Zápisník cestovatelky

Eva Střížovská červenec 2018 Knihy česky

Jana LeBlanc a Martina Pavlová

 

Zápisník cestovatelky

 

Vynikající nápad - zápisník pro nezapomenutelné cestovatelské zážitky. Jak já tomu rozumím! Jsem publicistka. Nikomu ji nedám, ale vřele doporučuji! Jsem také tvor, který 40 let nevytáhl paty zpoza železné opony. Někdo sice jezdil do NDR k Baltu, do Maďarska k Balatonu, či do Bulharska k opravdivému  moři!, ale já radši ne. Tušila jsem totiž, že v hloubi mé duše se skrývá cestovatelská touha a že bych po prvních zážitcích chtěla zase dál...a to nešlo, komunista nedovolil.

Moje první cesta byla fantastická. Rovnou na "prohnilý" Západ. To bylo tak:můj: manžel byl jazzový muzikant a s kapelou jezdil často na Západ, např. do Holandska.

Vozil mi dárky a katalogy z nákupních center. To mne moc nezajímalo. Chtěla bych vidět jak tam lidé žijí, jaké jsou tam vůně, chutě, prostě všecko, co je jiné než tady. A tak jsme si podali žádost o příslib s tím, že nám ho třeba za deset let přiklepnou. Že nevíte co to je? Buďte rádi nebo se zeptejte svých rodičů či prarodičů. Já už to ani nechci vědět.

A světe, zboř se, my jsme ten příslib dostali hned! Asi si nás s někým spletli, protože jsme nebyli straníci ani jsme neměli tlačenku. A tak jsme jednoho dne v létě vyjeli a to na celý měsíc. Že to bylo úžasné, jsem popsala ve svých knížkách. A už jsem věděla, že mne nikdo v mém putování nezastaví. Naštěstí se v Sojuzu začala odehrávat Perestrojka. A díky tomu musely banky zmírnit. Když např. přijela moje kamarádka Hanka z Londýna, vystála se mnou frontu v bance a složila za mne peníze, mohla jsem k ní přijet. A tak jsem od té doby jezdila pořád. A nejen na Západ, ale např. i na jazzové festivaly v Budapešti, Varšavě atd.

Ale zpět ke knížce. Ideální způsob jak si vtipně a stručně uchovat vzpomínky na jednotlivé cesty. Kromě praktických rad co si nezapomenout vzít sebou na cesty jsou tu stránky na zápisky kam, kdy, s kým, apod., ale zakončím sdělením autorek, které naprosto sdílím:

Jedna z nejlepších věcí na cestování je zjištění, kolik dobrých lidí žije tam venku.

A teď spěchám vyplnit si cestovatelské zápisky v knížce. Držím si ji v rukou, nedám, nedám, ale vřele doporučuji všem cestovatelkám!

Vydala MLADÁ FRONTA.¨

Eva Sřížovská

.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012