České kořeny slaví 10 let

Před deseti lety vstoupil do naší redakce mladý muž. Představil se jako Tomáš Kubák, filmař, a řekl, co ho k nám přivádí. „Našel jsem váš časopis v jedné české rodině v zahraničí. Točil jsem tam cestopisný dokument. A napadlo mne, že by stálo za to, natočit něco o krajanech… Společně s vámi.“
S kolegyní Martinou Fialkovou jsme tehdy otevřely pusu překvapením a zároveň vesele zajásaly nad tím úžasným nápadem. Ale zatímco Martina nepřestávala jásat, mně se v hlavě rojily spíše otázky na reálné možnosti. Řekla jsem, že časopis Český dialog mne zaměstnává natolik, že už nemám kapacitu na další projekty. Ale že je (to už se Martina přihlásila k Tomášovi jako spolupracovnice) samozřejmě ráda podpořím svým časopisem, dám jim i kontakty na úžasné lidi v zahraničí, s kterými jsem se za léta setkávala a s kterými by mohli točit. A tak se také stalo. První film byl o našincích ve Švédsku, kam už jsme s Martinou jezdily a měly tam přátele. Výsledek byl skvělý. Zvláště poté, co jsem si uvědomila, jaké možnosti měli tři tvůrci dokumentu (Martina, Tomáš a Veronika Hollerová – rozhovory), oproti televizním štábům. A to jak finančně, tak obsazením a materiálním zázemím. Když vidíte na televizní obrazovce konec nějakého dokumentu, dlouho před vámi jede seznam všech, kdo se na něm podíleli. A tady jsou na to tři lidé se vším všudy. A když začali točit, museli se zadlužit s tím, že to je prostě nenávratná investice, ale když se film bude líbit…
O film projevila zájem Česká televize. Hurá! A slíbila jim i honorář. Ale! Jako příliš neznalí autorských zákonů pustili do filmu písničky švédského „Karla Hašlera“ - Everta Taubeho. A museli platit, a moc! Vlastně téměř celý televizní honorář na to padl.
U dalšího filmu už byli opatrní a na hudební stránku dohlédl Jaroslav Šonský, houslista, který už do prvního dílu přispěl svou hudbou. Jaroslav byl také aktérem našeho nového pořadu Hudba bez hranic, které navazovaly na oblíbené Hovory bez hranic.
V dalších dílech Českých kořenů už většinou zněla muzika českých tvůrců.
Po Švédsku vytvořil Tomáš Kubák se svým malým štábem film o krajanech ve Švýcarsku, ve Vídni, ve Vancouveru a nejnověji v Belgii a Lucembursku.
A 5. června se konalo v Senátu slavnostní zahájení Festivalu. Martina měla úvodní slovo a poté pozvala další řečníky. Senátora Tomáše Grulicha, vídeňského skladatele Tomislava Vašíčka (mj. známého jako zakladatele naší první beatové skupiny Sputnici), houslistu Jaroslava Šonského a kolegu Tomáše Kubáka. Všichni hodnotili kladně skutečnost, že se tyto filmy točí, že po létech špinění emigrantů se konečně ukazuje, jak lidé, kteří odešli z komunistického jha se stali těmi skutečnými vyslanci kultury a šikovnosti Čechů. Jak tam kdesi v daleké cizině, často se museli z těžkých začátků, často zcela bez prostředků, se svou pílí museli vypracovat jak do slušného pracovního zařazení, tak i k obecnému uznání. A že řeči o tom, „jak se tam mají dobře, zatím co my jsme tady trpěli“, jsou odporná komunistická propaganda.
Po slavnostním zahájení následoval koncert. O tom i dalším je článek kolegyně Mariny.
Eva Střížovská
Foto Zdeněk Chrapek
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad