MČK - Setkání členů klubu na Křivoklátě

7-8 2003 Ostatní česky
obálka čísla

Několik členů MČK si udělalo výlet vláčkem na krásný hrad Křivoklát, který spojili s návštěvou výstavy Přemysla Povondry, který je spolu s manželkou Zdeňkou jedním z dlouholetých členů klubu. Svoji výstavu nazval V sobotu 5. 7. 2003 byla zahájena výstava grafiky a obrazů Přemysla Povondry v galerii informačního centra Křivoklát.

Výstavy zahájil netradičně sám autor, představil básníka Pavla Volfa a Jiřího Kovaříka, spisovatele a historika.

- Přemku (jak již bylo řečeno v úvodu, jsme dobří známí, proto tedy toto "důvěrné" oslovení Mistra), buď tak laskav a vysvětli mně i čtenářům Českého dialogu, jak ses do této krásné galerie dostal?

Léta se věnuji společně s manželkou práci s dětmi a malování se stonožkou "Na vlastních nohou". Jedním z obětavých stonožkových lidí je paní Fetterová z Nižbora, která spolupracuje s galerií, a tak se stalo, že vedoucí Informačního centra a galerie paní Frančová mne oslovila s tím, že by bylo možné v měsíci červenci uskutečnit výstavu.

A tak se stalo, že výstava je tu v lůně křivoklátských lesů, protože jsem při jubilejní výstavě v kladenském zámku, jak už to bývá spěch a náhle spousta lidí nějak zapomněl poděkovat nejbližšímu člověku, kterým je moje žena.

- Takže takto vznikl ten pěkný název výstavy?

Ano, protože Zdeňka je tím hnacím motorem, tak tuhle celou výstavu dělám na počest své ženy, která navíc v těchto dnech oslavuje svoje narozeniny.

- Děkuji za kratičký rozhovor, gratuluji k další úspěšné výstavě, a pokusím se čtenářům přiblížit sympatický průběh vernisáže:

Básník Pavel Volf zavzpomínal na dobu, kdy s Přemkem oblékal vojenské sukno. Hudební doprovod s moudrým slovem a otázkami k autorovi měl další z hostů, spisovatel, nositel ceny Ivanova a historik Jiří Kovařík. Ve vzpomínkách se vrátil i do doby, kdy nejmladší Přemkovy děti byly ještě docela malí prťouskové, zavzpomínal na dobu, kdy oba pracovali pod hlavičkou krásné dámy, paní POLDI.

Na výstavě je několik linorytů, kladenské motivy i figurální motivy, tisky z kartonu i kombinované techniky a několik obrazů. Výstava probíhá až do

30. července 2003.

Po vernisáži výstavy se část členů vydala vzhůru na hrad na prohlídku hradu i dalších doprovodných akcí nazvaných Křivoklátské léto. Na nádvoří hradu je řada řezbářů, vystavují plastiky, sochy i drobné dřevěné výrobky. Prohlídka královského hradu stojí za to. Při přecházení po hradbách se vám naskytne nádherný pohled na křivoklátské lesy, malebné městečko a krásnou středočeskou krajinu.

Při svých toulkách si nenechte ujít jeden z českých hradů, ovšem předtím se nezapomeňte zastavit v Informačním centru a prohlédnout si ojedinělou výstavu ve velmi příjemných prostorách.

Jiřina Hanzlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012