Čapí hnízdo – byl to podvod, nebo ne?

květen 2018 Ohlasy a názory česky

Pár dní zpět jsem četl opět nějaký článek v souvislosti s Čapím hnízdem, kde bylo již po několikáté uvedeno, že trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo se opírá o to, že nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod měnit vlastnickou strukturu firmy, která o dotaci žádala. To je vlastně podstatou celé kauzy. Nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod, takže se muselo jednat o podvod. To mne přimělo napsat tento článek.

Máme nového autora?

Tento zajímavě kontroverzní článek je od mladého muže, který se hodně zajímá o to, co se kolem nás děje a hledá pravdivá vysvětlení. Hledá se mu těžko, jako i ostatním, kteří se o to snaží. Kde mají hledat, čemu mají věřit? Novinám, médiím? Ani náhodou. Tak, jako kdysi za komunismu, musela jsem se naučit číst mezi řádky, když už nějaké noviny otevřu, jakože to moc nečiním. Článek autora začíná Fakta hovoří…Jenže, kde vzít? Ve zmíněných médiích určitě ne, z blábolů na FB taky ne…

Úvodem sděluji, že soudruh Babiš mi není sympatickým člověkem. Ale nebráním se jiným názorům a vysvětlením. A když proti němu vyrukovali všichni ti politici s máslem na hlavě, souhlasím, že to je cílená kampaň proti němu. Přesto se mi líbila jedna věta Báry Hrzánové, která na dotaz novinářky odvětila, že ten člověk se upsal ďáblu krví. Ale to nechám  jiné dimenzi. Každopádně honba za Čapím hnízdem je směšný vtip proti tomu, co si nakradli politici dosud. A tak čtěte…

-ES-

 

Fakta hovoří…

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku. Leží necelých padesát kilometrů od Prahy. Areál nabízí mimo jiné reprezentativní prostory pro pořádání konferencí a společenských akcí a jeho součástí je i zoologická zahrada, lanové centrum pro děti a dětské hřiště. Dominantou farmy je jízdárna ve tvaru obřího čapího hnízda. S výjimkou ekocentra, které je v zimě uzavřeno, je celý areál otevřen celoročně a nabízí pořádání firemních akcí, svateb či rodinných oslav. V zoologické zahradě lze vidět například lemury, klokany, koně, vzácná plemena krav, ale i hendikepovaná zvířata, která přežila například popálení od vedení vysokého napětí. Na farmě je k vidění slavný Vydrýsek z Večerníčku. Tvrdit zde, že se jedná o nějaké soukromé sídlo by byla úplná hloupost. Na Čapím hnízdě se dá s rodinnou strávit příjemné odpoledne, ovšem nějaké to tučné vstupné jako do každé zoo, i zde zaplatíte.

ROP Střední Čechy schválil dne 20. srpna 2008 dotaci na realizaci projektu ve výši 54 milionů korun. V té době firma Čapí hnízdo nepatřila pod koncern Agrofert, na dotaci tak dle zákona měla nárok. V dotační úmluvě stálo, že po dobu pěti let nesmí Čapí hnízdo spadat pod větší firmu, nebo koncern. Problém ale spočívá v tom, že farmu původně vlastnila firma ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše. V roce 2007 vydala společnost anonymní akcie, nebylo tak jasné, kdo firmu vlastní. V roce 2014 se farma stala součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.

Policie vinní Andreje Babiše z toho, že farmu Čapí hnízdo záměrně vyvedl z koncernu Agrofert, aby farma dotaci dostala. Ke změně struktury firmy nebyl podle policie i závěrů OLAF ekonomický ani podnikatelský důvod (lze se tedy domnívat, že zde byl důvod záměrný, aby na dotaci dosáhl).

Babiš je taky otec – i to je podvod?

Jaká je tedy pravda skutečné změny struktury firmy, ví nejlépe aktéři celé kauzy. Andrej Babiš je pracovitý a rodinný typ člověka, toto mu nelze za žádného předpokladu upřít. O své rodině píše všude, ve své knize, na sociálních sítích, jeho postoj k rodinným tématům je obecně znám. Ovšem pokud ke změně struktury nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod, jaký tedy jiný, než podvodný mohl být? Co když se jednalo prostě o rodinný důvod? České, ale i Evropské úřady a instituce obecně rodinu neuznávají, nebo spíše neberou jako oficiální statut. Relevantní je pro ně pouze jedinec, fyzická, nebo právnická osoba (podle toho také jednají). Takže slovo rodinný důvod, je vlastně v žádném případě nenapadl, ani nemá žádnou relevanci. Podívejme se tedy na celou kauzu z úhlu, který tvrdí Andrej Babiš, že farmu převedl na své děti, aby si sami zkusili podnikat. Zjistíme, že vše v celku logicky do sebe zapadá, a to i jak a proč ohledně Čapího hnízda lhal, a proč je toto téma pro něj tolik citlivé.

Bohatému člověku, jako je Andrej Babiš, je již přes padesát let, má hospodárného ducha, k penězům a majetku má jistý vztah, a také ví moc dobře, že jednoho dne po něm otěže převezmou děti. Jako otec je však musí hodně věcí učit a hodně věcí jim zajistit (jeho děti například mluví několika jazyky), tak vymyslí projekt farmy Čapí hnízdo. Převede ho na děti a řekne (samozřejmě zjednodušeně): „Tady máte peníze, tady máte pozemek s ruinami statku, tady máte návrh na projekt. Finance vám poskytnu, vezměte si třeba dotaci, požádejte přátele, ukažte mi, jak to zvládnete“. A tak se dá celá věc do pohybu.

Média ráda uvádí větu, že firma změnila vlastnickou strukturu, “aby zakryla majitele a dosáhla na dotaci“. Jenomže, co když změnila vlastnickou strukturu proto, „aby prostě Čapí hnízdo bylo jeho dětí“? Je přeci dost nesmyslné, aby Andrej Babiš se pokusil zakrýt pravého majitele převodem akcií na svého syna, který se jmenuje také Andrej Babiš. Kdyby se tedy orgány moci zamysleli a vzali v potaz tuto verzi, že ke změně struktury byl rodinný důvod, nebylo by již co šetřit a kauza by tím skončila. Copak nemůže otec svým dětem dát kapesné, aby viděl, co s těmi financemi a jak udělají (v případě miliardáře je však kapesné trochu nadsázkou).

Oficiální verze dále tvrdí, že farma je ve ztrátě, a to již dlouhodobě. No a co udělá otec, když zjistí, že podnik jeho potomstva se nedaří a krachuje? Lze se tedy také domnívat, že Andrej Babiš chtěl Čapí hnízdo převést pod koncern Agrofert (za účelem ekonomické záchrany Čapího hnízda) již dávno dříve než v roce 2014, ale porušil by tím dotační podmínky. A tak vyčkal do vypršení lhůty pěti let. I to je jeden z ukazatelů snahy ze strany Čapího hnízda o dodržení dotačních ujednání.

Zpráva OLAF: Byl to podvod?

Mainstreamová média stále drží rétoriku, že oficiální zpráva OLAF hovoří jasně o tom, že to byl podvod, a že to potvrdil nezávislý orgán EU. Jenže dá se to považovat za pravdu, když OLAF celou dobu spolupracoval s policií ČR a vysloveně ve své zprávě cituje právě policejní výslechy od českých policistů? Zpráva OLAF taktéž jasně poukazuje na zákon, který vyšel v platnost až v roce 2010, čímž poukazuje, že mohlo docházet právě díky absenci tohoto zákona v české legislativě již v roce 2007 k podvodné činnosti (nejen na Čapím hnízdě). OLAF je pouze kontrolní orgán a jako každý kontrolní orgán je velice opatrný ve svých závěrech a tvrzeních. Takže média opět trochu upravují pravdu, aby zněla pro diváky, a především své čtenáře, odpůrce Andreje Babiše, lépe. Dřívější audity na farmě Čapí hnízdo žádné pochybnosti (snad krom nějakých drobných faktur) nezjistili, a to ROP o pravém majiteli (nebo spíše o dětech miliardáře) moc dobře věděl. To, že jste syn či dera miliardáře se tají dost špatně, a už vůbec to neutajíte před úřady, navíc když se jmenujete Andrej Babiš mladší. Samozřejmě si nelze představit situaci, že o dotaci žádal pouze jeho syn Andrej Babiš, aktérů kauzy je více.

 

Je to kampaň!

Stejně tak jako výroky některých médiích, které mají jasno o tom, za jakým účelem byla struktura firmy změněna, jsou docela nereálné výroky Andreje Babiše o zaujatosti vyšetřovatelů této kauzy. Ano, je pravda, že i policista se může utrhnout ze řetězu, ale v případě takto politicky citlivé kauzy je to přinejmenším nereálné. Zjednodušeně řečeno, pokud policista dostane na hrb nějaký případ, prostě ho musí začít šetřit ať se děje co se děje, a to dle legislativního postupu. Na policisty dohlíží státní zástupce, který poté všechny důkazy prošetřuje a zvažuje jejich závažnost a stíhání postupuje dál či nikoliv. Nutno uznat, že si policie v této kauze drží jisté dekórum, které se od nich dá očekávat. Nařčení detektiva Nevtípila, že pracuje na objednávku bych hodnotil spíše jako Babišův osobní pocit, který prohloubil jeden Nevtípilův kontroverzní případ z minulosti.

Hlubší problém, který Andreje Babiše přiměl k tomu si myslet, že se proti němu spikla celá policie je spíše to, že může dnes kdokoliv na kohokoliv podat trestní oznámení, byť smyšlené, a to bez žádného zpětného postihu. I to byl jeden z důvodů, proč Babiš tvrdil, že se dá objednat trestní stíhání, k čemuž se poté další významní lidé přidali (dokonce i z řad policie). Takže pokud vás soused bude pěkně štvát, víte, jak mu celkem dobře znepříjemnit život. A děje se to dnes a denně a není prakticky možnost se proti tomu bránit. Nedávno jsme mohli dokonce zaznamenat případ, kde kvůli vylhané kauze sexuálního obtěžování dcery, otec spáchal sebevraždu. Až poté vyšlo najevo, že si vše dcera vymyslela. Ten, kdo anonymně na Andreje Babiše trestní oznámení podal, si byl dobře vědom toho, že celá kauza půjde hlavně dobře medializovat, a v lidech se prohloubí pochybnosti či nenávist. Proč? Protože je tato kauza pro běžného diváka jasně zmapovatelná a jednoduchá. „Každému je přeci jasné, že ten bohatý pán si těch padesát mega chtěl přivlastnit jen pro sebe, aby měl víc, a také je jasné, že na to neměl nárok, protože není malá, ani střední firma. S jídlem přeci roste chuť. Kdo má hodně, chce ještě víc.“ A tak podobně.

 

Vracet, či nevracet? Lži, pravda a kontext…

Andrej Babiš v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo a dotazy novinářů několikrát lhal. Nejprve tvrdil, že vůbec neví, komu farma patří, poté uvedl, že patří nějakým právníkům, a nakonec kápl božskou, že je to jeho dětí. Později se však omluvil a odůvodnil, že lhal proto, že nechtěl své děti přiznat, nechtěl, aby se jich to týkalo. I toto je zcela pochopitelné, aplikujeme-li na to vše verzi „táty Babiše“.Babiš není dobrý lhář, a to je vidět docela často.

Tyto všechny skutečnosti zapadají do sebe i v případě vracení dotace zpět, proti čemuž se farma bude zajisté bránit. Kdo by v takovémto případě uznal, že má dotaci, kterou vlastně dostali jeho děti, vracet? Byla tedy chyba to, že na děti farmu Babiš převedl? Byla tedy chyba to, že děti miliardáře chtěli podnikat a táta jim pomáhal? Měl by se za to omluvit, uznat pochybení a dotaci vrátit? Kolik takových případů, veřejnosti zatím neznámých, se již odehrálo? Andrej Babiš vinu v žádném případě necítí, a to hlavně z morálního hlediska. V tomto případě se mu opravdu nelze divit.

 

Když vezmeme v potaz to, že farma byla převedena z rodinných důvodů, jaký je tedy závěr k této kauze?

Je legitimní, aby byl někdo popotahován za to, že něco věnoval svým dětem a pak jim chtěl pomoct? Ať to zní jakkoliv nereálně, toto jsou fakta, která soud nemůže Andreji Babišovi nikdy lehko dokázat. Bude postupovat racionálně, a bude tedy pravděpodobně posuzovat Andreje Babiše jako jeden subjekt, nikoliv jako hlavu rodiny. Soud pořádně nemůže změřit, jak hodně dobře to s dětmi myslí, nebo jak hodně či málo chtěl farmu Čapí hnízdo zpět pod Agrofert a zda se před tím dobře, či špatně vyspal, nebo najedl. Jedno je ale jisté, média to vědí.

Pavel Horký

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012