SLOVO NA ČERVENEC

Jak jsem si zoufala při konci Stalo se, tak už jsem se ale začala těšit na zítřek. Jdu vítat Sokolský průvod. A doufám, že nebudu sama. Kromě Mariny, Heleny, Lilky, Marcely, s kterými budeme mít stanoviště u Národního divadla, se pak uvidím u Rudolfina s Hankou, žijící jinak v Brazílii a s mnoha dalšími přáteli ze světa. Těším se na vlajky Sokol Austrálie a Sokol USA a další báječné lidi, pod vlajkami pochodující. Sokolské události budou celý týden a po nich následuje několikadenní Kongres společnosti pro vědy a umění. Já věřím, že většina čtenářů tuto chvályhodnou československou, ale i světovou organizaci, založenou před mnoha a mnoha lety v USA, zná. Já sama jsem v ní činná již asi dvacet let a často jsem o ní psala. Jen pro připomenutí – vzpomínám na svůj článek z roku 1999. To jsem jela busem přes půl Ameriky z New Yorku na Kongres do Iowy. Byla to báječná setkání s chytrými lidmi z domova i ze světa. Měla jsem tam také svou přednášku, ale hlavní proslov měl prezident Václav Havel. Byl skutečně moc dobrý. Jako první představitel naší republiky hovořil o tom, jak jsou krajané pro nás důležití, děkoval jim za to, že šíří dobré jméno naší země do světa, vysvětloval a omlouval, že ne všechno se u nás už dobře povedlo, děkoval jim za podporu apod. Když jsem se potom dostala k počítači, hledala jsem, co o tom napsaly naše noviny. A byla jsem jak opařená. „Prezident Václav Havel odjel do USA na přátelskou návštěvu. Na letišti ho přivítal Joe Ventura.“ To bylo všechno.
I další Kongresy a Konference SVU (vždy jedna v USA a další rok v ČR nebo v SR) byly naším tiskem téměř zcela opomíjeny. Sem tam se objevil v tisku nějaký rozhovor s vysokým činitelem, jako např. s prof. Mílou Rechcíglem, dlouholetým předsedou SVU, a také byla časem ustanovena česká pobočka v Praze při akademii věd. Ta každoročně uděluje ceny zasloužilým vědců a umělcům i jiným osobnostem.
Také bude zasedat Stálá komise Senátu pro krajany, jejíž jsem členkou, ale nezúčastním se, protože zrovna v té době budu mít svou přednášku na půdě Metropolitní univerzity. Ale zúčastní se zahraniční členové komise, kteří budou v Praze kvůli sletu nebo kvůli SVU.
A možná jsem vám zapomněla sdělit, že konečně po letech snahy Senátu, ale také po žádostech krajanů byl ustanoven při Ministerstvu zahraničí útvar, který se potřebami krajanů míní zabývat. Má název Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí, která je koordinačním orgánem na úrovni centrální státní správy. Správu webových stránek provádí pracoviště oddělení zmocněnce pro krajanské záležitosti MZV. Jeho kontaktní e-mailová adresa je zkz@mzv.cz.
Čili – děje se mnoho dobrých věcí v tom měsíci červenci, na které se těším.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad