NAŠE FRANCIE

Výstava pod názvem NAŠE FRANCIE/Francouzská poezie v českých překladech a ilustracích 20. století je pořádána u příležitosti 100. výročí založení Československa. Při jeho vzniku hrála právě Francie nezastupitelnou roli.
Od Guillauma de Machaut až k Yvesu Bonnefoyovi, od Villona k Prévertovi se česká literatura inspirovala francouzskou poezií a postupně si ji osvojovala. Největší čeští básníci překládali velikány francouzské: Baudelaira, Rimbauda, Verlaina či Apollinaira. V. Holan, F. Hrubín, V. Nezval či J. Seifert navazovali na své předchůdce neméně zvučných jmen J. Vrchlického a K. Čapka. Díky překladům Otokara Fischera a Pavla Eisnera se Villonovo dílo stalo základem pro moderní českou poezii. Úzký vztah mezi francouzskou a českou kulturou od sklonku 19. století se projevil v překladech francouzské poezie do češtiny, které dosáhly v průběhu 20. století mnoha vrcholů. Zcela mimořádnou estetickou dimenzi zde hrála vyspělá česká knižní kultura, zatímco francouzská poezie byla inspirací pro mnohé malíře, grafiky a ilustrátory. Soubor ilustrovaných knih francouzských básníků by tak mohl sloužit téměř jako kompendium historie českého výtvarného umění 20. století: zastoupeni jsou v nich takřka všichni velcí čeští umělci doby: J. Bauch, C. Bouda, V. H. Brunner, K. Čapek, F. Gross, A. Hoffmeister, Z. Istler, L. Jiřincová, J. John, F. Kobliha, V. Komárek, J. Konůpek, J. Kotík, O. Kubín, K. Lhoták, F. Muzika, B. Reynek, Z. Sklenář, K. Svolinský, J. Šerých, F. Šíma, A. Šimotová, Z. Štyrský, K. Teige, F. Tichý, Toyen, J. Trnka, J. Zrzavý, V. Zykmund a další.
K výstavě vyšla reprezentativní vědecká kolektivní monografie s úvodem a obecnou studií prof. Antoina Marèse a studiemi předních francouzských a českých autorů věnovaných problematice překladu a ilustrace (P. Brunel, X. Galmiche, J. Šotolová, J. Pelán, A. Pohorský, Z. Raková, Z. Šuman a C. Ébert-Zeminová, T. Riedlbauchová, V. Jamek, M. Topinka, J. Rous, M. Theinhardt, M. Šindelková a V. Dufková, L. Bydžovská, A. Pravdová, B. Schmitt aj.).
V rámci doprovodných programů výstavy se konají kromě komentovaných prohlídek také přednášky, básnická čtení, multimediální projekty a studijní intervence kateder romanistiky českých a moravských univerzit, jakož i symposium ve spolupráci s CEFRESem.
Výstava, která je součástí projektu Společné století, trvá do 31. 10. 2018
osa
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad