Je třeba zapojit občany

Ti, kdo sledují dění ve světě, by měli být čím dál tím více znepokojeni směrem, kterým se ubírá vývoj v oblasti ekologie i narůstání společenských a vojenských konfliktů na této planetě. V tak zvaných demokraciíchˇ se dělají pokusy tyto problémy řešit, ale pouze v rámci existujících systémů, kde řízení je svěřeno politickým stranám nebo organizacím na stranách různými způsoby napojených nebo závislých. Je na čase, abychom si uvědomili, že řízení společnosti politickými stranami není a nikdy nemůže být skutečnou demokracií.
Po dlouhou dobu bylo řízení státu, krajů a obcí stranami jediným způsobem, jak alespoň částečně zapojit občany do rozhodovacích procesů. V době, kdy občané jsou čím dále tím lépe a rychleji, hlavně díky internetu informováni o důležitých otázkách a procesech, je řízení společenských celků stranami stále více zastaralé a v rozporu se skutečnými potřebami státu, krajů a obcí, o jejichž řízení se strany ve volbách ucházejí.
Každá strana se snaží upřednostňovat a uspokojovat hlavně úzké zájmy té společenské vrstvy, z které se nejvíce rekrutují její voliči, a to i na úkor společnosti jako celku. Při tom skupinové zájmy, většinou krátkodobé, nevyhnutelně v některých oblastech kolidují s dlouhodobými zájmy celé společnosti. Malý rozhled velké většiny voličů při tom vede k tomu, že ty krátkodobé skupinové zájmy jsou mnohem zřejmější, při čemž mají tendenci důležitost dlouhodobých zájmů zastírat nebo překrucovat.
Většina lidí žijících na této planetě si neuvědomuje rostoucí hrozby, kterým v ranném jednadvacátém století čelíme a na které upozorňují vědci západního světa:
Zhoršování životního prostředí způsobované vypouštěním jedovatých odpadů do přírody, včetně oceánů, a drancování omezených přírodních zdrojů
Nebezpečí rozpoutání jaderné války nedorozumněním nebo úmyslně polovičními šílenci okupujícími některé z nejdůležitějších mocenských pozic
Nebezpečí rozpoutání jaderné války náhodou
Překročí-li některé z těchto hrozeb určitou kritickou hranici, mohlo by to vést i k vyhlazení druhu homo sapiens na zeměkouli. Toto jsou globální hrozby, kterým je třeba čelit spoluprací rozumných lidí celého světa. Naproti tomu systémy opírající se o politické strany jsou založeny na konfliktech mezi hlavními vrstvami uvnitř států, vrstvami reprezentovanými mocichtivými politiky, jejichž cílem není zabezpečení mírového soužití a spolupráce všech, nebo většiny občanů v celé společnosti, nýbrž uspokojování vlastního hladu po moci a bohatství.
Vláda politických stran je systém vzniklý na relativně nízkém stupni společenského vývoje, systém, který vystřídal vládu dědičné aristokracie a jako takový byl samozřejmě ve své době pokrokem. Dnes, v době internetu a jiných způsobů komunikace, umožňujících kterémukoli občanu získat relevantní informace o čemkoli, je vláda politických stran čím dále tím více zastaralá. A nejen to – je rostoucím nebezpečím pro společnost, protože předáci stran, aby nalákali co nejvíce voličů, jim slibují výhody, mnohdy na úkor společnosti jako celku. Jsou vědci, kteří uvažují o riziku zhroucení naší civilizace, ke kterému může vláda stran vést. Proto musí být co nejdříve odstraněna a nahražena systémem skutečné demokracie. Za tím účelem musí být přijata nová, občanská ústava. V ČR jsou veřejnosti předkládány 3 návrhy Občanské ústavy, z nichž nejlepší je, podle mého názoru, návrh předložený Ing.Trinkewitzem. ( Viz jeho web.)
Občané!
Nastartujme hnutí s cílem protlačit referendum o návrhu Občanské Ústavy! Možná, že Češi budou v tomto směru první na světě, ale na tom nezáleží. Důležité je, aby s tím někdo začal!!!
Jiří Polák
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad