Stalo se v květnu 2018... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová červen 2018 Aktuality česky

 

„Sorry, jako...“ je u nás úsloví pana Babiše náhradou za tradiční české „ty vole, do hajzlu, dělají si z nás pr..l, co to je za dementa...“ atd., atd.  Babiš bude Zemanem za pár dní znovu jmenován premiérem: bez ohledu na to, jak dopadne referendum ČSSD o podpoře jeho vlády. Premiér za to pomine magorické chování prezidenta, který už změnil zámek v Lánech v soukromou LDN s full servisem. Letos už Zeman ani nepojede na Vysočinu a tak se nepokocháme fotkami z jeho přemisťování do nafukovacího člunu a zpět na břeh, kdy jej ochranka tahá za nohy a ruce. Za hlavu taky?

 

Vzpomínali jsme na konec II. světové války, nejhlasitější byla ovšem oslava 1. máje v režii KSČM. Při proslovu k přítomným členům partaje (většinou pokročilého věku) označila kandidátka na pražskou primátorku Marta Semelová své oponenty za chátru, její kolegové byli ještě ostřejší a pojmenovali protestující antikomunisty za tupce a henleinovce. V rámci oslav konce II. světové války byla neznámými protestujícími znovu na růžovo polita socha maršála Koněva v Dejvicích. (Nikdo nezpochybňuje jeho účast při osvobozování naší země v roce 1945, ale je také důležité si připomenut, že se podílel na potlačení maďarského povstání a okupaci Československa v srpnu 1968!) V Plzni se konaly čtyřdenní slavnosti na paměť osvobození západních Čech americkými a belgickými vojáky, vzpomínalo asi 90 tisíc lidí...

 

Praha si připomenula Pražské povstání z května 1945 již tradičně u budovy Českého rozhlasu na Vinohradech. Veteráni, sokolové i skauti s dojetím vzpomněli všech zabitých – jen u rozhlasu jich zemřelo 170!

 

Miloš Zeman opět nezklamal. Jeho výrok, že se v Česku vyráběl jed novičok, vyvolal nadšení v Moskvě, kde jej tím pádem považují za jediného statečného člověka u nás. Nic na tom nezměnila vyjádření odborníků, včetně předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, že se u nás jen testovalo nepatrné množství v rámci mikrosyntézy – a ještě ke všemu jiného paralytického jedu!

 

Stále se potápějící ČSSD (7% politických příznivců!) přišla s novým kandidátem na pražské primátorské křeslo. Syn herce Pavla Landovského Jakub je momentálně náměstkem ministryně obrany. Svou politickou kariéru zahájil jako asistent Jiřího Dienstbiera st., pak dělal mluvčího jeho synovi (se kterým se však už dlouho nekamarádí).

 

V Jízdárně pražského hradu byla pod názvem „Doteky státnosti“ otevřena výstava vlajek, státních vyznamenání a mnoha jiných artefaktů.Všechny souvisejí se stým výročím vzniku našeho státu a vidět je můžeme do konce října.

 

Připomínali jsme si 65 let od vyhlášení měnové reformy. Přitom pár hodin před tím se Antonín Zápotocký zapřísahal, že strana nic takového nechystá a že je to zákeřná kapitalistická propaganda. V Plzni tehdy vyšlo do ulic asi 20 tisíc lidí, hlavně dělníků ze Škodovky - cesta vedla od továrny k městské radnici. K potlačení protestů byly do Plzně poslány z Prahy milice a tanky T-34. Zabitých bylo 200, zatčených 650!

 

Už platí nová evropská pravidla ochrany údajů, která jsou namířena proti lovcům osobních údajů : GDPR. Takže školy nemohou uveřejnit fotky ze svých akcí a lékaři musejí mít váš souhlas se zpracováním vašich osobních údajů, totéž platí pro obchody a sportovní oddíly. Děti budou muset mít souhlas rodičů pro své zapojení do sociálních sítí. Doporučuji prostudovat!!

 

Finanční skupina CEFC Europe byla zachráněna před krachem a čínské finance v Česku údajně zůstávají. Dluh byl ve výši 11,5 miliardy korun a úrok za půjčku je dvojciferný! Jaroslav Tvrdík, který je proslulý svou schopností dovézt do krachu jakoukoli společnost (např. naše aerolinky), bude mít čas zaměřit se např. na pražskou Slávii, kterou Číňané také vlastní. Kam půjde pak? Nepouštějte si ho domů!!

 

Velkým skandálem skončilo experimentální představení v brněnském divadle Husa na provázku chorvatského režiséra Olivera Frljiče. Skupina asi třiceti lidí dupala, pískala a nakonec vtrhla na jeviště při hře „Naše násilí, vaše násilí“. Herci tam např. běhají nazí, syrskému uprchlíkovi nasazují vepřovou hlavu a nakonec Ježíš seskočí z kříže a znásilní muslimku. Hnutí „Slušní lidé“ je na seznamu extremistických hnutí a mezi jeho příznivce patří i neúspěšný politik Miroslav Sládek (kdysi dokonce kandidoval na prezidenta). Proti uvedení hry se dodatečně postavil i kardinál Dominik Duka.

 

Luděk Sobota, jehož celoživotním údělem je hrát přiblblíky, oslavil 75. narozeniny. Svůj život zhodnotil větou: „Jsem celoživotním pesimistou...“ Mezi kolegy proslul těžkou hypochondrií.

 

Maturitu z matematiky nezvládla letos čtvrtina studentů – a to si ji sami vybrali! Co až bude povinná!?

 

Pořád dokola se mluví o nedostatku zdravotních sester. Teď už jich chybí přes 2 tisíce a částečně by je měly nahradit Ukrajinky. Problém je v tom, že moc neumějí česky! Proto nejsou schopny lékaři přesně popsat stav pacienta a případně správně pochopit jím ordinovanou léčbu.

 

Počet obyvatel Česka přesáhl 10,6 milionů obyvatel. Pětina z nás je starší 65 let, nejvíc pamětníků je v Praze, Středočeském a Moravskoslezském kraji.

 

Do Česka přijela naše nejúspěšnější tenistka Martina Navrátilová, která nám představila nové pamětní mince s českými wimbledonskými vítězi. Tím vzdala i poctu své nedávno zemřelé kamarádce, tenistce Janě Novotné.

 

Policie vzala do vazby drogově závislého muže, který v prosinci 2016 pořezal při přepadení tenistku Petru Kvitovu. Jedná se o muže přes 50 let,  už vícekrát vyšetřovaného za loupežné útoky.

 

Zemřel slavný sklářský výtvarník René Roubíček (96), jeden z otců moderní sklářské tvorby. Ovlivnil umění tří generací na celém světě.

Zesnul japonolog a překladatel Antonín Václav Líman (86). Jeho překlady japonské poezie nemají v naší zemi konkurenci.

Josef Mladý (63) odešel z tohoto světa a zanechal tu samotného svého hereckého kolegu Josefa Aloise Náhlovského, se kterým po mnoho let tvořil úspěšnou komediální dvojici.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: zákon o zákazu kouření v restauracích a jiných obecně přístupných místnostech dál platí! Poslanec Benda se sice snažil o znovuotevření problému, ale v parlamentu neuspěl. (Nevím, zda je kuřák, ale snad si, proboha, nemyslí, že chrání lidská práva?!) Je pravda, že kuřáci utratí spoustu peněz, ale prokazatelně víc stojí jejich léčba -  především rakoviny plic. Kdyby se zákon změnil, mohli bychom se časem dočkat i výroků, že zákaz pití alkoholu je omezováním osobní svobody řidičů a sexuální násilník má svobodu rozhodování!

 

Přeji vám všem, abyste ve zdraví přečkali červnové politické dění, myslete raději na rozkvetlé kytky, nově vydané knížky a láskyplnou rodinu! A dětem kupte za vysvědčení dobrou čokoládu – i trojky vyžadují mnohdy velké úsilí (tím ovšem nemyslím trojku z chování!!)!

 

Venda Šebrlová

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012