SLOVO NA ŘÍJEN

Eva Střížovská září 2018 Slovo redakce česky

Ponížení, křivda.

Česká republika si připomněla 29. září, výročí Mnichovské zrady.

Mnichov ohnul národu páteř, měli jsme bojovat, míní vojenský historik Eduard Stehlík. Prohráli bychom, ale byli bychom sebevědomější, čestně prohrát je lepší než vzdát se bez boje. Před 80 lety byla podepsána Mnichovská dohoda o postoupení pohraničních území Československa hitlerovskému Německu. Je nesmyslné nás vinit z poraženectví, lidé byli připravení republiku bránit, pro komunisty bylo později pohodlné říkat, že jsme ti slabí, kteří nikdy nebojovali, ale nemáme se za co stydět, vojáci i občané za války bojovali a umírali, říká Eduard Stehlík.

Pokud byste chtěli slyšet moudrá slova tohoto muže, kterého si moc vážím, najděte si je na rozhlasovém webu.

Již 80 let se vedou spory o to, jak to mělo či mohlo být.

Před chvílí jsem shlédla v tv deset let starý film Miloše Najbrta s názvem KDYBY…Moc pěkný film a slovo do diskuze. Naši důstojníci, celá armáda i většina Čechů chtěla bojovat. Měli jsme obranné bunkry v pohraničí, dost dobře vyzbrojenou armádu a hlavně – důstojníky se zkušenostmi z Legií, odhodláni nebát se ničeho a bojovat až do konce. (A za nimi stála armáda i občané.)

Naše slabiny byly dvě – horší letectvo než měli Němci a ZRADU MOCNOSTÍ FRANCIE A ANGLIE, KTERÉ NÁS VYDALY HITLEROVI jako predátorovi dobré sousto. Mocnosti ustoupily zlu a to se nemá. Stejně jim to nepomohlo, válka je neminula a vynikající čeští letci jim byli dobří…Zato komunistům vadili a tak je po návratu do republiky zavírali do vězení. Další ústupky zlu. Tentokrát východním směrem.

Jestli jsou naši lidé ohnutí Mnichovem nebo třistaletou porobou pod Habsburky, jak se také traduje, nevím. V každém případě jsou podle mého pozorování dosti pasivní. Byla jsem před týdnem  na nějaké schůzi, kde se mělo o něčem důležitém hlasovat. Lidé se rozhlíželi kolem sebe jakoby hledali, kdo a jak bude hlasovat, že se snad přidají. Z třiceti přítomných se jen dva přihlásili do diskuze. Asi potřebují vůdce…Je mi z toho smutno. Ale přesto všechno věřím, že nastanou lepší časy

A všem je přeju.

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012