Robot navštívil Karla Čapka

9 2003 Aktuality česky
obálka čísla

Bez jakékoli nadsázky lze označit toto setkání za mimořádné -- což zdaleka neplatí o všelijakých setkáních jiného druhu. Do Národního muzea na Václavském náměstí přišel koncem srpna na návštěvu robot a přinesl květiny muži, který vymyslel jeho pojmenování.

Dočkali jsme se: postavička robota je drobná, dětská, dojem křehkosti zvyšuje i bílá barva materiálu, do kterého je robot zvaný ASIMO "oblečen". V ruce nese kytici bílých a žlutých listopadek, které Karel Čapek jistě miloval. Jeho busta jen zdánlivě hledí nad hlavu robota -- oni dva spolu přece nemusejí mluvit! Všechno si řekli už dávno, když Čapek hledal slovo, které by označilo uměle vytvořenou bytost.

ASIMO je zatím nejdokonalejší humanoidní robot na světě, měří metr dvacet a váží dvaapadesát kilogramů. Umí ovládat domácí spotřebiče, otvírat dveře, tančit jako Elvis Presley a dokonce chodit po schodech, což je podle japonských konstruktérů vůbec to nejtěžší kvůli stabilitě. Mluví a když se mu něco povede, dokáže si říct i o potlesk -- a toho se mu jako nejzajímavějšímu členu japonské vládní delegace dostalo často a po právu (pan ministerský předseda Koizumi promine).

Je to báječný pocit, že na druhém konci světa, v zemi špičkové techniky a technologie, ctí našeho spisovatele. Karel Čapek je jedním z nejvýznamnějších představitelů české kultury 20. století a takovou návštěvu si zasloužil. Možná tam nahoře, v literátském nebi, dumá o tom, že měl vymyslet ještě další nová slova. A tady dole by se už našli lidé, kteří by k nim vyrobili "to něco" nového.

(šeb)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012