Český dialog a Gratias Agit

Eva Střížovská červen 2018 Aktuality česky

Ministr zahraničních věcí České republiky Martin Stropnický udělil dne 8. 6. 2018 ve Velkém sále Černínského paláce Cenu Gratias agit významným osobnostem a organizacím, které se zasloužily o šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a které nezištně prohlubují zájem o naši zemi a napomáhají jejímu zviditelňování a příznivému obrazu ve světě.

Cena Gratias agit  je udělována od roku 1997 a není spojena s finanční odměnou. V roce 2018 si připomínáme výročí, která silně poznamenala osudy mnoha laureátů této ceny. V letošním roce převezmou cenu v podobě diplomu a křišťálového globu od akademického malíře Zdeňka Petra tyto osobnosti a organizace:

Watheq  AL-QSOUS, lékař, Jordánsko Hartmut BINDER, literární vědec, Německo Jana BRATINKOVÁ, předsedkyně Klubu občanů České republiky na Slovensku, Slovensko Jaroslav HAVELKA, předseda Besedy Slovan, Švýcarsko Estanislao KOCOUREK, architekt a stavitel, mecenáš krajanských aktivit, Argentina Jaroslav MAŘÍK, lékař, USA – cenu převezme v zastoupení Josef OPATRNÝ, významný český iberoamerikanista, Česko Jana REICHOVÁ, organizátorka krajanského života v Austrálii, propagátorka české kultury, Austrálie Jiří ŠÍMA, hydrogeolog, Etiopie Otakar ŠTORCH, básník a iniciátor krajanského života ve Švédsku, Švédsko – cenu převezme v zastoupení Kateřina VLASÁKOVÁ, lektorka českého jazyka, překladatelka a propagátorka české kultury ve Španělsku, Španělsko PAMÁTNÍK LIDICE, Česko PAŘÍŽSKÝ SOKOL, Francie/France SKUPINA „OSMI STATEČNÝCH“, Rusko – cenu převezmou Viktor Fainberg, Pavel Litvinov a Taťána Bajevová.

Cena je tedy udělována 21 let. Za ta léta ji získaly desítky úžasných lidí, především ze zahraničí. Mnozí byli či jsou čtenáři Českého dialogu a mnozí i mými osobními či redakčními přáteli.  Byli a jsou to například Zdeněk Čížkovský, Meda Mládková, Lady  Milena Grenfell-Baines, Milan Vyhnálek, Milan Platovský, Eva Marenčáková, Barbara  Le Podoski, Jan Pivečka , Eva Marenčáková, Jaroslav Šonský, Vladimír Kabeš, manželé Bískovi, Jerry Elzner, Zora Šemerová, Josef Škvorecký a Zdena Salivarová, Jaroslava Moserová-Davidová, Hnutí na vlastních nohou Stonožka, Jan Drahota, Raymond Snokhous, Anna Janků, Dagmar Takáczová, Josef Chromý, Věra Čáslavská aj….zkrátka úžasní lidé ze světa i z domova. O všech zmíněných jsme měli článek v časopise.

Dnes jen alespoň krátce připomenu Janu Reichovou, která nepříliš zdravá přijela dost únavnou cestou z Austrálie. „Myslela jsem, že už se sem se Zdeňkem nepodíváme,“ řekla mi celá dojatá, když jsme si padly kolem  krku.  Jana a její činnost byla vícekrát popisována v Českém dialogu a samozřejmě jsem jí věnovala patřičnou pozornost i ve své knížce Mezi našimi v Klokánii. Mnoho let byla redaktorkou českého rozhlasového vysílání rádia v Sydney, vydavatelkou časopisu Spectrum aj., její manžel Zdeněk je autorem řady zajímavých článků v krajanském tisku, především v Čechoaustralanu.  Na dalším místě webové stránky umístíme s manželi Reichovými rozhovor od Václava Židka.

Jana rozhodně cenu Gratias Agit zaslouží.  Jsem moc ráda, že jsem se s ní tady po létech mohla setkat…

Eva Střížovská

(Na snímku  Barbary Semenov je Barbara s Janou.)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012