Stalo se v dubnu 2018... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová květen 2018 Aktuality česky

 

Ne, že bychom se už konečně zbavili vlády v demisi nebo že by se pan prezident začal chovat jako hlava státu. Ale největší pozornost si vynutila vedra a pylová katastrofa. Valná většina z nás měla zanícené oči a nos jako bramboru, kýchání jsme prokládali nekonečným kašlem. Ale jinak vše při starém: Zeman je považován za ruského podržtašku a víc než jeho permanentní nevychovanost naštvalo lidi až tragické sucho. Takže se na většině míst ani nesměly pálit čarodějnice.

 

První zahraniční cesta nově zvoleného prezidenta vedla na Slovensko. Tentokrát si vybral Tatry. Se svým hostitelem prezidentem Andrejem Kiskou jel na Štrbském plese v kočáře ochutnávat místní speciality (nejen halušky).

 

Zemřeli dva filmoví režiséři, které obdivoval celý svět. Juraj Herz (83) natočil mj. Spalovače mrtvol, který patří k našim národním pokladům. Miloš Forman (86) byl celosvětově obdivovaným filmařem a jeho filmy se promítají bez ohledu na čas i politickou situaci. Jeho Amadea s Tomem Hulcem v titulní roli nikdy nikdo nepřetrumfne!

 

S dojetím jsme sledovali cestu ostatků kardinála Josefa Berana zpět do vlasti. Po 49 letech se splnilo jeho přání, aby byl pochován v rodné zemi. Na závěrečnou bohoslužbu do katedrály se nedostavil prezident Zeman, protože v té době promlouval na stranickém sjezdu KSČM. (Tentokrát bez mého komentáře, tak sprostá slova se v ČD nepoužívají!)

 

Izraelci si na Pražském hradě připomněli 70. výročí vzniku svého státu. Na oslavě promluvil Miloš Zeman a slíbil, že v květnu zahájíme přesun našich institucí z Tel Avivu do Jeruzaléma.

 

Režisér Jakub Červenka a scénárista Pavel Kosatík začali natáčet film Hovory s TGM. Prezidenta Masaryka hraje Martin Huba a Karla Čapka Jan Budař. Film bude uveden ke 100. výročí vzniku republiky 18. října.

 

Putin se na nás velmi zlobil kvůli tomu, že jsme do USA vydali zadrženého Rusa Jevgenije Nikulina.Tento hacker ukradl v USA obrovské množství počítačových dat a u nás se chtěl ukrýt. Ruský prezident je naopak vděčný našemu prezidentovi, že zpochybnil ruskou vinu na útoku nervovým plynem na bývalého ruského agenta a jeho dceru ve Velké Británii.

 

Čínská velvyslankyně Ma Kche-čching u nás končí. To ona spolupracovala na třech návštěvách našeho prezidenta v Číně a stála u zrodu podnikání investiční skupiny CEFC. Ta ovšem zkrachovala, ze slíbených miliardových investic není nic a navíc se v Číně „ztratil“ její pražský šéf. Doma je vyšetřován kvůli obřím podvodům.

 

Ministr spravedlnosti  (ANO) Robert Pelikán odchází z funkce i politiky. Už mu došla trpělivost dělat spojku mezi Babišem a „pražskou kavárnou“.

 

V politice končí také pražská primátorka Adriana Krnáčová. Opustí město s rozbitými ulicemi, padajícími mosty a nekonečným chaosem v dopravě. Údajně se má stát naší velvyslankyní v Německu. Už se nedočká rozhodnutí, co bude s Libeňským mostem... Bude se bourat nebo opravovat?

 

Arcibiskup Dominik Duka oslavil 75. narozeniny a v ten den poslal papeži dopis, ve kterém se vzdává úřadu. Tak to platí podle vatikánského práva a záleží jen na papeži, zda jej ve funkci ponechá.

 

Právník Miloše Zemana požádal soud, „aby přerušil projednávání případu“ s brněnským politikem S. Bartíkem, který veřejně tvrdil, že prezident má rakovinu. Zeman totiž dosud nepředložil soudu zprávu o své zdraví a zřejmě se k tomu ani v budoucnu nechystá. Proč asi?

 

Mezi našimi zástupci v parlamentu (a mimo něj také) se znovu bouřlivě diskutuje o povolení kouřit v hospodách. Zdá se, že to je fakt národ ohrožující diskriminace!

 

Zemřela naše nejstarší válečná veteránka Anděla Haida Beníčková (105). Ve Velké Británii sloužila u Air Force. V současné době eviduje Ministerstvo obrany 480 veteránů z II. světové války.

Odešel básník Pavel Šrut (78), autor mnoha krásných knížek pro děti, fejetonů a písňových textů. V poslední době nás okouzlil jeho příběh Lichožrouti o požíračích ponožek.

Zesnula Hana Boušková - Špotová (78), která patřila k pamětníkům vyhlazení Lidic. Nyní je mezi námi ještě deset lidických dětí a dvě ženy.

 

Při skenování objevili vědci, že světoznámá hliněná soška VěstonickáVenuše má uvnitř tolik nebezpečných prasklin a je tedy riskantní ji někam převážet. Soška měří 11,5 cm a objevena byla v roce 1925.

 

Hrad Karštejn se bude rekonstruovat. Naše nejnavštěvovanější památka (loni 230 tisíc obdivovatelů) potřebuje údržbu a vytvoření zázemí pro turisty. Oprava skončí v roce 2022 a bude stát 100 milionů korun.

 

Na nové svatovítské varhany se už vybralo přes 60 milionů korun. Staví je španělská firma Gerharda Grenzinga, budou mít přes 6 tisíc píšťal a poprvé rozezní katedrálu o vánocích 2019. - Do katedrály byla instalována socha sv. Vojtěcha, která začala vznikat v době působení kardinála Josefa Berana podle návrhu sochařky Karly Vobišové Žákové v roce 1936. Stříbrné sousoší je ze stříbra a váží 320 kg.

 

Nekonal se koncert na uctění památky Michala Tučného, na kterém měla mj. vystoupit i zpěvačka Anka Chřestýš. O akci v pražské Lucerně nebyl zájem.

 

Podle televizního zpravodajství se u nás krade a vraždí o závod. Ale: v Praze byla za uplynulé tři měsíce pouze jedna vražda, což je nejméně za posledních deset let!

 

Na venkově skončilo loni činnost 1 082 malých prodejen a naopak tam rostou nové supermarkety.

 

Ceny bytů vzrostly v Praze během jednoho roku o 23%! Takže za jeden m2 zaplatíte 88 552 korun! No nekup to!

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: Česko a Slovensko dostalo od Evropské komise výjimku na dalších pět let a tak mohou při výrobě „tuzemáku“ dál používat rumový éter. Jinak by totiž výroba nejprodávanějšího alkoholu musela skončit už 22. dubna. Dost na tom, že už vzhledem ke složení „nápoje“ nesmíme používat název rum, protože jej nevyrábíme z cukrové třtiny, že? Ale nebojte, zase si nějak poradíme! Variace na dané téma jsme se naučili za bolševika, kdy jsme ze všeho dokázali udělat něco úplně  jiného!

 

Přeji vám všem, abyste přežili ve zdraví pylové nálety a mějte se rádi! Vždyť máj je lásky čas!

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012