MUMIE SVĚTA

Záhada Burnsovy sbírky, zmenšené hlavy bojovníků, vzhled inckých mumií - to a mnohem více i s originálním výletem do dávné minulosti objeví milovníci historie, rodiny s dětmi, jednotlivci na výstavišti v Holešovicích na výstavě Mumie světa.
Na více než dvou tisících metrech čtverečních procházejí historií, sahající do doby daleko před naším letopočtem. Nahlédnou do života lidí z různých dějinných epoch a světových oblastí, včetně Evropy, Jižní Ameriky, starověkého Egypta. Seznámí se s tajemstvími o kulturách a civilizacích dávno minulých. Dozvědí se více o pohřebních rituálech jihoamerických indiánů či o zapomenutých uchovaných tělech šlechticů. A to prostřednictvím originálních mumií a artefaktů, zapůjčených ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací a soukromých sbírek. Jde o největší a nejucelenější sbírku mumií, svým rozsahem, historickou a vědeckou hodnotou výjimečnou. Provází ji audiovizuální záznamy a bohatý textový materiál.
Kdo - Odkud
Pro mumie posloužili znešení členové panovnických rodů, oběti krvavých rituálů či přemožení nepřátelé. Zvláštní kategorii mají mumie, které vznikly přírodní cestou, tj. běžní lidé, kteří se v době své smrti zcela náhodně dostali do příhodných přírodních podmínek, které jejich tělo uchovaly. Ve starém Egyptě se mumifikace těl zemřelých stala vědním oborem. Indiáni v Peru a v jiných částech Ameriky dokázali využívat přírodních podmínek k zachování těla svých blízkých. V Evropě k uchování tel mrtvých mnohdy stačily jen podmínky podzemních krypt a smola z dřevěných rakví. Zcela zvláštní kategorií mumií jsou lidé či zvířata, kteří uvízli v rašeliništích, kde zvláštní složení jejich těla mumifikovala.
Exponáty
Vůbec poprvé na našem území spatříme unikátní mumie z Egypta, jižní Ameriky a Evropy, které odhalují svůj vlastní příběh. Mezi nejzajímavější patří německý šlechtic Baron Von Holz: z utajené rodinné krypty hradu ze 14. století, obut do nejlepších kožených bot. Mumie z Vácu: mladá rodina z maďarského města Vác, která zemřela na tuberkulózu. Burnsova sbírka: série lékařsky vyrobených mumií používaných k výuce anatomie na počátku 19. století. Nebo egyptský kněz Nes-Hor: se zjištěnou artritidou a zlomenou levou kyčlí. Egyptské mumie zvířat, včetně sokola, ryby, psa a mláděte krokodýla: vytvořených jako doprovod na věčnost členy královské rodiny. MUMAB: dokonalé napodobení původní egyptské mumifikace, provedené lékaři na lidském těle poprvé za 2800 let.
Odkaz
Současné vědecké metody využívající forenzní metody a nejnovější technologie, například analýza DNA a podobně, přináší navíc o mnoha mumiích zcela nečekané informace. V expozici se nedozvídáme pouze podrobně o jejich zraněních, patrných na jejich kostech, ale také informace, co jedli, jakými chorobami trpěli, o jejich příbuzenských svazcích. V neposlední řadě odkud a kam migrovali. Jde o jedinečný odkaz o dávno zaniklém světě, jehož ozvěny ve formě genetického fondu či smrtících bakterií ovlivňují také náš život v současnosti. Velmi zajímavým doplněním expozice je část věnována mumiím z českého území. Návštěvníci jsou informováni o historii mumifikace, ale i o aktivitách našich domácích archeologů v Egyptě a dalších zemích.
Slovy tvůrců výstavy: “Výstava je jedinečná v tom, že nám jasně ukazuje, jak věda vytváří jakýsi stroj času, který nám dovoluje pohlédnout do životů starověkých lidí ze všech koutů světa." Výstaviště Holešovice - do 30. června 2018.
Více na www.mumiesveta.cz
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad