Stalo se doma -- červenec, srpen

9 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla 12. července

Oldřich Stránský, vězeň koncentračního tábora Osvětim a Sachsenhausen, čekal plných 58 let na odškodnění. Patří mezi ty, kteří se po dlouhodobých tahanicích dočkali peněz. On sám patřil k vyjednávačům s německou stranou a zastupoval také tisíce lidí, z nichž většina se odškodnění nedočkala.

14. července

Česká diplomacie se ve svém postoji k Blízkému východu stále víc vzdaluje od postoje EU a přesouvá se na stranu Izraele a USA. Dokazuje to poslední návštěva ministra C. Svobody, který se při cestě na toto území nesetkal s představiteli Palestiny.

15. července

Česká vláda chce přilákat občany Bulharska, Chorvatska a Kazachstánu na náš pracovní trh. Tři stovky vysoce kvalifikovaných cizinců by dostaly pracovní povolení na 2,5 roku.

16. července

Premiér Vladimír Špidla přivezl ze své návštěvy v USA slib prezidenta Bushe, že se zasadí o zapojení českých podniků do obnovy Iráku.

*

Francouzský list Figaro prozradil, že při rozhovoru jeho reportéra s prezidentem Klausem v Paříži došlo ke střetu -- český prezident se vztekal při otázce, zda za své zvolení do funkce vděčí komunistům. Vyjádřil se s despektem také o našem přijetí do EU a prohlásil, že Česko Evropě nic zvláštního nepřinese.

17. července

Propad popularity ČSSD se v červnu zastavil, přesto má současná vládní strana o polovinu příznivců méně, než opoziční ODS. Třetí v popularitě jsou s malou ztrátou komunisté.

18. července

Více než sedmdesát intelektuálů a politiků z Česka, Maďarska, Německa, Polska a Izraele se postavilo proti stavbě památníku, který chce vybudovat Německý svaz vyhnanců. Podle nich se tím zjitřuje situace, kdy si národy znovu znovu začnou vzájemně vyčítat své utrpení.

19. července

Mezinárodní byl protest mladých lidí proti rychlému občerstvení KFC. Nejaktivnější totiž byla devětadvacetiletá Američanka Lisa Franzettová, oblečená do oranžových plavek s peřím. Hlavním heslem bylo "KFC mučí kuřátka!".

21. července

Jeden den strávil premiér Špidla na Floridě -- vyjádřil tím podporu exilovým odpůrcům Fidela Castra.

22. července

Sedm dětí vybrali čeští lékaři v naší polní nemocnici v Basře, aby se léčily v českých nemocnicích. Jedná se především o operace, které jsou v Iráku nedostupné a dětem hrozí smrt.

23. července

Úmorná vedra zdolala i prezidenta Václava Klause, který byl s akutními bolestmi kloubů převezen do nemocnice.

*

Do boje o místo předsedy KDU-ČSL se zapojí i Miroslav Kalousek, který by rád vystřídal ministra Svobodu a "dal straně novou koncepci".

24. července

Proslulá Bertramka, na které manželé Duškovi hostili W. A. Mozarta, se má změnit v centrum kultury Smíchova. V hospodářské budově, kde je nyní depozitář hudebního oddělení Národního muzea, vznikne do roku 2006 víceúčelový sál.

25. července

Prezident Bush zdůraznil, že český premiér Špidla má jeho plnou důvěru. Mluvil o něm jako o svém příteli a skvělém člověku. Řekl to bývalému prezidentu Havlovi při předávání nejvyššího amerického civilního vyznamenání Prezidentské medaile svobody.

26. července

Vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová se podruhé stala mistryní světa. Pravděpodobně ji to bude motivovat k účasti na olympiádě v Athénách, kde by mohla získat své třetí olympijské zlato.

28. července

Legendární britská rocková skupina měla velký úspěch na koncertě v Praze. Mick Jagger zde oslavil své šedesátiny, na které byly pozváni i manželé Havlovi. Protože Jagger měl zpoždění, po půl hodině marného čekání bývalý prezident slavnost opustil.

29. července

Jeden z nejdéle se vlekoucích soudních procesů s představitelem moci padesátých let se uzavřel. Bývalý vyšetřovatel StB Grebeníček, obžalovaný z mučení vězňů, zemřel. Za šest let procesu se mu podařilo ani jednou se neúčastnit líčení, protože mu lékaři vystavovali omluvenky.

30. července

Osm milionů korun žádala romská rodina Červeňákových za újmy, které utrpěla od úřadů. Rodina se dobrovolně odstěhovala na Slovensko s odůvodněním, že tady ji ohrožují jiní Romové. Pak se její jednotliví členové vraceli s tím, že tam nemají co jíst a kde bydlet. Žádali tady o kvalitní bydlení s tím, že na Slovensko byli vystěhováni násilím. Štrasburský soud pro lidská práva potvrdil smír Červeňákových se státem: dostanou odškodnění 900 000 Kč.

31. července

V Česku narůstá počet nakažených chorobou AIDS. V roce 2000 jich tady bylo 586, letos v červnu už 626 (z toho je 137 cizinců).

1. srpna

Václav Havel organizuje podporu kubánské opozici. Spolu s českou humanitární organizací Člověk v tísni se do ní snaží zapojit významné osobnosti z Evropy a Jižní Ameriky.

2. srpna

Na Hradě je už přes čtyři sta žádostí o prezidentskou milost. Zhruba třetina je od vážně nemocných nebo starých lidí a matek s dětmi. V. Klaus zatím žádnou milost neudělil a po svém nástupu kritizoval V. Havla za měkkost.

5. srpna

Odškodnění za perzekuci v komunistickém režimu dostali dva Němci: J. Liebsch a H. Halsem. Ti byli v padesátých letech vězněni v komunistických lágrech za to, že patřili ke Svědkům Jehovovým.

6. srpna

Moravští vinaři čekají mimořádně kvalitní révu. Sucho a spousta slunce urychlila zrání a víno z ní má být výjimečné.

7. srpna

Senátor za ODS Alexandr Novák má na svém kontě čtyřicet tři milionů korun a nemůže si vzpomenout, kdy a jak se tam dostaly. Tvrdí však, že je vydělal podnikáním, policie ho však podezírá z toho, že peníze ukradl městu Chomutov, kde starostoval.

9. srpna

Bývalý prezident Harvardských investičních fondů Viktor Kožený odmítá obvinění, že "vytuneloval" v rámci privatizace 11,5 miliardy korun. Jeho obhájce chce podat stížnost proti obvinění. Kožený už několik let žije spokojeně na Bahamách. Kdyby náhodou přijel do Česka, hrozí mu tady až dvanáct let vězení.

11. srpna

V irácké Basře se dostali do nebezpečí života čeští vojáci. Rozzuřený dav házel kameny na auta naší polní nemocnice a hrozilo lynčování. Vojáci tedy museli rozehnat dav střelbou do vzduchu. Další incident se odehrál o pár hodin později při pravidelném kontrolním výjezdu. Jedno auto bylo zdemolováno.

14. srpna

Zemřel poslední český legionář Alois Vocásek. Bojoval mj. v bitvě u Zborova a dožil se 107 let. V posledních letech se marně snažil očistit své jméno, které bylo spojeno se spoluprací s nacismem. V roce 1938 se totiž stal předsedou fašistické organizace Vlajka, což podle něj byl "vysokoškolský klub". Po II. světové válce byl podle Benešových dekretů odsouzen za kolaboraci na doživotí, odseděl si však jen osm let. Česká legionářská obec ho označila za zrádce a zcela se od něj distancovala.

16. srpna

Prezident Klaus zkolaboval při tenisovém utkání během své dovolené v Karlových Varech. Byl převezen do Prahy a lékaři ne-oficiálně označili jeho chování za nezodpovědné.

18. srpna

Město Přerov se zapojí do veřejné sbírky na vybudování památníku T. G. Masaryka v Petrohradě. Radnice sama poskytne 10 000 Kč. Sbírku vyhlásil před rokem Československý ústav zahraniční, který se zabývá spoluprací s krajanskými spolky po celém světě. Sochu našeho prvního prezidenta chtějí petrohradští postavit před filologickou fakultu petrohradské univerzity.

20. srpna

Na audienci se k premiéru Špidlovi chystá japonský robot ASIMO. Je to nejinteligentnější robot, který reaguje na lidská gesta, pamatuje si jména a umí si s hostiteli i připít.

21. srpna

Okupace Československa před pětatřiceti lety stála život devadesáti lidí -- i dětí! Zprávu vydal Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Děti do 15 let zemřely tři, mladistvých do 18 let bylo devět a mladších třiceti let 27. Během prvních dnů okupace byly také stovky lidí zraněny.

*

I nyní si plná třetina Rusů myslí, že moskevští komunisté měli plné právo okupovat naši zemi. Agentura VCIOM se ptala 1600 respondentů a vyšly najevo zajímavé věci: 16% si myslí, že invaze zachránila socialistické zřízení v Československu, 14% se domnívá, že zamezila krveprolití u nás a 13% je přesvědčeno, že kdyby nepřijeli Rusové, okupovali by nás Američané. Plná třetina tázaných se k věci nevyjádřila s tím, že už je to dávno a nezajímá je to. Vzpomínají jen ti, kteří v Československu byli osobně, mladá generace o roce 1968 a Brežněvovi nic neví.

22. srpna

Čtyři milióny lidí si vsadilo v loterii a doufalo, že vyhrají pohádkovou částku 112 931 591 Kč. Tah Sportky byl sledován i v hospodách (na což dosud měla monopol jen významná sportovní utkání) a mnoha lidem se při tom udělalo mdlo. Teď už víme, že výherce je jeden a má pět týdnů na to, aby se vzpamatoval a přihlásil o výhru. Jinak by peníze propadly sázkové společnosti.

23. srpna

Thajské peklo za český kriminál by za několik týdnů měli vyměnit čeští pašeráci drog. Radek Hanykovics a Emil Novotný budou ve věznici s ostrahou. V Thajsku si měl Novotný odsedět 50 let za pašování 4,2 kg heroinu a Hanykovics dostal stejný trest za pašování 2,4 kg stejné drogy.

25. srpna

Místní židovské město a románská bazilika sv. Prokopa v Třebíči byly zapsány do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

*

Soud v Šumperku zahájil trestní řízení proti čtyřiadvacetiletému Davidu Pěchovi, který vydává ultralevicový časopis Pochodeň. V něm volá po obnovení socialismu i s pomocí zbraní. Komunistická strana Čech a Moravy se dala slyšet, že proces má odpoutat pozornost lidí od plánovaných reforem v zemi a zastrašení jejích odpůrců. Komunistický svaz mládeže se chystá podporovat Pěchu přímo v soudní místnosti.

26. srpna

Odbory hrozí generální stávkou. Mají výhrady proti plánovanému prodloužení věkové hranice idchodu do důchodu na 63 let, navrhovanému krácení nemocenských dávek a žádají větší daně pro občany s vyššími příjmy. Na 13. Září se chystá do Prahy demonstrace asi 20 000 lidí z celé země. Premiér Špidla plány komentoval s tím, že všichni o reformách mluví, uznávají jejich nutnost ale zároveň nechtějí, aby se jich týkala.

28. srpna

Pár dní před začátkem školního roku se neví, na kterých školách budou učitelé 1. září stávkovat. Chtějí víc peněz.

29. srpna

Prezident Klaus odmítl přijmout české velvyslance, kteří byli na poradě u ministra zahraničí. Tato tradice byla porušena vzhledem k prodělané nemoci a jeho dovolené. Přes své zdravotní potíže však měl dost síly ve stejné době přijmout Dagmar Lastoveckou, kterou jmenoval ústavní soudkyní.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012