ŽIJME LAGOM

Anna Bronesová
ŽIJME LAGOM
Podtitul je „Život v rovnováze na švédský způsob“, ale tak by lidé mohli žít v celé Evropě. Přitom Švédové žijí v extrémech: v zimě jako by tma měla trvat věčně, naproti tomu uprostřed léta slunce téměř nezapadá. Tu zemi známe z mnoha knih i filmů – ale známe životní filosofii jejích lidí? Zdá se nám, že jejich kultura vyzařuje klid a řád. V čem je tajemství?
Lagom znamená „ani moc, ani málo, tak akorát, všeho s mírou“ a to se týká všech pater společnosti i rodinného života. Lidé si jsou rovni, pokud nepropadají atakům ve stylu „víc cvičte, víc kupujte trička XY, učte se cizí jazyk, cestujte..“ Jenže to užírá psychickou pohodu. Podívejte se na katalogy skandinávského nábytku. Jen výjimečně tam jsou zbytečně vynaložené peníze na materiál a zpracování. Ale přitom nic na jedno použití!
Když už sedíte u počítače, potřebujete jen dobrý stůl a dobrou židli. A nenechte se na sociálních médiích stresovat – buďte lagom. „Jste DOSTATEČNĚ dobří!“ píše autorka. Užívejte si svůj čas, dělejte cokoli: najděte si návod na pletení svetru, vyřezávání, objevte zázrak vlastního zeleninového záhonu. Napište povídku a nechtějte, aby byla dokonalá jako od Karla Čapka! Uvařte švédské dobroty, na které jsou v knize jednoduché recepty. Zorganizujte s dětmi olympiádu v Černém Petrovi! Vypněte večer mobil a spěte klidně... Lagom!
Dost bylo mých slov. Když si tuto knížku budete číst na zahradě nebo dokonce někde na pasece, laskavé rady budou vonět jako medové kapky. A ty nádherné fotografie švédské přírody, lidí i jejich domovů! Vydala v krásné podobě Mladá fronta.
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad