Všechno souvisí se vším aneb Společný jmenovatel vernisáže na Spořilově a festivalu na Špicberkách

Příběh třetí - Doma na Špicberkách 2018
Na snímku Zdeňka Lyčky budova České polární stanice
Stále ještě plna dojmů z vernisáže, kterou v krásně zrenovovaných prostorách uspořádali pražští geofyzikové, otevřela jsem novou zprávu ze vzdálených Špicberk. Kamarád Zdeněk Lyčka v ní poslal informaci o vědecko-kulturním festivalu, který se sice konal za polárním kruhem, ovšem příležitost k němu poskytla hned tři česká významná výročí.
Festival Doma na Špicberkách 2018 byl uspořádán ke 100. výročí vzniku Československa, 25. výročí vzniku České republiky a 10. výročí zahájení pravidelných výzkumných pobytů českých vědců v této oblasti.
A aby se nám příběhy hezky zacyklily do souvislostí, jedno z dějišť festivalu nese jméno polárního badatele a malíře Julia Payera.
Česká věda a kultura se v této arktické krajině představila mezi 21. srpnem až 13. zářím ve správním středisku Longyearbyen a v bývalém ruském těžebním městečku Pyramida. Samo pojmenování akce, tedy Doma na Špicberkách 2018, vzešlo z koncertu avantgardní rockové kapely „Už jsme doma“ a vydání jejího nového CD s názvem „Kry“.
Termín od 6. do 8. září patřil vědecké konferenci.
V budově Univerzitního střediska na Špicberkách (UNIS) ji zahájili rektoři UNIS Harald Ellingsen a jeho kolega z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Tomáš Machula, dále děkan Přírodovědecké fakulty JU František Vácha, ředitel Norského polárního institutu Kim Holmén, ředitel Centra polární ekologie JU a vedoucí české vědecké stanice na Špicberkách Josef Elster. Nechyběl ani zástupce Ministerstva zahraničních věcí ČR Zdeněk Lyčka a frontman kapely Už jsme doma Miroslav Wanek. Dvanáct přednášejících proneslo své prezentace jednak v prostorách Univerzitního střediska, dále v Domě Julia Payera, který je součástí Stanice Josefa Svobody na Špicberkách, nebo v kostele Svalbard Kirke – všechna tři dějiště se nacházejí v Longyearbyenu.
Výtvarné umění představily umělkyně z UMPRUM „Tři ženy: umělecké objekty v prostoru“ - Dana Elsterová, Anna Leschingerová a Anežka Podzemská. Dne 7. září proběhly hned dvě vernisáže ilustrační tvorby, a to ve Špicberské galerii, která vystavila obrazový doprovod Martina Velíška k českému překladu inuitských mýtů a pověstí, a dále pak v kostele Svalbard Kirke, který poskytl prostor ilustracím Luboše Drtiny k českému překladu sámských pohádek a pověstí.
Divadelní skupina „Buchty a loutky“ připravila pro místní předškoláky a také pro žáky umělecké školy workshop, kde děti vyráběly rekvizity pro hudebně-loutkové představení „Pět ran do čepice“. Před jeho začátkem 8. září v kulturním středisku Huset promítl Miroslav Wanek nejprve promítl několik krátkých českých animovaných filmů. Divadelní představení pak proběhlo v norštině, a to včetně průvodního slova Zdeňka Lyčky i doprovodných písní kapely Už jsme doma, které nazpíval norský zpěvák Stefan Lindal Theofilakis.
Kulturní část festivalu vyvrcholila téhož večera již výše zmíněným koncertem v Husetu. A kde lépe pokřtít nové CD kapely, které nese název „Kry“, než v Arktidě! A kapela následujícího dne zahrála ještě v bývalém ruském těžebním městečku Pyramida.
Doplňme, že projekt, který vznikl ve spolupráci s místními partnery, bude recipročně pokračovat v příštím roce 2019 v České republice.
Epilog III
V Arktidě se stalo tradicí, že tu spolupracují vědci a umělci z různých zemí, a tak zdejší (nejen) česká polární stanice poskytla zázemí třeba k výtvarné tvorbě. Na vědecké stanici Josefa Svobody zde pracovala například skotská malířka G. R. Murray, o níž jsme v Českém dialogu před časem psali viz zde.
Marina Hofmanová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad