NEVHODNÉ BÝT KŘESŤANEM

Ota Ulč červenec 2018 Aktuality česky

Ota Ulč

NEVHODNÉ  BÝT  KŘESŤANEM

"Svět se nám před očima rozpadá," takto se dozvídáme  v americkém světě - s odkazem za minulé a vlastně i předminulé století. Přece tehdejsí občanská válka - Jih proti Severu, nebo obráceně,1861 - 1865, jakoby pak ve 20.století nebyla  světová válka, .dvě takové byly.

Tady nedávno  v pouštní nevřestné oáze Las Vegas jakýsí šílenec vystřílel víc než padesát neozbrojených návštěvníků. V šedesátých letech našeho dvacátého století se uskutečnila válka vietnamská., v té ztratilo život aspoň padesát tisíc  nedobrovolných amerických bojovníků.. Na opačné  vietnamské straně těch ztrát bylo  aspoň desetkrát tolik.

Evropa  dozhodně nepříliš harmonická.Třeba Španělsko, v minulém století dlouhodobá ošklivá občanská válka a v loňském roce 2017  Madrid poslal národní policii, aby zabránila referendu v  Katalánsku, kde z deseti voličů hlasovalo ve prospěch nezávislosti.

Skoti už podobně hlasovali a málem jejich vetšina dávala přednost své nezávislosti, tak jak učinili Irové v roce 1921 a Norové v roce 1905 ještě dřív.

Přitom se do Evropy hrnou Afričané  z jihu a Arabové, mohamedáni z východu.  A máme cosi s pojmenováním  "Spojené národy."  Jaké, prosím vás, spojené? V prostorách  OSN v New Yorku těmi nejvíc nenáviděnými  členy jsou  Izrael a USA. Ty aspoň - dosud -  platí nejvíc peněz, aby takový podivný útvar  vůbec mohl existovat.

Je to organizace, která stráví většinu svého času zatracováním Izraele. V oblasti Středního východu a severní Ameriky jsou jen dva státy pro-izraelské a pro-americké .

United Nations Human Rights Council za deset roků přijal víc než veletucet  rezolucí, z nichž většina  zatracovaly Izrael. UNESCO (U.N.Educational, Scientific and Cultural  Organization) v obdobi 2012 - 2015 odhlasovala 97 rezolucí, z nichž 83 zatracovalo

Izrael.

Nikky Haley, dcera indických rodičů a dřívější guvernérka  státu Jižní Karolina, od nynějšího  prezidenta Trumpa získala povýšení jako nejvyšší reprezentant u této světové organizace. V roce 2016 Washington  jí  (OSN) platil deset miliard dolarů, což představovalo čtvrtinu  jejího celého rozpočtu . Tato velvyslankyně Haley  ale již vyrozuměla OSN, že americký podíl pro rok 2018 bude zkrácen o  285 milionů dolarů.  Všeobecné zasedání (General Assembly) OSN hlasovalo proti rozhodnutí USA  přesunout své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, historického biblického centra: výsledkem bylo 128 opozičních hlasů a pouze 9 hlasů pro USA.

Freedom House, politicky nezávislá organizace, do  jejichž publikace jsem přispěl  jednou kapitolou, ve výroční zprávě všech členských států, došlo k jejich hodnocení podle tří rozličných kategorií: 1.státy svobodné, 2. státy částečně svobodné, 3. státy nesvobodné.  Z celkového hodnocení 128 členů států,  55 členů - čili menšina členstva - získala ocenění oné kýžené svobody.. (V tamějších příslušných kruzích se výsledky teoreticky porovnávaly  se soudním rozhodováním   poroty, jejíž většinu by tvořily oprávněně odsouzení kriminálníci.)

V literatuře se často setkáváme se vzájemně vylučujícím se hodnocením friends -

"přátelé" a freeloaders pro který ve slovníku vhodný český  výraz nenacházím, se záměrem popsat počínání tvora,  jehož ambicí je dosáhnout úmyslného cíle bez jakéhokoliv úsilí.. Pat Buchanan svůj text "Will christianity perish  in its birthplace," uveřejnil 14.dubna 2017  v Townhall, též se soustředěním na egyptského prezidenta s jménem  Abdel-Fattah el-Sissi, profesionálního  vojáka, důstojníka, který uvěznil  a usmrtil tisíce  mohamedánů z kruhů Muslimského Bratrstva, což prezident Trump velice příznivě ohodnotil. (""He's done a fantastic job in a very difficult situation.").  Lichotky však rozdával nejedním směrem - Vladimír Putin jím hodnocen jako strong ruler,  very smart, saudský král  Salman jako wise man, čínský Xi Jinping a great guy, turecký Erdogan  vitán v Bílém domě se slovy It is  a great honor to have you with us, , severokorejský kruťas diktátor  Kim Jong Un oceněn jako a pretty smart cookie, což se uskutečnilo ještě před jejich osobním seznamováním v Singapuru. (Můj prozatím jediný krůček takto lichotivým směrem: byl stát Nebraska,hlavní město Lincoln, přítomnost  asi tuctu autorů s východoevropským zaměřením. Mezi přítomnými byl  též Sergey Lavrov, tehdejší ruský OSN delegát, nynější ruský zahraniční ministr, tehdy jsem ho denně vídal a s ním si ledacos povídal.) ¨

Koptové, jedna z nejstarších křesťanských větví, již z doby prvního století po Kristu.  Svatý Marek, jeden z dvanácti apoštolů, se posléze stal biskupem v Alexandrii.

O velikonoční neděli, 44 koptických křesťanů, oslavujících vzpomínku  Kristova  vstupu do Jeruzaléma,  byli v Egyptě umučeni. Bomba explodovala blízko oltáře.  Na mnohých  egyptských místech došlo a dochází k jejich vraždění.  Počet těchto křesťanů se odhaduje na 10 procent egyptského národa.Ten  nyní již dosahuje  100 milionů obyvatel - tedy  téměř počet křesťanů ,  než kolik se jich vyskytuje v České republice.

V Iraku jich odhadem zbývá 800.000.

Afghanistán - hodnocen jako třetí  nejkrutější  prostředí, jak se s křesťany zachází. Trestat, mučit, hlavu useknout. Smrtí trestáno pokřtění novorozenců.

Trestání křesťanů  stejně jako v římské době císaře Nerona.

-      -      -

Na Středním, převážně  mohamedánském  východě zbývají jen dvě končiny s vyloženě pro-americkou orientací.  To ovšem jsou Izrael, o jehož zničení lcckdo v sousedství usiluje, a tím druhým  téměř spojencem je  národ Kurdů, roztroušený třemi či spíš čtyřmi směry. Je to  národ s vlastní řečí, kulturou, ale bez vlastního státu, rozdroben  iránským, irakským, syrským, tureckým směrem, avšak s jakousi mistní autonomií, samosprávou.

Už aspoň  pět století  někdejší ottomanská říše nemile si počínala a s chutí terorizovala  tamější křesťanské východní končiny a celou středozemní oblast., s pořádným pronikáním islámu.  Jen dvě  rozsahem skromné končiny vydržely proti zničujícímu  nátlaku  - Arménie a Řecko, obě pořádně zažily ottomanskou ruku.

Jedenáct milionů Řeků si zachovalo své křesťanství jako státní náboženství, Arménie rovněž přežívá jako součást-předvoj západního světa.

Před tisíciletím, křesťané pořádali křižácké výpravy. Potom už pak nic.

"Irán musí být svobodný," se občas dočítáme, se zdůrazněním, že diktatura musí být zničena,  že containment  is appeasement,  že ovládnutí jakož i ústupky,  smiřovačky, chlácholení neradno. Vůdců je tuze třeba. Amerika měla Washingtona,  Italové Garibaldiho, jenže v Iranu si dvakrát  prezidentem zvolili Hassana Rouhaniho - "a violent, vicious murderer," Giuliani prohlásil , s tím že "time has come for regime         change."

Ano, nejvyšší čas se dostavil..

KONEC  PROZATIM

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012