Renata v Irsku_Oslík

4 2018 Naši ve světě česky

Oslík

08.01.2018

Idylka. Domeček kousek od pobřeží Atlantiku, v centru jednoho z nejnavštěvovanějších hrabství Irska. To první můžu potvrdit, protože jsem to viděla. Zatím jen na mapě, ale myslím, že to klapne i v reálu. To druhý je informace z rodinného prostředí mého nového "domova", takže uvidíme. Množství prázdných hotelů v přilehlém okolí prý značí obrovský nápor turistů mimo zimní měsíce. Dneska jsme se byli s Noelem projet po městě. Noel je syn Johna a Eilleen, u kterých bydlím a o které se starám. Hlavně o Eilleen, John je poměrně samostatná jednotka, jen mám za úkol ho trochu buzerovat, aby nakrmil a vyvenčil psa, aby umyl nádobí, aby zavřel bránu. Vždycky na mě mrkne a jde to udělat, tak pokud to bude fungovat nadále takhle - budiž ;)

Eilleen je milá, trochu zmatená dáma s mírnou demencí. Překřtila mě na Rionach - prý se to vyslovuje podobně jako Renata a jí se to líp říká a asi hlavní je to, že si to jméno pamatuje, protože snad její sestřenice se tak jmenovala. Noel mě učí co všechno musím dělat. No po pravdě řečeno, nic moc. Ještě další dvě "pečovatelky" a sestra Eilleen docházejí téměř denně a Noel nebo jeho brácha se tu objeví párkrát měsíčně. Já mám na starosti - ráno odemknout barák, dát stařečkům léky, Johnovi stačí připomenout, pak mám volno. V poledne ohřát oběd, pak mám volno. Pozdní odpoledne večeře, společný čas a uložit Eilleen. Chodí spát mezi osmou a devátou a vzbouzí se v 10. K tomu mám na starosti úklid, nákupy, ale jen ty menší, protože velký vozí Noel z Dublinu a dvakrát týdně uvařit. Středa a pátek volno přes den, dva víkendy v měsíci volno úplně.

Jak se tu vaří - to je kapitola sama pro sebe. Kombinace porridge + hotovky + dovezené jídlo z bufetu asi jistí všechno. Pokud nebudu chtít, tak tady neztloustnu.

Na nákupu jsem byla dnes právě s Noelem. Provezl mě po Tralee, viděla jsem nádraží vlakové i autobusové, kavárnu v takovém místním Hornbachu, několik velkých shopping center, několik malých shopping center, kostely dva, pár státních úřadů, dvě nemocnice, bazén a kulaťák, kterej se jmenuje po nějakém přímém předku rodiny, který za něco bojoval. Zatím to vypadá, že každý jejich předek byl hrdina a humanista. Mají i vlastní erb, visí v předsíni nad nástěnkou. Nechápu, že Tralee nemá status města, protože je to takovej trochu větší Beroun.

Abych nezapomněla. Přes zimu je ubytován na nějaké větší farmě kousek odsud, ale tak na konci února ho přestěhují zpátky na pole vedle zahrady a budu ho chodit s Eileen krmit. Jmenuje se Ned a je to osel.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012