Pavel Smetáček

Pavel Smetáček
Jsem asi umí(r)něným tradicionalistou
(páté a poslední vydání)
Z obrovské nabídky zvukových zázraků jsem si časem zrání vybrala symfonickou hudbu a jazz. Pavel Smetáček je synem precizního dirigenta Václava Smetáčka, jehož obdivoval svět. V mé knihovně jsou vedle sloupců CD symfonické hudby mj. také nahrávky Traditional jazz studia, které Pavel založil s bratrem Ivanem a dalšími šesti studenty. Název se lety měnil, prapůvodně se soubor jmenoval „Studijní skupina tradičního jazzu při Kruhu jazzové a moderní taneční hudby Závodního klubu Revolučního odborového hnutí Státního hudebního vydavatelství, národní podnik“. Ale ani to je nezahubilo...V roce 1959 byla tato skupina zjevením a adorovali ji všichni, kterým lezla krkem socialistická pop muzic. Nepamatuji se na její začátky, věkem jsem však jejich podání jazzu zcela propadla.
Jako novinářka jsem dělala s Pavlem Smetáčkem několik rozhovorů, když slavil 70. narozeniny, nabídl mi tykání. Bylo mi ctí... Teďjsem si přečetla svůj první velký rozhovor s ním, který vyšel v roce 2002 v týdeníku Naše rodina.
„S Pavlem Smetáčkem jsem se poprvé tváří v tvář potkala na tzv. muzikantském plese, který tradičně zakončoval sezónu. Zatímco ve Smetanově síni hráli symfonikové Strausse a Offenbacha, v salóncích Obecního domu bylo slyšet kapelu jazzovou, beatovou, dechovku i cimbálovku. Tu noc jsem (doslova) protancovala boty a v půl čtvrté ráno jsme se s Pavlem Smetáčkem potkali ve Sladkovského sále. Byl bez saka (!!!) a hrál, jako by se narodil v New Orleansu.
….. Na to si nevzpomínám, ale... že bych si opravdu odložil sako?“
Kniha s titulem Jsem asi umí(r)něným tradicionalistou je opět rozšířená o další informace. Jazzový svět v naší zemi je zachycen v dokonale zpracovaných informacích - autor má v sobě preciznost špičkového vědce. Co potřebujete vědět o muzikantském světě a jeho životě v době bolševismu i po roce 1989, tam najdete. Také všechny rozhovory s Pavlem tam jsou vzorně seřazeny s dokonalou adresností: kdy, kde, kdo... Obrovský kus práce, dokument o našem životě nejen s jazzem, ale také s uměleckými, politickými i církevními osobnostmi světa, s kterými autor spolupracoval. Nebo se přátelil.
Teď už Pavel Smetáček nehraje, zdraví mu nedovoluje, a tak na křtu této dokonale faktograficky i graficky zpracované knihy (649 stran!) byl jen posluchačem koncertu, hraném jeho dlouholetými kolegy. Tleskali jsme a slzeli.
Knihu vydalo nakladatelství Martin
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad