Charlotta

Venda Šebrlová listopad 2018 Knihy česky

Lenka Slívová

Charlotta

 

Manželky našich prezidentů to nikdy neměly lehké. Měly stát ve stínu manžela, ale zároveň být vzdělané (aby mu pomáhaly), starostlivé (aby dobře pečovaly o rodinu) a spolupracovat s ním v souladu s potřebami doby. Charlotta Garrigue Masaryková to dokázala. Byla výjimečnou ženou, která prožila dětství v tradiční puritánské rodině v Americe. „Prožila dobrodružný i romantický příběh silného člověka“ řekla o ní na křtu své knihy Lenka Slívová. V letošní přehršli dokumentů i publikací o vzniku českého státu v roce 1918 to je výjimečná kniha. Tento příběh inspiroval Josefa Císařovského k natočení hraného dokumentu Poslední slovo Charlotty Masarykové.

 

„Já jsem upadla... Nic jsem o ní nevěděla, jenom že byla cizinka a neměli ji rádi“ uvedla představitelka Charlotty (té již starší) herečka Marta Vančurová. „Mám právo? Tak jsem se o to pokusila a jsem ráda, že jsem to podstoupila“. Anna Císařovská (Charlotta v mladším věku) dokonce natáčela jeden den se svou malinkatou dcerkou Johankou: „To byl v celém natáčení nejmilejší den, mít takového parťáka na place!“. Johanka ´hrála´dítě Charlotty a TGM.

 

Lenka Slívová touto knihou dokazuje, že Američanka svého muže „modelovala, posilovala i vedla“.  Vystudovaná bohemistka na tématu pracovala pět let, byla mj. v archívech ve Vídni, Berlíně, Brooklynu... Dokazuje, že vztah mezi manželi opravdu byl opravdu vemi silný– to se prolíná celým jejich životem. Když mladá Američanka přijela v roce 1882 do Prahy, věděla o naší zemi víc, než průměrné Češky. Ale neuměla česky – vlastně skoro stejně jako TGM: ona mluvila anglicky a on „moravsky“. Takže oba měli učitele spisovné češtiny.

 

Život se čtyřmi dětmi a velmi zaneprázdněným manželem byl vysilující. Mnohdy byla až příliš hodnou mámou (především vůči nezvládnutelnému Janovi!), konec jejího života byl proto ve znamení depresí a obrovské únavy. Přesto doufala. „Všichni se jednou budeme milovat vespolek“, tato naděje jí pomáhala žít. Nesplnila se, ale její život bychom měli znát! Paní Slívová ji svou knihou definitivně zařadila mezi důležité osobnosti našich dějin – a to ve velmi čtivé románové podobě.

 

Vydala Mladá fronta

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012