Československý ústav zahraniční - Obnovení činnosti Československého ústavuzahraničního po II. světové válce

Již 15. května 1945 se sešel akční výbor a začal pracovat na obnovení činností, zpětném získání majetku, archivu a knihovny. Byla navázána spolupráce s úřadem předsednictva vlády, ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem informací.
V rámci reemigrace byl ČSÚZ pověřen důležitým úkolem, a to veřejně-právními otázkami reemigrace. ČSÚZ prověřoval národní a politickou spolehlivost nutnou k vydání osvědčení o státním občanství. Opatřoval krajanům náhradní doklady, o které přišli při válečných událostech. Reemigranti se obraceli na Čsl. ústav zahraniční s prosbami o pomoc v mnoha záležitostech. V té době byly zřízeny pomocné sekretariáty v různých městech, např. v Karlových Varech, Brně, Českých Budějovicích, Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem a dalších. Po roce 1945 se do vlasti vrátilo přes 200 tisíc krajanů, nejvíce jich přišlo z Maďarska (65 tisíc), následovali krajané se Sovětského svazu (42 tisíc), 17 tisíc krajanů z Rumunska, 13 tisíc z Francie, 11 tisíc z Rakouska, 10 tisíc z Polska, 5 tisíc z Jugoslávie, 4 tisíce z Německa.
26. -- 28. října 1946 zorganizoval Čsl. ústav zahraniční I. Sjezd krajanů -- reemigrantů pod záštitou vlády. Zúčastnilo se ho několik tisíc osob. Znovu se začala vytvářet členská základna. Členem ústavu byla téměř celá vláda a k 30. 4. 1947 měl Čsl. ústav zahraniční cca 1500 členů.
Československý ústav zahraniční
Karmelitská 25, 118 31
Praha 1 -- Malá Strana
e-mail: krajane@csuzkrajane.cz
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad