Slovo na srpen

Eva Střížovská srpen 2018 Slovo redakce česky

Hamty hampy stále dokola

Červenec, jakož i čas před ním a jakož i léta předešlá se vykázal připomínkou naší špatné péče o půdu. Nebe se rozhodlo posílat na zem méně vláhy a když už, tak jsou to rychlé spršky, kdy voda bez užitku odteče.  Je všeobecné známo, že eroze, kdy se déšť nevsakuje do půdy jak bylo dříve zvykem, je dost na vině. A erozi zase způsobují těžká kola velkých strojů, rostliny, které půdu „vyžerou“, zkrátka špatná péče o půdu. A proč? Nejsem zemědělec, jen studuji dostupné informace, především naslouchám moudrům Václava Cílka.  Pěstují se rostliny, které přinášejí více zisku, je méně dobytka, jehož hnůj by se vozil na pole, tudíž přijde na řadu chemie.  Na polích se staví rozsáhlé průmyslové budovy, zemědělské půdy ubývá atd.  Všechno je řízeno zájmem o větší zisk.

Kolegyně Venda v článku Stalo se také zmiňuje skandál s dvacetiletou zlodějnou Petra Smetky a dalších šmejdů.  Postižených, kterým šmejdové ukradli kolem miliardy korun je 1095, které si dali jako zálohy na nové domky Nato firma zkrachovala. Nejvyšší soud nyní  rozhodl, že 60 z nich, kteří si domky dostavěli sami, se musí vystěhovat, protože domky se prodají a peníze přijdou do sumy určené k odškodnění i dalších postižených.  Veřejnost je lituje. A prezident spolu s premiérem se rozhodli, že to tak nenechají.  Že chybu státu, který se nezastal svých občanů, NĚJAK NAPRAVÍ. Ale co další postižení? Poukazují na to, že dostavění těch 60ti domků také není tak čisté jak vypadá a že co dělali premiér a prezident v době, kdy… ale to už si přečtěte na naší webce extra, dnes je tam  dopis Majáku, zítra bude další, kde se píše i tom, jak se i někteří šmejdi zúčastnili akce dostavíme si domky, protože z toho měli peníze.  Čili známé hampty hampty hampty, ať mám víc než tamty.

Jak už jsem psala, v první polovičce srpna byla řádka krásných událostí. Zcela se vymykaly názvu tohoto článku.  První byl sokolský slet, dále festival na počest desátého výročí Českých kořenů. Hezký článek o tom napsala Barbara Semenov, vydavatelka Čechoaustrala. Zde:   https://www.ceskekoreny.cz/aktuality/spolecne/ceske-koreny-barbara-semenov-pro-web.pdf

10. června byly v Praze uděleny ceny Společnosti pro vědy a umění (SVU) - její pražské pobočky.

Stalo se tak ve Valdštejnském paláci, opět s podporou Stálé komise Senátu PČR pro Čechy žijící v zahraničí.

Jedním z oceněných byl i novinář a dříve také vydavatel Amerických listů, významná osobnost česko-amerického krajanského dění, Petr Bísek. Také jeho zásluhou se dostala busta Václava Havla do amerického Kongresu, aj. Oceněných bylo více, jejich přehled najdete zde: Všem gratulujeme.

https://www.svu2000.org/praha/cena-svu/ceny-2018/

 

Tato událost byla současně zahájením 29. světového kongresu Společnosti pro vědy a umění. Kongres pak pokračoval do 12. června dalšími programy - dvěma dny plnými přednášek a diskusí a večerní kulturou. Odbornou část konference hostila Metropolitní univerzita Praha.

SVU byla založena v roce 1956 v USA a stala se jednou z nejvýznamnějších krajanských organizací. Své poslání, šířit úspěchy české vědy a české umění v zahraničí, a propojovat české vědce a umělce, naplňuje stále, a zdá se, že nabírá i nový dech. Bylo by potěšením s SVU spolupracovat na některém z našich projektů. Budeme o tom uvažovat společně s jejími současnými představiteli, prezidentem prof. Ivo Budilem a s tajemníkem Georgem Eichlerem.

 

Takže po hamounech a  šmejdech mohu psát i příjemnější věci. A také nesmím zapomenout na báječné setkání v Černínském paláci s laureáty ocenění Gratias Agit. Byla mezi nimi i moje kamarádka a bývalá význačná rozhlasačka čs. vysílání rádia Sydney Jana Reichová.   A jiná rozhlasačka Vlasta Lazu je na obrázku z jejího večerního výletu na Petřín. Zúčastnila se všech zmíněných akcí, aby je mohla odvysílat v čs. vysílání v rádiu Temešvár.

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012