Před 100 lety vzniklo samostatné Československo

Marina Hofmanová (Hužvárová) říjen 2018 Aktuality česky

Jakoby nám počasí chtělo připomenout, že existence samostatné Československé republiky nebyla bez mráčku, i výroční sváteční den byl smáčen deštěm, někde sněhem.

 

Lidé v Česku i mimo ně si připomínali sté narozeniny země v srdci Evropy i osobnost jejího prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka prostřednictvím celé plejády těch nejrůznějších akcí, kulturními počínaje, sportovními nekonče. Ale také vyjadřovali výhrady k současné situaci, k prezidentovi i dalším kontroverzním postavám establishmentu.

 

V této sváteční připomínce využívám možností moderní techniky k tomu, abych vám zprostředkovala třeba nově objevený záznam projevu prezidenta Masaryka k vládě z roku 1931, jak jej odvysílal Český rozhlas zde.

 

S malou prodlevou začal tzv. videomaping pod názvem Svědek dějin na fasádě nově otevřené budovy Národního muzea. Ve videomapingu nechyběla mezi historickými mezníky naší republiky ani střelba na tuto budovu z děl okupantů v roce 1968.

 

Známá píseň Modlitba pro Martu byla vyhlášena hitem století. Píseň nazpívala Marta Kubišová též v roce 1968. Jejími autory jsou Jindřich Brabec a Petr Rada – ano, právě ten člověk, který stál s Evou Střížovskou u zrodu Českého dialogu. Jako druhá skončila Česká písnička od Karla Hašlera, třetí Škoda lásky od Jaromíra Vejvody a Václava Zemana.

 

Oslavy pochopitelně ještě zdaleka nekončí a jistě se k nim budeme postupně vracet. Těšíme se také, že nám napíšete vy, naši čtenáři ze světa, jak se sté výročí slavilo mezi krajany u vás.

 

Marina Hofmanová

Foto Jana Myslivečková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012