Pražského jara znamená rozlišit, čím vyniklo, ale též připustit a popsat jeho limity.
Ačkoli v jedné knize nelze obsáhnout celou širokou problematiku Pražského jara, autorský tým věří, že příspěvky, ať již odborné, jejichž autory jsou nejčastěji historici, nebo publicistické, obohatí poznání čtenářů a pomohou jim při hledání nových souvislostí.
Marina Hofmanová
Publikaci si můžete stáhnout zde.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad