Svatý rváč

Eva Střížovská srpen 2018 Knihy česky

Jeroným Pražský byl žákem Jana Husa a stejně jako on skončil na hranici za své názory. Jan Hus je dost známý doma i po světě. Jeroným nikoliv, ačkoliv si troufám říct, že byl výraznější postavou. Snad si to myslela i autorka Milena Štráfeldová, když se pustila do tak náročného díla, při kterém musela bádat v archívech (brr, na to já nemám náturu).

Ovšem příběh už je její. Na 365 stranách se odehrává napínavé vyprávění o zvídavém chlapci, jenž si vždy hájil svůj názor, z něhož vyrostl rebel, ale i člověk bažící po vzdělání. Snad něco napovědí jména některých kapitol: Spratek, Žák, Student v Oxfordu, Poutník ve Svaté zemi, Univerzitní mistr, Bojovník, Misionář, Mučedník.

Urostlý Jeroným vynikal odvahou, touhou po vědomostech, citem pro spravedlnost a bystrostí. Lehce prošel několika evropskými univerzitami a všude zanechal svou stopu. Autorka nám ho přibližuje jako člověka z masa a krve, který se vždy "rve" za to, co považuje za správné. Zajímavý je mimo jiné i mučedníkův konec na hranici, v který spíš nevěřil, že se stane. Ale nebudu prozrazovat. Knihu si určitě přečtěte, přes mnohá smutná místa středověké historie čtenáře potěší. A autorku nutno obdivovat. Již v předešlých svých knihách (např. Guláš pro Masyryka, Osamělé večery Dory N.) se dokázala ujmout, řekla bych, smutných témat s vírou v jisté dobro, které prostě existuje.

Vydalo nakladatelství GARAMONT.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012