Stalo se v říjnu 2018... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová listopad 2018 Aktuality česky

 

Slavili jsme sto let republiky. Konala se spousta krásných a zajímavých akcí, které jsme všichni sledovali v tisku, rozhlase i televizi. Přijeli i důležití zahraniční hosté, např. Angela Merkelová a Emmanuel Macron. Rozbroje v české společnosti způsobilo už předem hradní udělování medailí. Většina lidí si je opravdu zasloužila... Kolem některých se však rozvinula prudká reakce. Cituji Martina Zvěřinu z Lidových novin ze dne 19. X.: „Předem lze téměř s jistotou tvrdit, že naše hodnocení oslav sta let republikánství bude ze všeho nejvíc připomínat známý obraz Josefa Lady Hospodská rvačka“.  Protože ČD nedovolí svým autorům používat sprostá slova, budu jen nahodile jmenovat zásluhy Zemanovi přátelských vyznamenaných: redaktor Haló novin, sponzoři kampaně, moderátoři kampaně, velmi přizpůsobivý muzikant, bojovnice proti církevním restitucím, obhájce srbského nacionalismu, boháči zaměření proti prezidentovým nepřátelsky laděným boháčům... Příště to bude horší, potom ještě horší – nakonec už zbyde jen Ovčáček.

 

V Afgánistánu byl místním vojákem, vycvičeným zahraničními silami, zastřelen kynolog rotný Tomáš Procházka (42). O situaci v této bohy proklaté zemi jsem psala komentář. Pohřeb se všemi oficiálními poctami bude mít 7. listopadu v Prachaticích. V srpnu byli v Afgánistánu zabiti tři Češi, dostali Medaili za statečnost i.m.

 

Nejlepší hodnocení říjnových voleb zaznělo z úst poslance Jiřího Dolejše z KSČM: „Myslím, že celá česká levice potřebuje změnu. Potřebujeme více ´svěžích faces´, které musíme hledat.“ Myslíte, že voliči KSČM, kteří jsou ze ¾ starší sedmdesáti let znají odborné termíny ze špionážních románů? Předseda partaje Vojtěch Filip šel ještě dál: „ Chaos v KSČM nedovolím. Platí, že vstanou noví bojovníci!“. Howgh...

 

Primátorem Prahy se stal lékař Zdeněk Hřib, kandidující za Piráty. Zkušenostmi nepolíbený muž.

 

„Mlátička“ Zdeněk Ondráček, který jako policista mlátil v roce 1989 obuškem demonstranty na Václavském náměstí, dostal pamětní medaili „Za vlast a za svobodu“. Pointa: poctu od Českého svazu bojovníků za svobodu mu předal předseda svazu (bývalý komunista, pohraničník a někdejší spolupracovník Veřejné bezpečnosti) Jaroslav Vodička. Kvůli této hnusárně premiér Babiš oznámil, že nepodpoří svazovou žádost o státní dotaci 6,3 mil. korun.

 

Česká inspekce životního prostředí potrestala napomenutím muže, který za přítomnosti prezidenta Zemana a spol. spálil na Pražském hradě rudé trenýrky. Prezident to nebyl... ten jen pozval novináře na čumendu!

 

Bývalý ministr obrany a později zahraničí Martin Stropnický složil ve Sněmovně poslanecký mandát a vystoupil z ANO. Souvisí to s jeho jmenováním velvyslancem v Izraeli. Zabalil kufry a odletěl.

 

Velkou bouři nevole vzbudila v Ostravě bronzová socha zpěvačky Věry Špinarové. Je v životní velikosti, podstavec má tvar gramofonové desky a zpěvačka si vůbec není podobná. Nejvíc ji lidé přirovnávají k Milanu Šteindlerovi v mladších letech. Její syn Adam Pavlík požádal autora Davida Moješčíka, aby monstrum z Husova sadu odstranil. Zatím marně.

 

Čeští řidiči už začali dostávat pokuty za dopravní přestupky v cizině. Státy EU získávají data z českého registru a už poslaly statisíce obsílek. Největší pokuty za ujetí od nehody, alkohol a způsobení nehody se zraněním jsou na Slovensku – až 650 euro na místě (tj. 16 900 kč).

 

V Praze se drolí holešovický Hlávkův most. Před ním spadla Trojská lávka a byl zavřený most Libeňský. V zoufalém stavu je i most Legií, Karlův a Palackého. Praha se postupně rozpadá na izolované části, propojované metrem (zatím).

 

Máme minimální nezaměstnanost - jen 3%.

 

Střídání zimního a letního času je pasé – jen se Evropa nemůže dohodnout, kolik vlastně bude hodin v den D. Takže úvahy, že už příští rok budeme přetáčet hodiny naposledy, jsou vlastně také pasé.

 

Tradiční čínská medicína už nebude v seznamu zdravotnických oborů. Bude patřit do připravovaného zákona o léčitelství.

 

Jeden z našich nejlepších tenistů Radek Štěpánek ukončil v 39 letech svou kariéru.

 

Několikadenní senzací byl lov na prudce jedovatou mambu zelenou, která unikla z domu v pražských Hlubočepích. Její majitelka na uštknutí zemřela.

 

Praha zažila velkolepý pohřeb - ne státníka, ale člena kolotočářské rodiny Kočků. Vnuk provozovatele Matějské pouti Jan Kočka ml. jel autem závodní rychlostí v protisměru a zabil nejen sebe, ale také nevinného správně jedoucího řidiče. Z kostela na Jiřího nám. jelo šestispřeží s černým kočárem na Olšanské hřbitovy. Smutečních hostů bylo několik set a průvod blokoval kus Vinohradské třídy.

 

Ministerstvo zemědělství začalo projednávat úplný zákaz drezúry a vystupování všech zvířat v cirkusech. Jiří Berousek prohlásil, že pokud zákaz vejde v platnost, přijedou cirkusáci před ministerstvo nebo na Václavské náměstí a tam vypustí lvy a tygry.

 

Nejen u nás, ale po celém světě bylo divné počasí. V Česku a okolí jako v létě (přes 20°), v jižní Evropě a Spojených státech ničivé záplavy, v Maroku sněžilo... Mizejí korálové útesy a odtávají ledovce (za deset let už zmizela čtvrtina!). Teoreticky nás čeká už jen pár desetiletí relativního klidu.

 

Nenarodil se u nás, ale milovali jsme jej a jeho písně nás provázely desítky let. Zemřel Charles Aznavour (94), francouzský šansoniér arménského původu.

 

Dobrá zpráva na konec: jsme spolu s Estonci, Nory a Švédy největšími knihomoli na světě! Univerzitní vědci z Austrálie a Ameriky se na četbu ptali lidí ve věku 25-65 let  z 31 zemí. Bylo také zjištěno, že čím víc knížek děti přečtou, o to jsou v dospělosti schopnější najít si zajímavou práci s dobrým platem. Je jedno, jestli čtou pohádky nebo fantastické příběhy: čtení je naučí myslet!

 

Přeji vám všem i v příštích dnech sluníčko a pohodu u kafíčka!

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012