Musíme lhát?

Eva Střížovská prosinec 2018 Slovo redakce česky

Měla jsem debatu s jedním svým mladým příbuzným o Andreji Babišovi. On ho velice obdivuje. Já ne, ale nezatracuji, nejsem soudce. V poslední dosti dlouhé době nás tento člověk, jehož jedni považují za ďábla, druzí za hrdinu, dosti zaměstnává. Přinejmenším tím, že o něm musíme číst v novinách, poslouchat v rádiu a v tv od rána do večera. A když mám vyjádřit svůj názor, ráda bych četla a slyšela o někom, kdo zaměstnává média a občany něčím hezkým a užitečným, třeba, že opraví pražské mosty, které jsou na spadnutí, zařídí opravit silnice apod. A nikoli případem Čapí hnízdo, trestním stíháním, snad i únosem, vlastního syna na Krym, nápadem vybudovat v Praze Letňanech novou vládní čtvrť za mnoho miliard, atd., atd.  Dnešní nová zpráva, je o tom, že bruselští právníci označili Babiše jako podvodníka, který vymámil z Bruselu dotace, na které neměl právo. A že těch xy miliard se musí vrátit. A rozjela se diskuze, kdože to bude vracet. - Babiš? Ten to odmítá (jako všechno co je proti němu). Občané, daňoví poplatníci? Ach, koukněte se na sociální sítě na tu melu.

Při debatě s mým mladým příbuzným padlo, že Babiš lže. „Ale on musí, všichni jsou proti němu, je to spiknutí, lžou všichni“, namítal. Namítla jsem, že VŠICHNI NELŽOU. Ale uvědomila jsem si, že je kolem nás strašně, ale strašně prolhaný svět. A moc mě mrzí, že můj mladík, kterého mám ráda, už se v tom taky veze. Jako mnozí, snad všichni?:

Ale z jiného soudku. Nedávno se vzpomínalo na 17.listopad 1989.  Jedním ze studentských tzv. vůdců byl Igor Chaun. Dostudoval FAMU a stal se filmařem. Kromě dokumentů, které točí, natáčí i zv. Gošárnu. A nejen  natáčí, ale i organizuje. Bývá to setkání lidí, kteří mají zájem se duchovně vzdělat, povznést nad materiální nátlak, kterým jsme denně masírování. Právě  jsem jednu Gošárnu shlédla (nikoli jako první) na FB. Je to moc povzbudivé v tom našem zatemnělém světě. Srdečně doporučuji, jakož i další zajímavé přednášky na youtube Cesty k sobě. Tohle sice vypadá jako reklama, ale nikdo mne o ni nežádal. A vlastně v tomto časopise žádné reklamy nejsou (kromě Českého výrobku, který nás podporuje už mnoho let). Snad by se hodilo touto cestou poděkovat člověku, který se podepsal jako Martin Samson a poslal na náš účet včera tisíc. korun.

Náš časopiobé brzy skončí. Však už je na čase po třiceti letech! Ale mezitím ještě vyjde určitě čtivá kniha o dobrodružství tohoto časopisu během těch let a o lidech i událostech kolem.

Zatím přeji krásné vánoce!‘

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012