Dvě knížky z Mladé fronty

Eva Střížovská srpen 2018 Knihy česky

Můj I.Q

Iva Pekárková utekla jako mladá dívka do USA, kde pracovala (či také nepracovala) v různých oborech - jako sociální pracovnice či taxikářka (nedávno jsme recenzovali její knížku Dej sem ty prachy, která barvitě popisuje její newyorské taxikaření). V MLADÉ FRONTĚ už vydala 8 poutavých knih, včetně této. Iva je mimořádně talentovaná vyprávěčka, která dokáže spojit vlastní pocity a zážitky s pozorováním okolí, osob, přírody a zde hlavně velkoměsta s jeho ghety plnými špíny, drog, zlodějny i vražd. A to všechno originálním, místy jadrným jazykem, který je ale i originálně poetický. V knížce I. Q. představuje jejího barevného milence, jednoho z mnoha mladých mužů, kteří neznají něco, čemu se říká odpovědnost, kouří marjánu, užívají crack a kradou v samoobsluze. Přesto je pro autorku neskonale roztomilý.

I. Q. všechno kolem sebe komentuje vlastním názorem či nápady, které jsou ale značně proměnlivé.

Knížka má 52 krátkých kapitol a ke každé je připojena nevšední černobílá fotografie s newyorskými motivy převážně z dílny Kateřiny Janouškové.

 

Pirátské omalovánky

Mladá fronta tuto pirátskou knížku pro děti převzala z anglického originálu. Autorem ilustrací je Jaske McDonald.

Obrázky jsou veselé a dobrodružné a mladému muži jménem I. Q. z předešlé knížky by se určitě líbily, neboť je dětsky hravý.

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012