Stalo se v září 2018... a stojí za pozornost

Miloš Zeman zahájil nový školní rok ve škole v Praze 6. Uvedl se tím, že politoval prvňáčky, kteří musejí brzo vstávat - to on nerad do dneška! Doporučil dětem, aby četly, on jako první knížku četl Káju Maříka. Někteří rodiče z jeho návštěvy velkou radost neměli a na oblečení měli připnutý symbol - červené trenky.
Opravdu s citem jsme oslavili Den státnosti 28. září (sv. Václav)!! Na Nově nám naservírovali Kameňák, na Primě mělo Česko Slovensko talent, ČT předložili divákům další díl První republiky se státotvorným tématem prodeje lihovaru a problémy se vzteklým psem. Jen ČT 2 jakž-takž zachovala dekorum: uvedla třicet let starý dokument o mnichovské dohodě. (Byla podepsána v noci z 29. na 30. září a dodnes se mezi historiky vedou ostré spory, zda jsme se opravdu museli vzdát pohraničí a následně i státní suverenity bez boje).
V areálu prestižní Kolumbijské univerzity v New Yorku byla za účasti mnoha významných lidí odhalena busta Václava Havla. Mezi osobnostmi byla i exministryně zahraničí Madeleine Albrightová.
Premiér Andrej Babiš a později i prezident Miloš Zeman odjeli do Německa a tam jednali s kancléřkou Angelou Merkelovou. Babiš po hodinové schůzce oznámil, že v přístupu k migrantům se zásadně neshodli. Zeman se fotografoval.
Národní muzeum na Václavském náměstí připravuje rekonstrukci památníku Jana Palacha před budovou bývalého Národního shromáždění, dnes součástí muzea. Projekt byl navržen už před 40 lety, památník měl být osazen plastikou Miloslava Chlupáče - vysokým stožárem. Bude to nejvyšší Palachův památník na světě.
Čeští vojáci obnovili hlídkování v okolí afgánské základny Bagrám. Byli mimo venkovní službu od počátku srpna, kdy tři vojáci zahynuli při sebevražedném útoku afgánského mladíka.
Mecenáška, sběratelka umění a přítelkyně geniálního Františka Kupky paní Meda Mládková oslavila 99. narozeniny. V Muzeu Kampa kvůli nemoci nebyla, hosté však tuto mimořádnou ženu oslavili mj. dražbou
99 dortíků. Získané peníze dostanou útulky pro opuštěná zvířata.
Za dosud nevyjasněných okolností zemřel sbormistr Bohumil Kulínský (59), jeden z nejlepších sbormistrů a dirigentů své doby. V roce 2004 byl zadržen a posléze odsouzen na 5,5 roků vězení za zneužívání nezletilých dívek. Po propuštění z vězení už nenašel pracovní ani společenské uplatnění.
Kosmonaut Vladimír Remek slavil sedmdesátiny. Hojně pobýval v Rusku, také byl v EU poslancem za KSČM. Byl prvním kosmonautem z jiné země, než z Ruska a USA, startoval 2. III. 1978. Ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.
Česká banka dala do oběhu nové stokoruny a dvousetkoruny. Vypadají stejně, jako ty v oběhu, ale mají víc ochranných prvků proti padělání.
Třetina učitelů na středních školách se blíží k důchodovému věku. Nejmenší problém se získáváním nových kantorů mají tradičně gymnázia, na učňovských školách je naopak už třetina kantorů v důchodovém věku. Učí buď z kolegiality nebo setrvačnosti...
Výtvarnice Kateřina Milerová, dcera Zdeňka Milera, už nesmí vydávat svou knihu „Krteček na návštěvě“ a neprodané publikace musí stáhnout z trhu. Podle soudu není její licenční smlouva s otcem platná. Vyhrála tedy správkyně Milerova dědictví M. Fischerová. Situace s právy na dílo zesnulého malíře je komplikovaná i tím, že se o ně soudí i Milerova vnučka. Ta prodává postavičku Krtečka do celého světa (např. do Číny).
O mládí vojevůdce Jana Žižky připravuje film režisér Petr Jakl. Bude mít mezinárodní obsazení a bude ještě dražší, než byla Jakubiskova Bathory (328 mil. Kč). Žižku ztvární známý americký herec Ben Foster. Problémy s některými reáliemi už nastaly - historické prameny se např. neshodují v tom, na které oko Žižka neviděl!
Letecký akrobat Roman Kramařík v malé letadle Cessna obletěl zeměkouli za 46 dní. Ve vzduchu strávil skoro 150 hodin, s jednomotorovým hornoplošníkem překonal tři kontinenty a tři oceány. Za nejzajímavějšího člověka, s kterým se potkal, označil dalajlámu.
V Ostravě se objevila nová droga, tzv. syntetické konopí. Nejspíš byly tisíce balíčků s drogou přivezeny z Polska, kde jsou na dealery přísnější. U syntetických drog hrozí rychlá otrava - u této stačí dva šluky! Postižených už jsou desítky.
Na českých silnicích zemřelo o prázdninách 121 lidí - tedy o 20 víc, než loni. Nejvíc lidí zahynulo v jižních Čechách.
Znovu se diskutuje o zrušení letního a zimního času. Zavedení tzv. letního času údajně pochází z dob amerického státníka a přírodovědce Benjamina Franklina. V roce 1784 prohlásil, že by se tak ušetřilo na svíčkách. Evropská komise předpokládá, že naposledy se povinně změní zimní čas na letní 31. března 2019. Členské země se pak samy rozhodnou, zda zavedou trvalý zimní nebo letní čas. Jo, to bude binec v jízdních řádech!
České řeky nebyly za posledních sto let tak čisté, jako letos. Je to samozřejmě zásluha mnoha čistíren, takže voda nesmrdí a není kalná. Nejlíp je na tom Vltava a nejhůř Sázava. V ní bylo tak málo vody a byla tak teplá, že se přemnožily sinice, řasy a rosivky.
Takže nutně potřebná dobrá zpráva na konec: na pražský staroměstský orloj po půl roce oprav vypochodovali naši apoštolové, aby taky oslavili 100. výročí republiky. A ohlídali nás o volbách ! Protože pokud někdo slibuje, že nám snese modré z nebe, je to hoštapler! Např. Praha by byla tím nejkrásnějším, nejbohatším i nejlevnějším, nejuklizenějším ... městem na světě!!
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad