Stalo se v červenci 2018... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová

 

Bylo strašlivé vedro a žádná voda. Jakoby nám všem z toho měknul mozek! Např.: máme novou vládu, tentokrát už schválenou poslaneckou sněmovnou. Jednání trvalo 16 hodin, k ránu už na sebe poslanci ječeli, nadávali si, provokovali... (A to tam mají klimatizaci!) To se u nás stalo poprvé. Náladu „vylepšili“ i protestující před sněmovnou - když se k nim konečně dostavil Andrej Babiš, rozzuření (a většinou podnapilí) lidé jej chtěli zmlátit. Jako blázen jsem si připadala při informaci, že trestně stíhaný David Rath chce kandidovat do senátu za blok (politické nuly) Jany Bobošíkové. Při zvolení by získal poslaneckou imunitu a nešel by sedět na 8,5 roků za podvody! No nekup to!! Kdypak ohlásí svou kandidaturu Jiří Kájínek?

 

Miloš Zeman jel se slovenským kolegou Andrejem Kiskou prezidentským vlakem T.G.M. z Masarykova rodného Hodonína do jeho prázdninových Topolčianek. Připomenuli tak 100. výročí založené Československé republiky. Úvahy o zdravotním stavu našeho prvního muže nebyly optimistické!

 

Hrozivých rozměrů dosahuje aféra kolem H-Systému. Podvodník jménem Petr Smetka před 20 lety rozjel velký projekt na stavbu bytových domů na periférii Prahy. Rozestavěl a pak zkrachoval. (Odseděl si 12 let.) Připravil 1095 lidí o skoro miliardu korun. Část lidí si za další své peníze bydlení dostavěla. Teď by jim je měl stát zabavit, prodat a rozdělit peníze mezi věřitele. Je to strašlivá situace pro zúčastněné lidi i soudy, které jednají v rámci konkurzní podstaty. Vztek a bezmocnost je na všech stranách. Vystěhování, které hrozilo domkařům, bylo odloženo. Mediátorem mezi znepřátelenými stranami se stal Andrej Babiš. Prosím, sledujte to! Takových zmetků-Smetků je u nás hodně! (P.S.: H-Systém dával obrovské sumy na provoz ČSSD v době, kdy byl jejím předsedou Miloš Zeman!)

 

Ing. Taťána Malá (ministryně spravedlnosti za ANO) a Petr Krčál (ministr práce a sociálních věcí za ČSSD) ještě nezačali pracovat a odešli do věčných lovišť. Profláklo se, že dvě magisterské práce paní Malé i páně Krčálova bakalářská i magisterská práce byly z většiny opsané. Navíc nebyly ani uváděny prameny a zohledněny citace. Což se u paní Malé nezdálo tak důležité, protože psala na Mendelově universitě v Brně práci  na téma „Mikroklimatické podmínky v chovu králíků“. (I když - mikroklima ve vězení je také důležité téma...) Pak si šoupla ještě soukromou Panevropskou vysokou školu v Bratislavě, obor právo. Jenže se zjistilo, že tam v roce 2011 v diplomce taky opisovala, takže jí pozastavili akreditaci.

 

Šéfem hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal Tomio Okamura. Jen jediný volič ze 151 mu nedal hlas!

 

Velké rozhořčení vyvolalo mezi lidmi odhalení gangu, který zabíjel nejpřísněji chráněné tygry a z jejich kostí vařil lektvar, který považují v Asii za lék. Zázračný bujon má posílit potenci (stejně jako pojídání tygřích varlat a penisu) a léčit rakovinu! (Údajně všechny ostatní části těla, třeba i řasy, jsou léčivé!) Tygry pro ně choval v soukromé ZOO Ludvík Berousek, těla zpracovával Miloš Hrozínek (těla porcoval a vařil lektvary),  organizátorem byznysu a distribuci výrobků např. v pražské vietnamské tržnici SAPA organizoval Vietnamec. Všichni tři jsou ve vazbě, mohou sedět až pět let. Myslím, že je to málo...

 

Konal se 16. všesokolský slet, který se stal především národním svátkem. Velmi zaujatě o tom psala šéfredaktorka Eva Střížovská, která mezi Čechy, Moravany a Slováky z celého světa má hodně přátel. Česká obec sokolská má 160 tisíc členů, z toho jsou dvě třetiny mladší 26 let!

 

KSČM podpořila novou vládu (ANO a ČSSD), ale nic za to nezískala. Její podmínky podpory totiž splnil předseda vlády už dřív nebo o tom už začal jednat (minimální mzda, obecné referendum a ochrana těžby lithia). Vzhledem k tomu, že jejich preference kolísají kolem 7% a strana má vysoký věkový průměr, odumíráním členstva se bude propadat níž a níž. Komančové odcházejí... až tam!

 

Necelá polovina Čechů je ochotna nechat u nás muslimy žít, ale: nesmějí se moc ukazovat a už vůbec by neměli stavět mešity a školy!

 

Zemřela respektovaná právnička, předlistopadová obhájkyně disidentů a polistopadová politička Dagmar Burešová (88). Mezi jejími klienty byli např. Milan Kundera a Ivan Medek. Ujala se také matky Jana Palacha, kterou bolševici týrali pliváním na památku jejího statečného syna. Václav Havel a Petr Pithart (zástupci Občanského fóra) ji vybrali jako ministryni spravedlnosti a ona pak iniciovala zákony o restitucích, lustrační zákon a zákon o mimosoudních rehabilitacích. Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa vzpomíná, že to bylo „období, kdy soudci mohli svou ministryni milovat“. Jejím heslem bylo, že „zbabělost by měla být trestná“! V roce 2002 se stala nositelkou Řádu T. G. Masaryka.

 

Zesnula herečka Emma Černá (81)  která začínala v Divadle Na zábradlí, pak přešla do divadla v Mostě a vrátila se do Prahy do Divadla pod Palmovkou a do Komedie.

Odešel prorektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění a výrazná osobnost českého divadla 20. století Josef Kovalčuk (69).

Zemřel herec Václav Glazar (65), který se stal slavným díky filmům režiséra Zdeňka Trošky (série Kameňáky). Posléze se stal hlavou kabaretu Srdce a kámen, pak vystupoval na zájezdech a v travesti show.

Rozloučili  jsme se s režisérem Petrem Weiglem (79), divadelním a filmovým režisérem. Proslul především filmem Radúz a Mahulena s Magdou Vašáryovou a Janem Třískou.

Opustil nás muzikolog a spisovatel Jiří Pilka (88). Působil mj. v čele mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha a napsal velmi zajímavé knihy o muzice.

 

Praha duněla řevem čtyř tisíc motorek Harley-Davidson a tak (chtíc-nechtíc) oslavila 115. výročí založení značky. Na oslavy přijelo do města na 110 tisíc lidí a dohled mělo 200 policistů. Dopravní kalamita nevznikla (byl víkend), nezpůsobil ji ani našich mravů neznalý motocyklista z Číny (jel k nám 14 tisíc kilometrů!).

 

Ekologičtí aktivisté ochromili na pár hodin těžbu v povrchovém Dole Bílina na Mostecku. Bylo jich pět stovek z různých zemí Evropy, šestnáct  z nich se připoutalo na jedno z rypadel. Zasahovali těžkooděnci a policisté na koních, čtyřkolky i vrtulník. Zatčeno bylo 280 lidí.

 

V pražské Mikulandské ulici se zřítil strop dvou pater rekonstruovaného domu. Při zásahu se vystřídalo v prvních hodinách 120 hasičů. Nikdo nevěděl, kolik dělníků v domě bylo, okamžitě po zřícení se rozprchli. Dva muži byli objeveni v troskách se středně těžkými zraněními, další byl uveden do umělého spánku.

 

Myslím, že tradiční dobrá zpráva na konec je víc než potřebná. Tedy: biblický Enoch, který se dožil 365 let a byl vzat živý (!) do nebe, dal jméno moravskému projektu. Vědci z ústavů v Brně, Olomouci a Ostravě zkoumají, ne jak se dožít nesmrtelnosti, ale jak prožít stáří v pohodě. Což znamená, že budou zkoumat např. kornatění tepen, nádory a chronické záněty. Dozvíme se, „jak žít zdravě a aktivně“. Biologický limit je prý 120 let... No, to se mi zdá moc, zvláště v tomhle bláznivém čase. Postačí, když se na světě nebude střílet a bude dost vody a jídla! A jestli budeme v devadesáti potřebovat na výletě hůlku nebo silnější brýle při čtení není důležité.

 

Opatrujte se, hodně pijte (vodu!), schovávejte se před sluníčkem a čtěte si... Knížky, které vám v ČD doporučuji, jsou fakt dobré! O špatných zásadně nepíši!

 

Venda Šebrlová

 

O čem sníme v těchto horkách dnech jsem nazvala obrázek čtenářky z Vysokých Tater (ES)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012