V Evropě? Ale jak?

7-8 2003 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Ze všech argumentů, které pomohly vyhrát referendum pro vstup, byl nejpřesvědčivější tento:

"České dění neovlivním, čeští politici jsou banda darebáků, raději si nechám vládnout z Bruselu socialismem francouzským."

Je to argument neprůstřelný, protože tak ryze a suverénně český. S ním se Češi věru nemusí žádné ztráty suverenity obávat.

Ale vážně.

Umět prohrávat je jedna ze dvou věcí, díky nimž demokracie zůstává sportem a nemění se v občanskou válku. Druhá je, že vítězové nevraždí poražené.

I mezi vítězi je teď dost těch, kdo sdílejí obavy, že novou ústavou se evropská demokracie napíná k prasknutí.

Něco se zlepší, něco zhorší. Bude třeba učit se rozlišovat, co přijímat a čemu se bránit a podle jakých principů. Zkuste jako vodítko současné heslo britských konzervativců.

"V Evropě, ale ne pod Evropou."

Skupina evropských konzervativců nabídla alternativní uspořádání Evropy, které by se dalo shrnout takto: Evropa dobrovolně a rovnoprávně sdružených svrchovaných demokratických států chránící národní a občanské svobody všech a nevnucující zájmy jednoho druhému ani pomyslné nadnárodní zájmy všem.

Tak se mohlo vyvíjet ES, než socialističtí unionisté rozjeli, nastartovali superstátní agendu. Konzervativní Minority Report čili zpráva menšiny si zaslouží pozornost českých demokratů, protože mimořádně odpovídá českému temperamentu a českým národním ambicím i obavám.

Propočítává se, že Češi budou mít v Evropě vliv 3,5%. I to ale jen za předpokladu, že všech 24 českých poslanců i český komisař budou vedle českých zájmů zároveň důsledně hájit principy demokracie, suverenity, dobrovolnosti, otevřenosti, fair play a vzájemné ohleduplnosti pro všechny Evropany. Tato česká vláda svým stylem kampaně prokázala, že nemá tušení, co tyto principy znamenají, tím méně jak je hájit. Jestliže si do evropského parlamentu Češi zvolí politiky, jací jim vládnou dnes, nezbude jim vliv žádný.

Ale i skeptikům špetka optimismu: Ani tato bezmocnost nepotrvá věčně. Prostě proto, že svoboda je nezničitelná pohonná energie lidské evoluce.

Benjamin Kuras

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012