Švédský Midsommar

Anna Sobotková 4 2018 Ostatní česky

 

Slavnost Midsommar, která je pro Švédsko tak typická má původ v pohanském svátku Lugnasad zasvěcenému bohyni slunce a plodnosti. Ohně, které o svátku planou do noci mají symbolizovat vítězství světla nad zlem. Pod tímto tajuplným názvem najdete svátek slunovratu, který se ve Švédsku slaví vždy první pátek a sobotu po svátku svatého Jana. Je to jeden z největších a nejvýznamnějších svátků země.

Slunovrat se slaví v mnoha zemích, ale Švédi tento svátek doopravdy milují. Oslavy začínají již v dopoledních hodinách, kdy se sbírají květiny ze zahrad, polí a luk. Lidé pletou věnečky na hlavu, ale květiny patří i na typickou májku nebo doprostřed vyzdobeného stolu. Pokud se rozhodnete v tomto období Švédsko navštívit, počítejte s tím, že město je vylidněné a obchody zavřené. Zavřeno má i proslulá Ikea, která jinak prodává i na Vánoce. Slunovrat Švédi slaví rádi a často si přidají několik dní dovolené. Výhodou bílých nocí je, že Švédové mohou slavit i několik dní v kuse a protože je to veselý národ, často se oslavy protáhnou. Většina měst a vesnic staví majku zdobenou větvičkami, pentlemi a věnci. Okolo majky se tančí a hraje tu muzika. Tančí se kolové tance a opravdu tančí všichni bez rozdílu věku. Ženy i děti si zdobí vlasy věnci z lučních květin. U májky se také upraví dřevěné taneční parkety a tanečníky doprovází tradiční hudební nástroje housle a akordeon. Právě májka je jeden z hlavních symbolů. V dřívějších dobách se věřilo, že májka pomáhá k bohaté podzimní úrodě. Součástí oslav Slunovratu je prastará pověra. Pokud mladá dívka nasbírá sedmero druhů květů a dá si je na noc pod polštář, bude se jí zdát o jejím budoucím manželovi.

Symbol léta

Jídlo je nedílnou součástí rituálu oslavy a nechybí zde tradiční jídla, která na stole musí být. Jako předkrm na svátečním stole nesmí chybět ryba. Měl by to být naložený sleď. Recepty na ten správný nálev jsou různé a pro Čecha poněkud exotické. Setkáme se v nich s kombinací pálenky, brusinek, perníkového koření nebo jahod či rebarbory. Po předkrmu na stůl přichází maso na grilu a nové brambory, které Švédi rádi připravují vařené ve šlupce, zalité máslem a doplněné pažitkou. Jako dezert je podáván tradiční jahodový dort. Symbolem léta jsou čerstvé jahody se šlehačkou a k pití se podává šnaps. Dorty se liší podle rodinného receptu i chutí, jedno je však spojuje, vždy musí obsahovat jahody. Bez jahod by to nebyl ten správný Midsommar.

Anna Sobotková

 

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012